• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Tigem nedir, nasıl başvuru yapılır?

Tigem nedir, nasıl başvuru yapılır?

Tarım işletmeleri genel müdürlüğü olarak bilinen Tigem 1984 yılında kurulmuş ve tarıma dayalı olan sanayinin ihtiyaçları karşılamak ve desteklemek için hizmete başlamıştır. Bu nedenle faaliyet göstermeye de devam eder. Bu konuda oldukça avantajlı olduğu için bir çok çiftçi de bu alanda yararlanmayı tercih eder. Bu nedenle devlet bankalarından çeşitli desteği de almış olursunuz. Bu konuda bulunan bir çok proje bulunur. Bu projelerden oldukça uygun koşullarda yararlanmak da mümkün.

Tigem Faaliyet Alanları

Tigem ülkede bulunan tüm bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimini arttırmak ve kalitesini iyileştirmek amacıyla fidan, fide ve benzeri gibi damızlık hayvan yetiştiricilik alanında hizmet vermektedir. Bu nedenle birçok çiftçi değerlendirmeyi tercih eder.
Tigem işletmelerde bulunan hayvansal ve bitkisel ürünlerle birlikte çiftçilerden alınması gereken ürünleri alarak tesisler kurar ve bu alanda hizmet verir.
Hayvansal ve bitkisel üretim konusunda ve aynı zamanda ıslah konularında çeşitli araştırmalar yapar ve gerekli olan tüm kuruluşlarla birlikte işbirliği yapan bir kuruluştur.
Üretim ve aynı zamanda işletme faaliyetlerinde de bulunarak çeşitli tesisleri kurmak üzere yer kiralar veya bu yerleri kiraya verir.
Tigem aynı zamanda her türlü ürün ve hizmet konularıyla da ilgili çevre çiftçisi ve Çiftçi örgütleri ile birlikte işbirliğine girerek üretim ve tanıtım amaçlı olan ve aynı zamanda gerekli olan tüm işleri de yapar.
Aynı zamanda faaliyetlerini iyi bir şekilde gerçekleştirmek için ihtiyaç duymuş olduğu her türlü mal ve hizmeti de hem yurtdışından hem de yurt içinden temin eder.
Yurt dışı ve yurt içinde bulunan çeşitli kuruluşlarla işbirliği yaparak bunları da çeşitli pazarlarda hazırlayıp hem iç hem de dış pazarlarda değerlendirmeye alır.

Tigem’in Görevleri

Tigem bitkisel ve hayvansal tüm ihtiyaçları karşılamak ve gerekli üretimi eksiksiz bir şekilde sağlamak için hizmet verir. Fidan, tohum ve fideleri damızlık hayvanlar ile yetiştiricilere de vermiş olur. Bitkisel üretim konusunda çeşitli araştırmalar yapar ve üretimin yapılması için de çeşitli tesisleri kiraya verme görevini de üstlenmiş olur. Araştırma ve ıslah kuruluşları ile birlikte çeşitli çözümler için çalışmış olur. Tüm yurt içi ve yurt dışı pazarlar ile iletişim halinde kalarak gerekli olan tüm çalışmalarda yapmış olur. Gerekli olan ihtiyaca göre mal ve hizmet ithalatı da yapma hakkı bulunur. Çalışma konusuna göre tüm seminer ve özel kursları da düzenleme hakkı vardır. Aktif bir çalışma hayatı yürütür ve çiftçilere ve Çiftçi örgütlerine göre bir plan program yapar.

Başvuru Süreci

Tigem başvuru süreci her çiftçi için oldukça önemlidir. Başvuru yapmak için Tigem internet sitesi üzerinden ana sayfaya giriş yapmanız gerekir. Ancak bazı durumlarda aşırı derecede yoğunluk yaşanabiliyor ve bu nedenle siteye girişlerde gecikmeler yaşanabilir. Bu nedenle ana sayfaya giriş yaptığınız zaman bulunan başvuru linkini tıklamanız gerekir. Proje bazlı olarak başvuru formu bulunur ve bu formu doldurmanız gerekir. Bu aşamaya geldiğini zaman TC kimlik belgelerinizi buraya girmeniz gerekir. Üyelik işlemleri tamamlandıktan sonra site sizi bir sayfaya yönlendirir. TC kimlik numaranızı ve üye olurken oluşturmuş olduğunuz şifreyi ekrana girmeniz gerekir. Ana sayfada yer alan yeni başvuru kısmına giriş yapmanız ve mail adresinizi de doğrulamanız gerekmektedir. Güvenlik kodunu ekrandaki alana girerek başvuru sürecine devam edebilirsiniz. Daha sonraki aşamada sizden bazı bilgiler istenir ve bu bilgileri çeşitli kuruluşlara teslim etmeniz gerekir.

Tigem Avantajları

Tigem bu konuda oldukça avantajlar sunmaktadır. Özellikle kırsal bölgelerdeki çiftçilere daha fazla destek olmak amacıyla geçmiş dönemlerde 300 koyun desteği hizmeti vermiştir. 300 koyun projesi sözleşmeli üretim modeli sayesinde kullanım da olmayan herhangi mera alanları için çeşitli üretim yerleri yapılacaktır. Proje genellikle üreticinin elinde çok az sayıda bulunan koyun projesini arttırmak içindir. 300 koyun projesi aynı zaman da kırsal alanlar için de oldukça etki edecek olan bir projedir. Bireyler de daha fazla koyun bulunacaktır. Genellikle bu proje devlet bankaları üzerinden verilir. Bu nedenle projeye başvuru da bulunmak istediğiniz zaman devlet bankalarından bu konuda destek almak daha sağlıklı olacaktır.