• ALTIN (TL/GR)
  462,04
  % 0,38
 • ÇEYREK ALTIN
  743,00
  % 1,47
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  416,63
  % 1,62
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,91
  % 1,69
 • ALTIN ($/KG)
  56.888,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0799
  % 0,24
 • € EURO
  9,7317
  % 0,56

Senetle Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Senetle Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi kartlarının hayatımıza her geçen daha fazla yerleşmesi özellikle altın gibi ürünlerde senetle alımları yok etme derecesine getirmiş olsa da, senetle altın veren yerler hala bulunmaktadır. peki, senetle altın alırken nelere dikkat edilmeli?

Bulunduğunuz şehirde özellikle tanıdığınız kuyumculardan senetle altın alma imkânı bulunurken, kimi kuyumcular gerekli araştırmayı yaptıktan sonra tanımadıkları kişilere de kefil gibi ekstra şartlarla altın satışı yapmaktadır. Senetle alınacak altının normal altın fiyatlarının fazlaca üzerinde olması kısa süre için tüketici aleyhinde bir durum olsa da, özellikle düğün gibi mutlaka yapılması gereken durumlarda zorda kalan kişiler, bu yola başvurarak altın alımı yapmaktadır.

Senetle Altın Alımı Nasıl Yapılır?

Senet vererek altın alabilmek için ilk tercih, tanıdık kuyumcular olmalıdır. Bunun nedeni sizin bıraktığınız itibara göre geri çevrilme ihtimalinizin daha düşük olması ve fiyat farkının daha az olacak olmasıdır.

Senetle yapılan işlemlerde her şeyden önce düzenlenen senetteki bazı hususlara dikkat etmek, kendinizi önemli risklerden korumak adına önemlidir. Bunun için senetle altın alınırken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna da ayriyeten cevap vereceğiz.

Senet vererek altın alabilmek için tanıdığınız yerlerde olsa, sizden kefil isteme olasılığı vardır. Özellikle hiçbir ticaretinizin olmadığı tanımadığınız yerler, kefil olmadan böyle bir satış yapmayacaktır. Tanıdık yerlerden yüksek tutarlı alışveriş yapmanız durumunda, öncelikle bir kefili de hazır bulundurmanız gerekir.

Senetle Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Senetle karşılığı altın alırken dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıda yer almakta olup, senet düzenlerken bunlara mutlaka dikkat etmeniz ileri de karşınıza çıkabilecek ciddi riskleri başından önlemek anlamına gelecektir.

 • Düzenlenen senette senedin düzenleme ve ödeme tarihleri kontrol edilmelidir.
 • Senet düzenlerken dikkat edilecek en önemli nokta, senette tutarların yazıldığı kısımların # işaretleri ile bitişik şekilde kapatılmasıdır. Bu işaret ile tutar arasına herhangi bir rakam sığmayacak şekilde kapatılması, sonradan ekleme yapılmasının önüne geçecektir.
 • Senet üzerine yazılan tutarın doğru olduğuna dikkat edilmesi de, yine ayrı bir önem taşımaktadır.

Bu yöntemle altın alırken, öncelikle alacağınız altının piyasanın çok üzerinde olmamasına dikkat etmeniz bütçe açısından sağlıklı olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki kuyumcular senet karşılığında altın verirken, ayrı bir risk almaktadır. Bu yüzden belirgin bir farkın olmasını, son derece normal karşılamak gerekir.