• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Saf Altın Nerelerde Kullanılır?

Saf Altın Nerelerde Kullanılır?

Altın dünya üzerinde en kıymetli metaller arasında bulunur. Saf halde iken farklı kullanım alanları mevcut olan altının işlenmesi halinde bugün kullandığımız çeyrek, bileklik gibi ürünler hazırlanmaktadır. Az bulunan ve kolaylıkla işlenebilir olan altın sadece dünya piyasalarında yatırım aracı olarak değil pek çok sektörde de kullanılmaktadır. Saf Altın nerelerde kullanılır, hangi sektörlerde altına ihtiyaç vardır diye düşünenler için işte altının kullanım alanları…

Saf altının kullanım alanları
Saf altının kullanım alanları

Saf altın nerelerde kullanılır?

Yiyecek ve İçeceklerde

Bazı ülkelerde ve özellikle de Hindistan’da bazı yiyeceklere renk vermek ve süslemek amacıyla altın parçacıkları kullanılmaktadır. Oldukça düşük dozlarda kullanılan bu altınlar içeceklerin içerisine de koyulabilmektedir. Fazla kullanılması halinde sağlık sorunlarına neden olacağından dolayı doz ayarlamasının iyi yapılması gerekmektedir.

Elektronik Elektronik

Altının kullanıldığı alanlar içerisinde bir diğeri olan elektrik elektronik dünyasında iletken olması ve tepkimeye girmemesinden dolayı tercih edilir. Gümüş ve bakır gibi madenlerin yanı sıra diğer maddelerle etkileşime girmediğinde dolayı kaplama yapılarak tepkimenin engellenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca ellerimizden düşmeyen CD’lerde de kullanım ömrünü uzatabilmek adına altın kullanılmaktadır.

Kuyumculuk

Mücevherat sektöründe en sık kullanılan ürünlerden olan altın, dünya üzerindeki pek çok ülkede de altın takı ve aksesuar yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca toka, elbise işlemesi gibi farklı detaylarda da altın maddesinden faydalanılmaktadır.

Uzay ve Havacılık

Altın astronot kıyafetlerinin tasarlanmasında kullanılan madenlerden biridir. Kızıl ötesi ışınları %98 oranında yansıtmasından dolayı bu ışınlara karşı koruma sağlar. Yapay olarak hazırlanan uyguların yüzeyinde ısıtıcı olarak da kullanılan altın madeni radyo dalgaları, radyasyon ve güneş ışığının yansıtılmasında da oldukça başarılıdır. Yansıtma konusundaki bu özelliğinden dolayı uyduların dışında da koruyucu alan olarak kullanılırlar.

Süsleme ve Kaplama

Altın işlenebilir özellikte olmasından dolayı varak haline getirilerek kaplama şeklinde kullanılabilmektedir. Özellikle mobilya üretiminde altın kaplamalı alanlar dikkat çeker. Bir diğer altının kullanım alanı da süslemedir. Mücevher kutuları, sandıklar ve çeşitli ürünlerin süslenmesinde altından faydalanılmaktadır.

Tıp

Sağlık alanında özellikle dişlere eklenebilen altın dayanıklı olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Moda

Özel tasarımlar şeklinde hazırlanan kıyafetlerin bazılarında altından hazırlanmış süslemeler bulunduğu gibi bazı tasarımlarda ise altından yapılmış iplerle dikilen kıyafetler hazırlanabilmektedir.

İnşaat

Yansıtma özelliğinden dolayı inşaat alanlarının bazılarında da altından hazırlanmış koruyucu alanlar inşa edilebilmektedir.