• ALTIN (TL/GR)
  460,93
  % 0,14
 • ÇEYREK ALTIN
  742,00
  % 1,34
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,73
  % 1,41
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,36
  % 1,47
 • ALTIN ($/KG)
  56.708,00
  % -0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  8,1097
  % 0,61
 • € EURO
  9,7622
  % 0,88

Ölen Kişinin Banka Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Banka Borcu Ne Olur?

Ölen kişinin banka borcu ne olur? Başlıklı yazımızda, çevremizde sıklıkla karşılaştığımız durumlardan biri olan kişinin bankaya borçlu ölmesi ve sürecin akıbeti hakkında farklı detaylara yer verdik.

Ölen Kişinin Banka Borcu Ne Olur?

Vefat eden kişinin banka borcu ne olur? Sorusuna cevap verebilmek için, borcun mahiyetinin ne olduğunu değerlendirmek gerekir. Zira süreç, kredi, ek hesap ve kredi kartı borçları için farklı işlemektedir. Hepsini ayrı ayrı başlıklar altında detaylandıracak olursak, şunları söyleyebiliriz.

Ölen Kişinin Kredi Kartı ve Ek Hesap Borcu Ne Olur?

Vefat eden kişinin kredi kartı ve ek hesap borcunun, bankaya mirasçılar tarafından ödenmesi söz konusudur. Şayet mirasçılar ölen kişinin mirasını reddetmiyorsa, borçlardan da sorumludur.

Yasal olarak bir mirası kabul etmek sadece mirastaki kazanımları değil, aynı zamanda borçları da kabul etmektir. Bu borçların ölen kişinin mal varlığı üzerinden karşılanması da söz konusu olmaktadır.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Vefat eden kişinin kredi borcu ne olur? Sorusunun cevabı ise, kredi kartı ve ek hesap borcundan tamamen farklıdır. Kredi çekerken yaptırılan hayat sigortası, kredi borçları için vefat halinde önemli bir yere sahiptir.

Bankadan kredi çektikten sonra ölen kişinin tüm kredi borçları silindiği gibi, kredi tutarınca hayat sigortası kapsamında para almak mümkün olmaktadır. Örneğin kişi ölmeden önce 30.000 TL kredi çekmiştir ve bu kredinin sadece son taksiti kalmışken, kişi vefat etmiştir. Bu durumda kredide hayat sigortasının geçerliliğini koruması halinde kalan tek taksit borcu silineceği gibi, kişi banka aracılığıyla sigorta şirketinden 30.000 TL alabilecektir.

Bu durum kişi kredi çektikten sonra ilk taksit için de geçerlidir. Yani sadece ilk taksitin ödenmesi ve kişinin ölmesi durumunda, mirasçılar bankaya başvurarak tüm borcu sildirebilmekte ve kredi tutarı kadar tekrar bir ödeme alabilmektedir. Burada kredi tutarının sözleşmede yazan üst limite kadar önemi olmadığı gibi, ödenen taksitinde önemi bulunmamaktadır.

Miras Reddi Nedir?

Şayet ölen kişinin başka yerlere borçlarının da çok olması durumunda, mirasçılar reddi miras yapabilmektedir. Yani mirası reddederek borçları ödemeyebileceği gibi, bu reddetme ile birlikte ölen kişinin mirasından hak iddia edebilmesi de mümkün değildir. aynı hususlar, kişinin yüksek ek hesap ve kredi kartı borçları için de geçerlidir. Kişi ölen anne-babasının yüklü borçları için sorumluluk altına girmeyerek, miras reddi yapabilmektedir.