• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Sadece maaş geliri olan birçok tüketici, maaşımın kaç katı kredi çekebilirim? Sorusuna cevap aramaktadır. Kredi limitleri bankaların kredi notuna göre kendi inisiyatiflerinde olmakla birlikte, yüksek limitli kredi kullanabilmek için aldığınız maaşın net tutarı da önemlidir.

Normal şartlarda tüketicilerin hangi şart ve limitlerde kredi çekebilecekleri, yasal mevzuat ile de belirtilmiştir.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim?

Bu soruya cevap verirken öncelikle maaşınız ne kadar olduğu ve kredi tutar ve vadesinin belirleyici olduğunu söylemek faydalı olacaktır.

Kredi çekerken bankalar, hem yasal mevzuatı dikkate alıp ve hem de kendi inisiyatiflerini kullanarak, kredi limitine karar vermektedir. Çekilecek kredinin taksitinin, aldığınız maaşın yarısını geçmemesi bankalar için önemli bir kıstastır. Bu yüzden daha yüksek tutarlı kredi kullanabilmek için uygun olan, kredi vade sayısını artırmaktadır. Ancak kredi vade sayısının artmasının, daha fazla faiz ödeyeceğiniz anlamına geleceğini de unutmamak gerek.

Basit bir örnek verecek olursak, aylık 4 bin TL maaş alan birinin çekeceği kredi için en fazla ödeyebileceği tutar, 2 bin TL olarak belirlenmiştir. Faizlerle birlikte ödenecek tutar bu olmakla birlikte, faizsiz olarak hesaplayacak olursak kişinin 12 ay vade ile çekebileceği kredi tutarı, 12×2000=24.000 TL olacaktır.

Bu örneğe göre daha fazla tutarlarla kredi çekebilmek mümkündür. Ancak devlet yasal mevzuat ile birlikte buna da bir sınırlandırma getirerek, insanların bankalara daha fazla borçlanmaması için bir oto kontrol mekanizması kurmuştur. Buna göre ihtiyaç kredileri için en yüksek vade, 60 ay ile sınırlıdır. Bu vade sınırı dikkate alındığında, 4 bin TL maaş alan birine verilebilecek en yüksek tutar, faiziyle birlikte maaşın yarısından hesaplandığında, 60×2000=120 TL olacaktır.

Ancak bankalar 4.000 TL maaş alan birine bu kadar yüksek limitlerle kredi verebilmek için, farklı etkenleri de dikkate alacaktır. Bu etkenlerin temel etkisi kredi notu üzerinde olacağı için, yüksek kredi notu olan kişilerin bu tutarlarda kredi çekebilmeleri mümkün olmaktadır.

Kredi notu dışında varsa başka gelirlerinizi ibraz ederek veya ipotek vererek, en üst limitlerle daha kolay şartlarda kredi çekme imkanınız olabilecektir.