• ALTIN (TL/GR)
  461,96
  % 0,36
 • ÇEYREK ALTIN
  744,00
  % 1,74
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  416,67
  % 1,63
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,80
  % 1,64
 • ALTIN ($/KG)
  56.726,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0934
  % 0,40
 • € EURO
  9,7383
  % 0,64

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalardan kredi almak isteyen müşterilerden beklenen bazı şartlar vardır Bunlardan biri de kredi puanı veya notudur.  İster özel ister devlet bankasından başvuracağınız konut ya da ihtiyaç kredisi gibi tüm kredi ihtiyaçlarınız için belirleyici bir yoldur. Kredi Notu, sizin bankalarla olan tüm geçmişinizdir.

Açtığınız hesaplar, alınan kredi kartları, ödediğiniz faturalar ya da önceki kredi alımlarınız; hepsi kredi notunu belirleyen faktörler olarak göze çarpar. Kredi başvurusu sonucu size olumlu ya da olumsuz dönüş yapan tüm bankaların notunuzu referans olarak alır. 0 ile 1900 aralığında değişen puan aralığında 1900’e yaklaşmanız kredi çekme olasılığınızı da arttırır.

Kredi notunu öğrenmek isteyen müşteriler çok çeşitli yollar sunuluyor. Siz de bunlardan birini seçerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bankalar Aracılığı İle Kredi Notu Sorgulama

İster bankalara giderek ister mobil uygulamanız üzerinden kredi notunuzu öğrenebileceğiniz bu hizmet tamamen ücretsizdir. Bankanızın mobil uygulamasından “Başvurularım” bölümüne girerek kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. E-devlet, kredi çekmek isteyen vatandaşlar için risk raporu sunan ücretsiz ve güvenli bir hizmet sunuyor.

Ücretsiz olmasının şartı ise ayda bir kez sorgulatmanız. Alacağınız bu hizmet ile adınıza kayıtlı bütün borçları görebilir, kredi notunuzu olumsuz etkileyecek faktörlerden haberdar olabilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmadan önce dikkat etmeniz gereken konu e-devlete kayıtlı telefon numaranızın güncel olduğuna ve doğrulama yaptığınıza emin olun.

Mobil İşletmeler İle Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu sorgulamak için Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom “un sunduğu hizmetleri de kullanabilirsiniz. Ancak bu yöntemin ücretli olduğunu hatırlatmakta fayda var

Türk Telekom’dan Kredi Notu Sorgulamak İçin:

TCKIMLIKNO yazıp 1122’ ye gönderin.(14 TL)

Turkcell’ den Kredi Notu Sorgulamak İçin:

TCKIMLIK NO boşluk DOĞUM YILINIZI yazıp 1122’ye gönderebilirsiniz.(14 TL)

Vodafone’dan Kredi Notu Sorgulamak için:

TCKIMLIKNO boşluk DOĞUM YILINIZI yazıp 1112’ye gönderin(9 TL)

BDDK tarafından kurulan kolay ve güvenli kullanımı sayesinde pek çok kişi tarafından kullanılan Findeks ile de Kredi Notunuzu öğrenebilirsiniz. Müşteriler için birçok ayrıcalık barından hizmet paketlerinden yararlanmak ise ücretlidir. Siz sadece kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız ödeyeceğiniz en düşük ücret 6 TL. Findeksin sitesine girip kayıt oluşturarak kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz.

Risk raporunuzu öğrenmek için e-devlet hesabınıza giriş yaptıktan;

 •  Arama butonuna “Risk Merkezi Raporu Başvurusu ”yazın ve çıkan kutuyu seçin
 • Çıkan ekranda Rapor türünden ihtiyacınız olanını seçin ve başvur butonuna tıklayın
 • Rapor hazır olduğunda telefonunuza gelen mesajın içeriğinde “rapor şifresi” yer alacaktır.
 • Tekrar e-devlet üzerinden yapmış olduğunuz “Risk Merkezi Raporu Başvurusuna” gidin
 • Çıkan başvuru bilgileri kısmında mesajda gönderilen ”rapor şifrenizi” girin.