• ALTIN (TL/GR)
  460,68
  % 0,08
 • ÇEYREK ALTIN
  742,00
  % 1,47
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,63
  % 1,38
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,18
  % 1,41
 • ALTIN ($/KG)
  56.697,00
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0838
  % 0,31
 • € EURO
  9,7493
  % 0,69

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu

Kredi kartı veya kredi için bankalara başvuran bireyler bazen hiç beklemedikleri sonuçlarla karşılaşabilmektedir. Bireyler bu sonuçların altında yatan sebebin ne olduğunu araştırdıklarında kredi notunun düşük olduğunu öğrenmektedir. Kredi notunun ne olduğunu dahi bilmeyen kişiler kredi notu nasıl yükseltilir sorusunu sormaya başlamaktadır. Ancak nasıl yükseltildiğini öğrenmeden önce kredi notunun ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Kredi notu, bankalara kredi çekmek veya kredi kartı almak için giden kurumların ya da bireylerin finansal güvenilirliğini belirleyen bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi ile belirlenen kredi notu kredinin verilip verilmeyeceğini, miktarını ve faiz oranını belirlemektedir. Bankaların kredi notuna göre belirlediği risk seviyeleri birbirine çok yakındır. Örnek olarak; 1700’ün üstünde kredi notuna sahip olan bireyin kredi başvurularında olumlu cevap alması neredeyse kesindir. Kredi notu 700’ün altında olan kişilere ise bankaların kredi vermesi neredeyse imkansızdır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu, birçok kritere bağlı olarak belirlenmektedir. Bireylerin ve kurumların kredi notlarını yükseltebilmesi için kredi ödemelerini zamanında yapmaları gerekmektedir. Bunun dışında, bireylerin hesaplarındaki para miktarının ve yapılan para alışverişinin de çok sık olması gerekmektedir. Bunlarla birlikte otomatik ödeme talimatının verilmesi ve kredi başvurularında ipotek verilmesi kredi alımını kolaylaştırmakta ve dolayısıyla kredi notunu yükseltmektedir. Mevcut olan borçların daha kolay ödenebilmesi için yapılandırılması da kredi notunu yükseltebilecek yollar arasında yer almaktadır.

Kredi notu sorgulama
Kredi notumu nasıl öğrenirim?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Günümüzde kredi notu belirleyebilme yetkisine sahip olan tek kuruluş Kredi Kayıt Bürosu’dur. Kredi Kayıt Bürosu, tüm bankalardan aldığı bilgileri bir araya getirerek kişinin kredi notunu belirlemektedir. Kredi notu belirlenirken kullanılan birçok kriter vardır. Bu kriterlere kredi notu nasıl yükseltilir başlığı altında değinilmektedir.

Kredi notunu öğrenme isteyen bireyler Kredi Kayıt Bürosu’nun hizmete açtığı Findeks’ten yararlanabilmektedir. T.C kimlik numarası gibi bazı bilgilerin yardımıyla üye olunabilen sitede birçok farklı hizmet alınabilmektedir. Bu hizmetlerden en çok tercih edileni kredi notu öğrenmedir. Kredi notu öğrenme işlemi belirli bir ödeme karşılığında yapılabilmektedir. Bunun dışında KKB’den veri alan bankalardan da kredi notu öğrenme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.