• ALTIN (TL/GR)
  460,16
  % -0,03
 • ÇEYREK ALTIN
  742,00
  % 1,34
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,67
  % 1,39
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,21
  % 1,42
 • ALTIN ($/KG)
  56.632,00
  % -0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0905
  % 0,37
 • € EURO
  9,7493
  % 0,74

Kredi Kartı ve Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı ve Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Bankalara olan kredili borçların düzenli bir şekilde ödenmesi kredi notu ve dolayısıyla sonraki süreçler için önem arz ederken, maalesef ki birçok tüketici borcunu zamanında ödeme konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Kredi kartı ve kredi borcu 3 ay ödenmezse ne olur? Başlığı altında, bu süreci yaşamakta olup da çeşitli soruların cevabını merak edenler için bilgiler sunduk.

Kredi kartı borçlarının ayrı bir şekilde değerlendirilmesi, kredi borcu ile karıştırılmaması gerekir. Ziya sonuç itibariyle iki borcun uzun süre ödenmemesi durumunda benzer süreçler yürütülse bile, kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarının ödenmesi halinde süreç farklı işlemektedir.

Kredi Kartı Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borçlarının 3 ay hiçbir şekilde ödenmemesi durumunda, kartınızın kullanıma tamamen kapatılması ve mevcut borcun faizi ile birlikte ihtar ücretleri gibi ek ücretlerin alınması söz konusu olacaktır.

Üstelik yasal mevzuat gereği bir dönem içerisinde 3 defa asgari ödeme tutarını ödemeyen kişilerin kartlarına da çeşitli kısıtlamalar getirilmektedir.

Bankalara olan borcun yasal takibe düşmemek için gecikebileceği üst sınır, 90 gündür. Yani 90 gün dolmadan borcun ödenmesi, kartın iptal edilmeden yeniden kullanıma açılmasını sağlayacaktır. Aksi halde banka borç yüzünden kartınızı kullanıma tamamen kapatacağı gibi, size yapılandırma teklifi de sunacaktır. Borcun yapılandırılmaması veya yine ödenmemesi halinde, avukat aracılığı ile yasal takip başlatılacaktır.

Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi, kredi borçlarının da 3 ay ödenmemesi halinde sürecin ilerleyişi benzer şekildedir. Şayet 3. Taksiti ödemeniz gerekiyorsa, böyle bir durumda en az 1 taksiti ödeyerek 1 aylık bir zaman daha kazanabilirsiniz. Yani kredi borcunda en az 2 aylık gecikme söz konusu olacaktır.

2 taksiti ödemeyip 3. Taksitin ödeme gününe birkaç gün kala en azından birini ödeyerek, durumu kurtarmaya çalışabilirsiniz.

Kredi Kartı ve Kredi Borcu 3 Ay Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Bankalar borçlarını ödeme konusunda zorluk yaşayanlara, borcun yeniden yapılandırılması teklifini sunmaktadır. Yani bu teklif aslında yeni bir kredi olsa da bu krediyi kabul etmeniz durumunda, elinize nakit para geçmeyecektir. Banka sağladığı yeni kredi ile eski kredinizin borçlarını kapatmış olacaktır.

Yapılandırmayı kabul etmemeniz veya yapılandırdığınız halde borcunuzu yine 3 ay ödememeniz halinde, banka avukatı aracılığı ile maaşınıza haciz konulması, eve haciz gönderilmesi gibi yasal haklarını arayacaktır.