• ALTIN (TL/GR)
  463,87
  % 0,78
 • ÇEYREK ALTIN
  747,00
  % 1,87
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  418,29
  % 2,01
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  253,88
  % 2,06
 • ALTIN ($/KG)
  57.212,00
  % 0,65
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0693
  % 0,12
 • € EURO
  9,7217
  % 0,46

Kredi Kartı Borcu Erteleyen Bankalar

Kredi Kartı Borcu Erteleyen Bankalar

Eğer bankalara kredi kartı borcunuz varsa ve bu borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız, artık bu borcunuzu erteleme imkanınız var. Bankalar bu konuda müşterilerinin mağdur olmamaları adına destek olabileceklerini ve destek paketlerinin neleri kapsadığını açıkladılar. Kredi kartı borcunu erteleyen bankaların hangileri olduğunu, erteleme başvurusunu hangi tarihler arasında ve nasıl yapmanız gerektiğini bu yazıda açıklamaya çalışacağız. Aynı zamanda kullanıcıların bu erteleme sonucunda ne kadar faiz ödeyeceği konusunu da araştıracağız.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun Tavsiyesi

Pandemi sürecinde herkes ekonomik olarak bir çok zorluk yaşadı. İşlerini gidemeyen insanlar olduğu gibi, kapanan ve iflasını açıklayan pek çok işletme olmasından dolayı işlerini kaybedenler de oldu. Haliyle insanlar bu süreçte mecburi olarak kredi kartlarını kullanmak zorunda kaldılar, bu da onları eskisinden bile daha zor bir durumda bıraktı. Bu durumun önüne geçmek isteyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu olan BDDK, bankaların tamamına bir yazı gönderdi. Bu yazdı kredi ve kredi kartı borçlarının ertelenmesi konusunda müşterilere kolaylık sağlanması rica edildi. Bunun üzerine de bankalar harekete geçerek, müşterilerinin borçlarını erteleme konusunda çalışmalar başlattı.

Kredi ve Kredi Kartı Borçlarını Erteleyen Bankalar Hangileri?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun hamlesinden sonra, müjdeli haberi müşterilerine açıklayan ilk banka Ziraat Bankası oldu. Ziraat bankasının bu atağından sonra sırasıyla hem kamu bankaları hem de özel bankalar birer birer kredi ve kredi kartı borçlarını erteleyeceklerini açıkladılar. Borçları erteleyeceğini açıklayan bankaların listesi şu şekilde:

– Ziraat Bankası
– ING Bank
– Halkbank
– Alternatif Bank
– Vakıfbank
– Türkiye Finans Katılım Bankası
– Ziraat Katılım Bankası
– Albaraka Türk Katılım Bankası
– Vakıf Katılım Bankası
– Odeabank
– Türkiye İş Bankası
– Kuveyt Türk Katılım Bankası
– Garanti Bankası
– Emlak Katılım Bankası
– Yapı Kredi Bankası
– Şekerbank
– Akbank
– Türkiye Ekonomi Bankası
– Denizbank
– QNB Finansbank

Türkiye İş Bankası’ndan Kredi Borcu Erteleme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pek çok banka gibi Türkiye Bankası da, korona virüs ile ekonomik mücadele kapsamında, müşterilerine ihtiyaç kredisi dağıtan bankalardan biriydi. Hem önceden var olan konut kredisi, taşıt kredisi gibi borçları, hem de korona virüs sürecinde dağıttığı ihtiyaç kredisi kapsamındaki borçları, ekonomik destek paketi açıklayarak erteleme kararı aldı. Türkiye İş Bankası’ndan erteleme ile ilgili olarak 3 ay gibi bir zaman belirlendi. Türkiye İş Bankası’ndan kredi veya kredi kartı borcu erteleme işlemi yapmak isterseniz aşağıdaki yöntemleri ve talimatları izleyerek işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

– www.isbank.com.tr sitesine girerek, bireysel internet şubesine giriş yapmalısınız.
– Buradan Kredilerim ve Kredi Bilgilerim sayfasına gidip, Tüketici Kredisi bölümünden hangi kredi borcunuzu ödemek istiyorsanız onu seçmelisiniz.
– Ertelemek istediğiniz krediyi seçtikten sonra, Ödeme Planını Ötele bölümüne tıklayarak, yeni ödeme planınızı görebilir ve onaylayabilirsiniz.

Bu işlemler için Türkiye İş Bankası’nın açıkladığı faiz oranı yüzde 1,25’tir. Yeni ödeme planınız faiz oranı borcunuza yansıtılarak oluşturulacaktır. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra, yeni borcunuzu üç ay sonra planladığınız şekilde ödemeye başlayabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası’nın borç erteleme işlemleri için uyguladığı faizin yüzde 1.25 olduğunu söylemiştik. Bu durumda siz 1000 TL olan borcunuzu 1 ay ertelemek istiyorsanız, bunu 14 TL faiz tutarı ile 1014 TL olarak ödersiniz. Eğer aynı borcu 2 ay ertelemek isterseniz, bu defa borcunuzu 29,50 TL faizle 1029.50 TL olarak ödersiniz. 1 ya da 2 ay sizin için yeterli değilse ve borcunuzu 3 ay ertelemek istiyorsanız, bu durumda da borcunuzu 44,50 TL faizle, toplamda 1044,50 TL olarak ödemeniz gerekmektedir.

Sonuç

Bilindiği gibi corona virüs sürecinle insanlık olarak evlerimize kapanmak zorunda kaldık. Bu durum pek çok firmanın ve işletmenin iflaslarını açıklayarak kapanmasına sebep oldu. Bu da işsizlik oranlarını birden tavan yaptırdı. Ekonomik durumu iyi olanların durumlarında değişkenlik olmazken, ekonomik durumu kötü olanların durumları daha da kötüleşti. Borcu olanların borcu ikiye katlandı ve insanlar da bu borçları ödeyemez hale geldiler.

Neyse ki bankalar açıkladıkları destek paketleri ile biraz olsun müşterilerinin yüzünü güldürmeyi başardı. Bakalım bu konuda önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak.