• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi kartı kullanıcılarının çok nadiren de olsa başına gelen durumlardan biri olan kredi kartı bekleyen provizyon nedir, ne kadar sürer? Sorularının cevaplarını ve provizyon işlemleri hakkındaki detayları sizlerle paylaştık.

Daha çok mobil ve internet bankacılığı üzerinden bakıldığında kart hareketleri kısmında görebileceğiniz bu ibare, kart kullanıcılarının aşikar olmadığı bir terim olduğu için kafa karışıklığına yol açmaktadır.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Bekleyen provizyon, kart ile yapılan alışverişin ön onay aşamasında olduğunu gösteren bir ibaredir. Kart ile alışveriş yapılmış olsa dahi kart güvenliğine yönelik bazen birkaç dakikalık bir bekleme süresi, kart hareketlerine bu şekilde yansımakta ve kullanıcıya denk gelmektedir.

Bankalar alışveriş güvenliğini artırmak için, çeşitli tedbirler alır. Bu tedbirlerden biri de provizyon işlemidir. Bu işlem kart ile alışveriş yapılsa bile yapılan alışverişlerin bir süzgeçten geçmesi anlamı taşımakta ve genellikle hem alışveriş yapılan postun ve hem de kartın güvenliği bu kısa süreçte sorgulanmaktadır.

Provizyon işleminde kart sahibini doğrudan ilgilendiren bir durum olmasa da bazen bu işlemin yapılması, alışverişlerde ödeme yapılmasına engel olabilmektedir. Genellikle alışveriş tutarı karttan düşüp hesap hareketlerine yansımamış durumda olsa da bazı durumlarda, ödeme tutarı karttan düşülmediği için ödeme almakta mümkün olmamaktadır.

Böyle bir durumda alışverişin uzun sürmemesi ve ödemenin yapılabilmesi için, doğrudan bankanızın çağrı merkezini arayarak konuyla alakalı müşteri hizmetleri yetkilisi ile iletişime geçebilirsiniz. Şayet kartınızdan ödeme alınmış ancak durum hesap hareketlerinize yansımayarak “Bekleyen Provizyon” olarak görünüyorsa, bu durumda herhangi bir şey yapmadan bekleyebilirsiniz. Gerekli güvenlik kontrolleri, sistem tarafından kısa sürede tamamlanarak alışveriş ödeme bilgileri hesap hareketlerine yansıyacaktır.

Provizyondaki İşlemin İptal Edilmesi Mümkün mü?

Kartınızdan yapılan işlem sonucunda provizyonda bekleyen bir işlemin olması durumunda, kendinizin yapmadığı bir alışveriş bulunuyorsa o anda müşteri hizmetlerini arayarak iptal edebilirsiniz. Ancak yasal olarak sıkıntı yaşamamak için, bu işlemi gerçekten sizin yapmamış olmanız gerekmektedir.

Provizyon İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bu işlem bazen dakikalar içerisine tamamlanırken, bazı durumlarda birkaç saat hatta 24 saate kadar uzayabilmektedir. Sürecin uzaması durumunda, bankanız ile irtibata geçebilirsiniz.