• ALTIN (TL/GR)
  461,05
  % 0,16
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,89
  % 1,45
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,27
  % 1,44
 • ALTIN ($/KG)
  56.726,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0985
  % 0,46
 • € EURO
  9,7504
  % 0,76

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Eş dost hatırı gibi nedenlerle birçok insan gönüllü veya gönülsüz bir şekilde çevresindeki insanlara kefil olurken, ana borçlunun borcunu ödememesi durumunda kefil olan kişilerde ciddi bir stres yaşamaktadır. Bu durumda olan birçok kefil, kredi borcu ödenmezse kefile ne olur? Sorusuna cevap arayarak, mevcut süreçte kendi akıbetini merak etmektedir.

Kefillik ve borcun ödenmemesi halinde kefil ile ilgili süreç hakkındaki detaylara, sizler için yer verdik.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Öncelikle, kefil olmanın ne manaya geldiğini net bir şekilde tanımlamak gerekir. Bir borca kefil olmak demek, asıl borçlu olan kişi bu borcu ödeyemezse koşulsuz şartsız ben ödeyeceğim diye borcun üstlenilmesi demektir.

Yani kefil olarak attığınız her imza, borcun olası ödenmemesi durumunda borcu ödemeyi kabul etmek demektir.

Borcun ödenmemesi durumunda banka alacağını asıl borçludan tahsil edebilmek adına, belirli bir süreç başladır. Tamamen yasal zeminde ilerleyen bu süreçte asıl borçlunun evine veya işyerine haciz gönderilmesi ve varsa mallarının haczedilmesi söz konusudur.

Anlaşma veya diğer yöntemlerle bankanın asıl borçludan alacağını alamaması durumunda, kefil borçlu konumuna düşecek ve banka yasal yollarla alacağını kefilden talep edecektir.

Kefilin üzerinde mal varlığı olması durumunda bu varlıklara ipotek ve haciz gibi tedbirler söz konusu olacağı gibi, maaş haczi de mümkün olabilmektedir.

Bankaya Borç Ödenmezse Kefile Haciz Söz Konusu mu?

Asıl borçlunun borcunu ödememesi ve kefilinde ihtarlara rağmen yasal süre içerisinde kefil olduğu borç için girişimde bulunmaması halinde, kefile haciz gelmesi mümkündür.

Kefil olan kişi SGK kapsamında bir işte çalışıyor ve maaşında başka bir haciz yoksa, maaşının dörtte birine haciz konulabilmektedir. Evinde veya işyerinde bulunan ihtiyaç fazlası eşyalarda, yine haciz işlemine tabi tutulabilmektedir.

Kefil Borcu Ödemediğinde Hapis Cezası Çıkar mı?

Adli borçlar dışında, hapis cezası sadece taahhüdü ihlal suçu sebebiyle verilmektedir. Şayet kefil olan kişi borç nedeniyle bankanın avukatına borcu ödeyeceğine dair bir taahhütte bulunursa, bu yeni sözleşme şartlarının yerine getirilmemesi durumunda taahhüdü ihlal suçundan 3 aya kadar açık cezaevinde hapis cezası verilebilmektedir.

Bu nedenle borcu kesin ödeyeceğinize emin olmadığınız durumlarda, kesinlikle taahhüt vermemeye özen gösterilmesi gerekir. Taahhüt vermediğiniz durumlarda, hapis cezası söz konusu değildir.