• ALTIN (TL/GR)
  460,96
  % 0,14
 • ÇEYREK ALTIN
  742,00
  % 1,47
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,66
  % 1,39
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,20
  % 1,41
 • ALTIN ($/KG)
  56.685,00
  % -0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0827
  % 0,30
 • € EURO
  9,7486
  % 0,71

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

 KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi), bireysel olarak kendi işini kurmaya niyetlenmiş kişilere girişimcilik destekleri vasıtasıyla omuz vermeye devam etmektedir.

KOSGEB tarafından bu hibe destekleri geri ödemesiz olarak verilmektedir. Girişimcilerin işlerini kurarak faaliyet gösterecekleri alanlara göre farklılık göstermekte ve maddi miktarları değişmektedir.

 Bu amaçlar doğrultusunda Girişimciliği Geliştirme Destek Programı hayata geçirilmiştir. KOSGEB hibe kredisi adı altında geleneksel girişimciler için 60.000 TL, ileri girişimciler için ise 370.000 TL’ye varan destekler sunmaktadır.

KOSGEB Nedir?

 Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltması olarak kullanılan KOSGEB; ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin daha etkin kılınması adına çalışan, söz konusu işletmelerin ekonomik sistemdeki rollerini arttırarak daha kolay rekabet etmelerini sağlamayı amaçlayan bir kamu kuruluşudur.

 KOSGEB sadece yeni kurulmak üzere olan işletmeler için değil, mevcut işletmelerin AR-GE ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik programları da olan önemli bir kuruluştur. Yeni girişimciler için, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kuruluş aşamalarında kullanılmak üzere dönem dönem birçok destek programı açıklamaktadır.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

 KOSGEB’in kendi işini kuran ve kurmak isteyen girişimlerin desteklenmesi adına sunduğu bir destek programı olan Girişimciliği Geliştirme Destek Programı, geleneksel girişimci desteği ve ileri girişimci desteği olarak iki türe ayrılmaktadır. Bu anlamda, geleneksel girişimci desteği programı kapsamına alınan girişimcilere 60.000 TL’ye varan, ileri girişimci desteği programı kapsamına alınan girişimcilere ise 370.000 TL’ye varan destek imkânı sunulmaktadır.

Geleneksel Girişimci Desteği:

 Kuruluş desteği ve performans desteği olarak iki farklı kategoride verilen geleneksel girişimci desteği, desteğe başvurulan tarih itibariyle, bir sene öncesine kadar kurulan işletmelere verilebilmektedir. Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişi statüyle kurulan bir işletme 5.000 TL’ye varan, sermaye şirketi statüsü olarak kurulan bir işletme ise 10.000 TL’ye varan desteklerden faydalanabilmektedir. Performans desteği ise iki farklı dönem ile tamamlanan prim günleri baz alınarak verilmektedir.

İleri Girişimci Desteği:

 İleri girişimci desteği kapsamında, kuruluş ve performans desteğinin yanında makine teçhizat ya da yazılım desteği, işletme koçluğu desteği verilmektedir.

KOSGEB Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

 KOSGEB üzerinden yapılan destek başvuruları, adımlar halinde yapılmakta ve bir süreç oluşturmaktadır. KOSGEB’in sağladığı desteklerden faydalanmak isteyen girişimcilerin ilk yapması gereken, kurdukları işletmenin kayıt işlemlerinin tamamlanması olmaktadır.

Kayıt işlemleri tamamlanmamış bir işletme üzerinden KOSGEB desteğine başvuru yapmak mümkün olmamaktadır. İşletmelerinin ilgili kayıt işlemlerini tamamlayan girişimciler, KOSGEB’in resmi internet sayfasına girmelidir. Site üzerinden destekler seçeneğinde bulunan Girişimciliği Geliştirme Destek Programı sayfasına girmek zorundadır. Söz konusu sayfada yer alan başvuru formlarını istenildiği şekilde dolduran girişimciler, ilgili başvuru formlarını KOSGEB’e iletir. KOSGEB, girişimcilerin doldurduğu başvuru formlarını süreç içerisinde değerlendirmektedir.

Girişimcilerin başvurularının onaylanması halinde, ilgili işletmeye bir taahhütname gönderilir. Başvurunun onaylandığı tarih itibariyle işletme kayda alınmış ve destek programı başlatılmış olmaktadır.