• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Korona Döneminde En Güvenli Yatırım Aracı

Korona Döneminde En Güvenli Yatırım Aracı

Koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte kıyıda köşede birikimi olanları da telaş kapladı. Öyle ki artık en güvenilen para birimleri bile güvenilir değil. Son yüzyılın en karmaşık ekonomi dönemini yaşıyoruz. Peki bu dönemde paramızı nasıl değerli tutabiliriz? Korona döneminde en güvenli yatırım aracı hangisi ve hangi yatırım aracı kaybettirmez?

Korona döneminde en güvenli yatırım aracı Hangisi? Paramı nereye yatırmalıyım?

Koronavirüs salgını çıkmadan önce yavaş yavaş işler rayına girmeye başlıyordu. Dünya endeksine baktığımızda Türkiye, son 5 yılda büyük bir darbe alarak para biriminde büyük bir yenilgiye düştü. Bir zamanlar yükselen ekonomisiyle birlikte en güvenli yaşam aracı olduğu düşünülen Türk lirası, deyim yerindeyse tek gecede dibi buldu.

Amerika’da ki Olaylar Sonrası Dolar Güvensiz

Doların hızla yükselmesiyle birlikte bu kez de güvenli liman olarak doları gördük. Paramızı dolara yatırmaya karar verirken koronavirüs salgını büyük çoğunlukta Amerika’yı vurdu. Şu an dünyada koronavirüs ile savaşta en büyük mücadeleyi veren ülkelerin başında Amerika geliyor. Bununla birlikte Amerika, sokağa çıkma yasağı kapsamında da birçok iş bölümünde dibi buldu.

Amerika’nın yükselen yıldızı Silikon Vadisinde dahi çok sayıda işten çıkarılmalar yaşandı. Bununla birlikte de Amerikan ekonomisi büyük bir yıkıma gitmeye başladı. Fakat Amerika’yı çok daha kötü günler bekliyordu. Amerika’da bir polisin ırkçı bir davranışla suçu ispatlanmamış bir siyahi tutukluyu kameraların gözü önünde boğmasıyla birlikte Amerika’da büyük bir kaos başladı.

Amerika’da yaşanan kaos ve isyanın sonucunda pek çok mağaza yağmalandı. Dünyanın en güvenli limanlarından biri olarak bilinen Amerika’da, artık işlerin eskisi gibi gitmediği net bir şekilde gözüküyor. Bu da elbette dolar kuruna yansıyor. Eğer Amerika’da olaylar bu boyutta devam ederse doların, dünya piyasasında hızla düşüşüne şahit olacağız. Belki de bir zamanlar Türk Lirasına tek gecede yapılan saldırı, aynı şekilde Amerikan Dolarına yapılacak.

Türk Lirası Yükselişe Geçecek Bir Dönemde

Türkiye, turizm ile birlikte sıcak para akışının en yoğun dönemini yaz aylarında yaşıyor. Şu an tüm dünyada salgın nedeniyle karantina olduğu için insanlar tatile gidecekleri parayı hâlâ ellerinde tutmaya devam ediyor. Türkiye açık bir başarı ile koronavirüs salgınını minimumda tutmayı başardı. Bunun sonucunda çok kısa bir süre içinde turizm için de hazırlıklarını tamamlayacak.

Türkiye, dünya turizmi ele alındığında en güvenilir ülkelerden bir tanesi. Durum böyleyken Türkiye’ye turist akımı gerçekleşmesi bekleniyor. Unutulmamalıdır ki turist demek, ülkeye dövizin girmesi demektir. Böylece Türk lirasının değerinin de ciddi oranda yükselmesi bekleniyor. Dünyada piyasanın alt üst olmasıyla birlikte kararlı bir duruş sergileyen Türkiye, ileriki günlerde altın çağını yaşayabilir.

Dolar TL kuruna baktığımızda kademeli bir iniş olduğu açıkça görünüyor. Böyle devam ederse kesin bir rakam vermemekle birlikte doların, son 5 yılın en alt seviyelerine kadar çekilebilme ihtimali var. Bu da Doların 3 TL civarlarına gelebileceği anlamına geliyor.

Bunlar elbette işlerin planlandığı şekilde devam etmesi durumunda oluşacak durumlar. Özellikle dünya piyasasında Türkiye, ciddi bir başarı göstermekle birlikte şans faktörü de sonunda Türkiye’nin yanında yer almaya başladı. Türkiye, uzun bir süre sonra tekrar gücünü toparlamaya hazırlanıyor.

Uzun Vadeli Olarak Altın, Altın Liglerde

Dünya piyasasının şaşmaz gerçeğidir altın. Dünya’da salgın da çıksa, savaş da çıksa altının devamlı yükselişi devam ediyor. Yine de çok önemli bir ayrıntıyı gözler önüne getirmek gerekli. Altın, son günlerde TL karşısında değer kaybetmeye başladı.

Eğer az dalgalı bir denizde kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız altın, hâlâ güvenli sayılabilecek bir liman. Fakat açıkça gözüküyor ki Türk Lirasının ilerleyişi tüm hızıyla devam ediyor. Bu süreçte paramı nereye yatırmalıyım diye soran birine yatırım tavsiyesi vermek çok yanlış olur. Şu an piyasalar öngörülemez derecede değişkenlik gösteriyor.

Hisse Senedinde Tesla Önde

Bu işin bir de hisse senedi kısmı var tabi. En güvenli yatırım aracından bahsederken Tesla hisselerini görmezden gelemeyiz. Her ne kadar Tesla şirketinin ceosu, hırçın Musk, istikrarsız davranışlarda bulunsa da özellikle SpaceX konusunda son yıllarda yaptığı devasa işler sayesinde piyasaların hakimi olacağa benziyor.

Yine de son dakika çıkıp hisselerinin fiyatlarının çok yüksek olduğunu söyleyip kendi hisselerini düşürebilen bir CEO’dan bahsediyoruz. Her ne kadar kazanma ihtimali en yüksek kart Tesla olsa da Elon Musk’ın yapacağı, söyleyeceği en ufak bir söz ile hisseler alt üst olabilir.

Korona döneminde dolar yükselir mi diye soracak olursanız, buna net olmamakla birlikte imkansıza yakın bulacağımızı hatırlatırız. Eğer böyle giderse dolar, dünya piyasası karşısında çok zor günler bekliyor. Yabancı dövizlerde paranızı saklamanız için çok uygun olmayan zamanlardayız.

En Güvenilir Liman Türk Lirası

Paramı nereye yatırmalıyım sorusuna verilebilecek en orantısal cevap, Türk Lirası olacaktır. Son 10 yıldır bunu söylemek imkansız gibiydi. Fakat bu yıl, dünya endeksini göz önünde bulundurduğumuzda Türk lirası, tüm piyasayı yararak ilerlemeye devam edeceğe benziyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaptığı çalışmalar devam ederse, oradan petrol çıkartıp satmaya başlarsak da artık Türk lirasının önünde hiç kimsenin durmasının mümkün olmayacağı bir 2021-2022 yılı bizi bekliyor gibi duruyor.

Türk lirasına son dönemde ilgi büyük. Uzun zaman sonra ilk defa dövizler, kar amacıyla bozdurularak TL’ye geçiriliyor. Bununla birlikte bankaların da TL’nin mevduat faizini yüksek tutmasıyla birlikte vadelide de çok ciddi bir kar getireceğe benziyor.

Önümüzdeki yıllarda çok ciddi bir farklılık yaşanmazsa, Türkiye ve Türk lirasının altın çağı yaşanacağa benziyor. Bununla birlikte altın, her zamanki gibi kendini korumaya devam edecek gibi gözüküyor. Şu dönemde en kötü haber ise Amerika’dan geliyor. Çin’den doğan bir virüs nedeniyle koca Amerika ekonomisi giderek batıyor.

Çoğu insanın bunun Çin tarafından yapılan yeni tip bir savaşa benzetmesi, Çin’in en büyük rakibi olan Amerika’nın durumunu göz önüne aldığımızda mantıklı olabileceğini gösteriyor. Çin devletinin de en hızlı şekilde kendini toparlaması, ileriki günlerde artık piyasanın hakimi Çin olabilir mi diye sormamıza neden oluyor.

Fakat unutulmamalıdır ki Çin, bu virüs salgını ile birlikte Dünya tarafından mimlendi. Artık Çin, güvenilir bir ithalatçı olarak anılmıyor. Bunun sonucunda Çin malı ürünlere itimat da artık biraz daha azalacağa benziyor. Bu noktada uygun fiyatlı üretimler yapabileceği düşünülen 3. Sınıf ülkelerin, ani bir atakla kalkınacağı da öngörülen bir diğer durum.

Bu süreçte en güvenilir limanın kesin olmamakla birlikte büyük bir yüzdelik de Türk lirası olduğunu söyleyerek paramı nereye yatırmalıyım diyenler için bir cevap vermiş olalım. Yine de bunu bir yatırım tavsiyesi olarak almamak, piyasayı anlık olarak analiz etmek, kişinin sorumluluğudur.