• ALTIN (TL/GR)
  461,26
  % 0,21
 • ÇEYREK ALTIN
  742,00
  % 1,34
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  416,00
  % 1,47
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,33
  % 1,46
 • ALTIN ($/KG)
  56.672,00
  % -0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0940
  % 0,41
 • € EURO
  9,7439
  % 0,67

Konut Kredisi Katılım Bankasından mı Bankadan mı Alınmalı?

Konut Kredisi Katılım Bankasından mı Bankadan mı Alınmalı?

Çeşitli zamanlarda para, ev ve taşıt gibi metalara ihtiyaç duyulur. Bunun için çoğu zaman bankalara başvurulur. Amaç belli miktarlarda krediler almak ve ihtiyacı gidermektir. Bunu yaparken klasik bankacılıkta faiz uygulaması vardır. Buna göre hangi krediyi alırsanız alın belli bir miktar bankaya faiz ödersiniz.

Fakat artık bu sistem faizlerden dolayı çok az kullanılıyor. İnsanlar konut, araba yada nakit ihtiyacı için değişik sistemleri tercih ediyorlar. Bunun nedeni faizleri ödemek istemeleridir. Değişik sistemler; ya özel şirketler yada katılım bankalarıdır.

Katılım bankaları, bir bakıma klasik bankalar gibi benzer kredileri insanlara sağlar. Fakat elbette ki çok belirgin farklar vardır. Bunlardan biri ‘Finansman’ ifadesidir. Bu ifade katılım bankalarında kredinin yerine kullanılan terimdir.

Katılım Bankası Ne Demektir?

Katılım bankası, müşterilerin faiz ödemeden birçok konuda kredi almalarını sağlayan bir oluşumdur. Normal bankalarla benzer çalışma mantığına sahiptir. Nitekim diğer bankalarla hizmet anlayışı açısından elbette ki farklar vardır.

Bunlardan biri tabiki de faizsizliktir. Türkiye’de daha çok ‘Helal banka modeli’ diye tanımlanır. Bu bankacılık anlayışı da şu Türkiye’de oldukça popülerdir. Özellikle konut kredisi durumunda, bu bankacılık modeli çokça tercih ediliyor.

Türkiye’de çok fazla katılım bankası, aktif olarak faaliyetlerini sürüyor. ‘Katılım’ terimi bu bankacılıkta kâr ve zarar sistemine dahil olmaz anlamına gelir. Müşterilerden toplanan katılma paraları faizsiz kredi şartı ile ticarette değerlendirilir. İşte buradan çıkan kâr zarar da budur.

Katılım Bankasının Çalışma Mantığı Nasıldır?

Bu bankacılıkta, tüm para hareketi bir mal veya hizmete karşılıktır. Ortaya çıkması muhtemel gelirin ise katılım kullanıcılarıyla paylaşıldığı bir durumdur. Elbette ki bu belli kar ve zarar çerçevesinde olur. Bu tür bankacılık durumunda sadece finansal işlemden kazanç olmuyor.

Toplanan para belli iktisadi durumlarda değerlendirilir ve kar elde edimi sağlanır. Bu kâr da yine müşterilerle paylaşılır. Bu anlayış dahilinde, elde edilen kârın yaklaşık %80’i katılımcılara pay edilir. Geri kalan %20’lik dilim de kurum payı olarak kalır.

Bunun yanında, bu bankaların kuruluş amaçları normal bankalara girmeyen fonları ekonomiye katmaktır. Aynı zamanda sisteme dahil kişilerin de fonlarını profesyonel ellerle daha iyi değerlendirilir. Özellikle uzun vadede oldukça yararlı bir sistem olarak göze çarpıyor.

Katılım Bankasının Normal Bankalardan Farkları

Normal bankalar ile katılım bankaları, benzer çalışma şekillerine sahip olsalarda aslen farkları vardır. Konut kredisinde her iki bankanın değişik özellikleri hemen fark edilir. Şimdi dilerseniz bu bankacılığın normal bankalardan farkına aşağıda göz atabilirsiniz.

Farklar şu şekildedir;

 • Normal bankalarda konut kredisi durumunda sizden faiz, kredi masrafı aylık taksit tutarı istenir. Katılımda bu yoktur.
 • Katılım bankasında finansman destekleri mevcuttur.
 • Faizin yerine kâr payı ve komisyonlar vardır.
 • Beğendiğiniz konutun fiyatına kâr payı ve komisyon ücreti dahil olur.
 • Konut satın alma işlemlerinde satın alma işlemini tamamen katılım bankası yapar.

Tüm bu nedenler sizin en doğru kararı vermeniz içindir. Bazı durumlarda normal banka katılım bankasına oranla daha ekonomik oluyor. Özellikle, konut satın alırken buna dikkat etmelisiniz. Kâr ve komisyonları kendinize göre değerlendirmelisiniz. Aynı şekilde faiz oranları için de geçerlidir.

Hangi Bankacılıktan Konut Kredisi Almalısınız?

Bu konuda en doğru kararı, çok iyi araştırmalar yaparak siz vereceksiniz. Daha öncede belirtildiği gibi normal bankalarda; faiz, kredi harcamaları ve taksit seçenekleri mevcuttur. Katılım bankasında ise; kâr marjı, komisyonlar gibi tutarlar vardı. Her iki sistemin de internet sitelerine girerek ve uzmanlara danışarak karar vermelisiniz.

Konut kredilerinde doğru kararlar için uzman görüşleri ve iyi araştırma oldukça önemlidir. Aksi durumda, yüksek faizler veya kar marjları ile karşı karşıya kalırsınız. Herkesin kendi ekonomik durumuna göre kendine uyan sistem olabilir. O yüzden bu tür ekonomik riskler almadan önce kendi durumunuzu da tartmalısınız.

Katılım Bankaları Hangileridir?

Türkiye genelinde, şu anda 5 tane aktif katılım bankası bulunuyor. Bu bankalar her geçen gün insanlarca daha da tercih ediliyor. Her birinin kendi değerlerine göre belli kâr ve komisyonları mevcuttur. Bunları daha önce de belirtildiği gibi iyi etüt etmelisiniz. Ayrıca uzmanlara danışmak sizi daha bilgili yapacaktır.

Katılım bankaları şunlardır;

 • Vakıf Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türk Finans Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

Tüm listedeki bankalara internet siteleri aracılığıyla, şube veya mobil bankacılık yoluyla ulaşabilirsiniz. Eğer mevcut banka sizin için uygunsa hemen gereken işlemlere başlayabilirsiniz.