• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Kefil Olduğum Kişi Ölürse Borcu Ne Olur?

Kefil Olduğum Kişi Ölürse Borcu Ne Olur?

Banka borcuna kefil olanların asıl borçlunun ölümcül bir duruma düşmesi veya ölmesi durumunda en sık sordukları sorulardan biri, kefil olduğum kişi ölürse borcu ne olur? Sorusudur.

Bu soruya rahatlatıcı bir cevap verebilecek olsak da, vereceğimiz bu cevap şartlara bağlı olarak değişmektedir. Sorunun cevabı ve diğer tüm detayları, aşağıdan bulabilirsiniz.

Kefil Olduğum Kişi Ölürse Borcu Ne Olur?

Kefil olduğunuz kişinin vefat etmesi durumunda, kredi borcunun silinmesi söz konusudur. Ancak bunun birtakım şartları bulunmakta olup, bunların başında hayat sigortasının olması ve bu sigortanın geçerliliğini yitirmemiş olması gerekir.

Günümüzde tüm kredi türlerinde, kredide hayat sigortası artık yasal zorunluluk haline gelmiştir. Hayat sigortasının herhangi bir nedenle iptal olmamış olması, kredi çeken kişinin vefat etmesi halinde kredi borcunun silinmesini sağladığı gibi mirasçıların bankadan kredi tutarı kadar para almalarını da sağlamaktadır.

Yani borçlu kişi vefat ettiğinde hayat sigortası kapsamında bankaya olan taksitler silineceği gibi, çekilen kredi tutarı kadar nakdinde sigortadan banka aracılığı ile alınması mümkündür.

Kredide Hayat Sigortası ve Şartları Nelerdir?

Kredide hayat sigortası; Sözleşmeye bağlı olarak kredi çeken kişinin vefat etmesi durumunda borcun silinmesini ve kredi miktarının tazminat olarak alınmasını sağlayan bir bireysel sigorta tipidir.

Her ne kadar bu sigorta zorunlu olarak yapılıyor olsa da, şartlarının yerine getirilmemesi halinde hiçbir geçerliliği olmayacağından sigorta şartları oldukça önem taşır. Bu şartlara kısaca değinecek olursak, şunları diyebiliriz.

Sözleşme Tarihinde Mevcut Hastalıklar Belirtilmelidir

Sözleşmenin yapıldığı tarihte kişinin mevcut hastalığını gizlemiş olması ve sonrasında bu hastalıktan dolayı vefat ederek bunun ortaya çıkması, sözleşme geçerliliğini ortadan kaldırmaktadır. Bu yüzden sözleşme yapılırken, ilgili sorulara veya yazılı beyana hastalığın yazılması gerekir.

Kredi Borcunun Bitmiş Olması

Kredi borcunun tamamen ödenmiş olması da, hayat sigortasının doğal olarak sonlandırılması anlamına gelmektedir.

Mirasçıların Başvuru Yapması

Mirasçıların borçların silinmesi ve tazminat tutarının ödenmesi için, bankaya yazılı olarak dilekçe sunması gerekir. Dilekçede vefat eden kişinin adı soyadı, TCK numarası, vefat raporu gibi bilgi ve belgelerin ibrazı gerekmektedir.

Yukarıdaki şartların sağlanması durumunda, ölen kişinin borcu silinecek ve tazminat tutarı mirasçılara ödenecektir. Bu şartlarda, kefil olan kişinin kefilliği de sonlanmış olacaktır.