• ALTIN (TL/GR)
  464,31
  % 0,87
 • ÇEYREK ALTIN
  747,00
  % 2,00
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  418,85
  % 2,15
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  254,18
  % 2,18
 • ALTIN ($/KG)
  57.232,00
  % 0,68
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0704
  % 0,15
 • € EURO
  9,7225
  % 0,48

Kefil Olan Kişiye İcra Gelir mi?

Kefil Olan Kişiye İcra Gelir mi?

Bir borca kefil olmanın verdiği yasal yükümlülükler dikkate alındığında, kişinin atacağı imza ile birçok sorumluluğu kabul ettiğini söyleyebiliriz. Asıl borçlunun borcunu ödememesi durumunda birçok sıkıntıyla karşılaşılması, atacağınız imza ile mümkündür. Kefil olan kişiye icra gelir mi? Başlığı altında, asıl borçlunun borcunu ödememesi halinde karşılaşabileceklerini sizler için paylaştık.

Kefil Olmanın Yasal Yükümlülüğü Nedir?

İster banka, ister başka bir kurum veya şahsın alacağına kefil olarak imza attığınızda, ciddi bir sorumluluğu da kabul etmiş olursunuz.

Kefil olmanın en temel yasal yükümlülüğü, asıl borçlunun borcunu ödememesi halinde mevcut borcu tüm yasal faiz ve harcamalarla birlikte kendinizin ödeyeceğini kabul etmiş olursunuz. Yani aslında o borç, ödenmemesi halinde sizin borcunuzdur. Alacaklı asıl borçludan alacağını hiçbir şekilde alamadığı durumlarda, alacağını avukatlık masrafları ve tüm yasal faiz ve masraflar ile birlikte sizden tahsil etmek isteyecektir.

Kefil Olan Kişiye İcra Gelir mi?

Ayrıntılara geçmeden önce kefil olan kişiye icra gelir mi? Sorusuna net bir cevap verecek olursak; Evet! Kefil olan kişiye şartların oluşması halinde icra gelecektir.

Banka öncelikle asıl borçludan alacağını tahsil etmek için, tüm imkanları kullanır. Borçlunun düzenli bir maaşı varsa bu maaşının 4’te 1’ine haciz koyarak, alacağını taksitlerle bu şekilde tahsil eder. Veya varsa evine, işyerine ya da herhangi bir malına haciz koyar. Ancak bunların hiçbiri ile alacağını alamayacaksa, aynı süreci kefil için de uygulayacaktır.

Borçludan tahsilat yapamayan banka veya diğer alacaklı, kefil için yasal takip başlatır. Öncelikle borcun ödenmesi veya yeniden yapılandırılarak ödenmesi talep edilir. Kefilin buna yanaşmaması halinde, maaşına haciz koyabilir. Maaşı yoksa, doğrudan evine veya işyerine icra gönderebilir.

Eğer ki üzerinizde kayıtlı herhangi bir taşınmaz veya araç varsa ve maaşınız yoksa, bu mallarınıza da icra gelmesi söz konusu olacaktır. Maaşınızın ve üzerinizde mal olmaması durumunda, evinize gelecek icrada ancak kullanım fazlası eşyalar haczedilir. Örneğin kullanmadığınız ikinci bir buzdolabı veya televizyon, icra memurları tarafından haczedilebilmektedir. Eğer ki evinizde kullandığınız temel eşyalar dışında ihtiyaç fazlası bir eşya yoksa eşyalarınızın haczedilmesi, mümkün olmayacaktır.

Önemli Not: Alacaklının sizden tahsilat yapamaması durumunda, avukat kolaylık sağlayarak taahhüt vermenizi talep edecektir. Bunu kabul etmeniz ve borcun taksitlerini zamanında ödememeniz halinde, hapsi cezasına çaptırılmanız söz konusudur. Bu yüzden taahhüt verince ödeme yapacağınızı aklınız kesmiyorsa, hapis yatmamak için taahhüt vermemek daha sağlıklı olacaktır.