• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Kefil İçin Eş İzni Nedir? Nasıl Alınmalıdır?

Kefil İçin Eş İzni Nedir? Nasıl Alınmalıdır?

Kefil için eş izni nedir, nasıl alınmalıdır? Başlığı altında, uzun zamandır yürürlükte olmasına rağmen hala pek çok insan tarafından bilinmeyen kefillikte eş izni detaylarını paylaştık.

Kefil İçin Eş İzni Nedir?

Kefillikte eş izni önemsiz gibi görünse de, kefilliği düşürecek derecede önemli şartlardan biridir. Yeni yasalara göre kefil olacak evli kişilerin eşlerinden izin alması zorunlu tutulmuş, eşten izin alınmadan kefil olunması durumunda kefillik geçersiz sayılmaktadır.

Kefil için eş izni; Kefil olacak evli kişilerin, aşağıda belirteceğimiz şekilde kefil olmadan önce eşlerinden alacakları yazılı izindir.

Kefil İçin Eş İzni Nasıl Alınmalıdır?

Kefil için eş izni almanın genel şartları, aşağıdaki gibidir. Bu şartlara uygun olmadan alınmış izinler geçersiz olacağı için kefilliğinde geçersiz olması söz konusu olabilmektedir.

 • Alınacak izin mutlaka kâğıt üzerinde detaylarıyla yazılı bir şekilde, eş tarafından imzalanmış olmalıdır. Söz ile izin alınması, yasal olarak söz konusu değildir.
 • İzin kağıdında kişinin hangi tarihte kime kefil olacağı, açık olarak belirtilmelidir. Eş dilerse süresiz olarak veya belirli bir süre için, eşine kefillik konusunda izin verebilir.
 • Alınacak izin için önemli olan bir diğer husus ise, kefil olunacak tutarın net bir şekilde belirtilmesidir. Aksi halde sonradan eşin yapacağı itiraz haklı bulunabileceği için, kefilliğin geçersiz sayılma durumu da söz konusu olabilecektir.

Yukarıdaki şartların, mutlaka eş izni için sağlanmış olması gerekmektedir. Kefil olacak kişi bu izin için belirtilen tutarın üzerinde, herhangi bir borca kefil olması söz konusu değildir. Tutar fark etmeksizin belirtilen miktarın üstüne çıkılan kefilliklerde, eşin itiraz etmesi halinde kefilliğin yine geçersiz olması söz konusu olacaktır.

Eş İzni Alınmazsa Ne Olur?

Eş izninin alınmaması durumunda, kefilliğin iptal olması söz konusudur. Bazı banka çalışanları bu konuda ihmal davransa da, kredi borcunun asıl borçlu tarafından ödenmemesi ve borcun kefile kalması durumunda kefillik konusunda sorunlar çıkabilmektedir.

Hatta borcun kefile kalması durumunda ilgili borç için eş izninin de olmaması durumunda eşin yapacağı itiraz sayesinde, kefilin borçtan kurtulması söz konusu olacaktır. Bu yüzden özellikle kredi çeken kişiler ve banka için kefil için eş izninin alınması, daha büyük önem taşımaktadır.

Kredi borcu ödenmezse kefile ne olur ? Başlığı altında, kredi borcunun ödenmemesi halinde kefilin akıbeti hakkında detaylara değindik.