• ALTIN (TL/GR)
  464,59
  % 0,93
 • ÇEYREK ALTIN
  748,00
  % 2,00
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  418,94
  % 2,17
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  254,28
  % 2,22
 • ALTIN ($/KG)
  57.231,00
  % 0,69
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0753
  % 0,12
 • € EURO
  9,7217
  % 0,47

Kara Listeye Girenlerin Yapması Gerekenler

Kara Listeye Girenlerin Yapması Gerekenler

Bankaların kara listesine girmek, sonraki süreçte bankaların başta kredili hizmetlerinden yararlanmak üzere birçok hizmetten yararlanmaya engel durumlardan biridir. Bu yüzden kara listeye girenlerin yapması gerekenler başlığı altında vermiş olduğumuz tavsiyeler, bu durumda olanlar için ciddi önem taşımaktadır.

Bu süreçte ne yapılırsa yapılsın kara listeden çıkmak kolay olmayıp, bu listeden çıkabilmek için belirli bir sürecin tamamlanmış olması ve bankalarla olan ilişkilerinizde bankaya ciddi olumlu sinyallerin verilmesi gerekir. Bu sinyaller, doğrudan kredi notunuza etki edeceği için kara listeden sonraki süreçte banka hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmanızı da sağlayacaktır.

Kara Listeye Girenlerin Yapması Gerekenler

Borcunuzu Ödeyin

Kara listeye giren kişilerin öncelikli olarak yapması gereken şey, tüm bankalara olan her türlü borçlarını bir an önce kapatmalarıdır. Banka borcunun kapatılmaması durumunda kara listeden çıkmak mümkün olmayacağı gibi, bu süreç içerisinde bankalarla olan ilişkilerin düzelmesi de mümkün değildir.

Bir bankaya sorunlu olan borcunuz, diğer bankalarla olan ilişkinizi de etkileyecektir. Tüm bankaların ortak kredi notu sistemine geçmiş olmaları nedeniyle, bankalar risk değerlendirmesi yaparken ortak kredi notu üzerinden hareket etmektedir.

Vadeli Mevduat Hesabı Açılması

Bankalara olan tüm borçlarınız bittikten sonra, sıra bankalara hakkınızda olumlu sinyaller vermeye gelmiştir. Bir nevi algı yönetimi yaparak, kara listeden daha kısa sürede çıkarak bankaların hizmetlerinden tekrar yararlanabilirsiniz.

Kara listeden çıkmak 5 yıllık bir süreci kapsasa bile, bankalara vereceğiniz olumlu sinyaller sayesinde bu süreci daha yüksek kredi notu ile kapatabilirsiniz. Bunun için atacağınız önemli adımlardan biri, vadeli mevduat hesabı açtırmaktadır.

Açtıracağınız hesaba mümkün olduğunca fazla yatırım yapmanız, durumunuzun düzeldiğini ve hatta yatırım yapmaya başladığınız algısını oluşturacaktır. Vadeli mevduat hesabınızın olması veya vadesiz hesabınızda yine bir miktar paranın hareketsiz kalması, kredini notunuzu etkileyecektir.

Merkez Bankasına Dilekçe Verilmesi

Merkez bankasına dilekçe vermek, yanlışlıkla kara listeye girmeniz veya kara listeye girip borçlarınızı kapattıktan sonra 5 yıl geçmesine rağmen hala kara listede olmanız durumunda yapılması gerekenlerden biridir.

İpotek Karşılığı Ürünler Kullanın

Kara listeden daha yüksek kredi puanı ile çıkmak için, bankalardan ipotek karşılığı kredi çekebilirsiniz. Bunun için, yine borcunuzun olmaması gerektiğini belirtelim.

Bankaya ipotek göstererek çekeceğiniz kredinin borçlarını gününde ödemeniz, yine banka nezdinde mantıklı bir algı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Kara listeye girenlerin yapması gerekenler arasında en önemli unsurlar bunlar olup, süreci iyi bir şekilde değerlendirmek listeden daha erken çıkmanızı sağlayacaktır.