• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Gerekli şartları sağlayan tüketiciler, hisseli tapuya kredi veren bankalar üzerinden konut kredisi çekebilirler. Tüketiciler tarafından tapu hissesi nedeniyle olumsuz sonuçlanacağı düşüncesiyle fazla ilgi görmese de, kimi bankalar belirli şartlara bağlı olarak hisseli tapu için kredi vermektedir.

Hisseli Tapuya Kredi Çekilebilir mi?

Banka kredisi ile ev almak veya satmak isteyen birçok insanın merak ettiği bu sorunun cevabı, başvuru yapılacak bankaya ve şartlarına göre değişmektedir. Hisseli tapuyu teminat olarak göstermek için, en önemli şart tüm paydaşların kendi hisselerini tek kredi için teminat olarak kabul etmesidir.

Hisseli tapu konusu konut kredilerinde iki farklı şekilde anlaşılmaktadır. Bunlardan biri, satın alınacak konutun hisseli bir tapuya sahip olmasıdır. Alacağınız evin hisseli tapusunun olması durumunda, bu ev için konut kredisi çekemeyeceğinizi hemen belirtelim.

Bizim bahsettiğimiz konu ise, hisseli tapunun teminat olarak gösterilmesidir. Ki birçok banka tüm hissedarların kredi için hissesini ipotek ettirmesi durumunda konut kredisi için kolaylık sağlamaktadır. Bazı bankalar ise, hisseli tapuları hiçbir şekilde ipotek teminatı olarak kabul etmemektedir.

Bankaların hisseli tapu konusundaki yaklaşımları konut kredilerinde olduğu gibi, taşıt ve ihtiyaç kredileri içinde geçerlidir.

Hisseli Tapu İle Kredi Çekme Şartları

Hisseli tapu ile kredi çekmek için, yukarıda da değindiğimiz üzere tüm hissedarların kredi başvurusunda hisselerini teminat göstererek kefil olması gerekir. Yani hisseyi teminat göstermek kadar, hisse sahiplerinin kefilliği de önemlidir.

Diğer bir alternatif ise tüm hissedarların kredi sahibine hisselerini devretmeleri olsa da bu durum, diğerine göre biraz daha zordur.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Ziraat Bankası

Yukarıda sayılan şartların sağlanması halinde Ziraat Bankası, hisseli tapu için kredi vermektedir. Kredi notunuzun ortalama bir seviyede olması ve 18 yaşını doldurmuş olmanız, bu şartlarda kredi almak için gerekli olan şeylerdir.

Denizbank

Hisseli tapu şartlarını sağlayan müşterilere ihtiyaç, taşıt ve konut kredisinde kolaylık sağlayan Denizbank, uygun faiz oranlarıyla hisseli tapu teminatı karşılığı kredi imkânı tanımaktadır.

 

Vakıfbank Hisseli Tapuya Konut Kredisi

Hisseli tapuya kredi veren bankalar arasında yine bir kamu bankası olan Vakıfbank, tüm hissedarların ilgili kredi için kefil olması durumunda müşterilerine bu imkânı sunmaktadır.