• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Hangi Altına Yatırım Yapmalı?

Hangi Altına Yatırım Yapmalı?

Altın yatırımı yapmak isteyen birçok yatırımcı, hangi altına yatırım yapmalı? Sorusuna sıklıkla cevap aramaktadır. Altın yatırımının özelikle son yıllarda en fazla kazandıran yatırım araçlarından biri olması, yatırımcıların altına olan ilgisini daha da artırmaya başladı.

Altın yatırım tavsiyeleri arasında hangi altına yatırım yapılması konusundaki öneriler, genel bir çerçevede verildiğinde daha yararlı olacaktır. dar ve doğrudan yönlendirici ifadeler yatırımcının pozisyonunun bilinmemesi nedeniyle, yatırım için bir risk oluşturabilecektir.

Hangi Altına Yatırım Yapılmalı?

Alt ve orta seviyedeki yatırımcıların tercihleri arasında yer alan gram altın, çeyrek, yarım ve tam altının yanında bilezik ve takı setleri gibi farklı ürünler daha sık yer alıyor. Özellikle takı tarzı altınlar hem yatırım ve hem de aksesuar amaçlı kullanılırken işin uzmanları hangi altına yatırım yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Yüksek İşçilikli Ürünlerden Sakınılmalı

Uzmanların bir çoğu yatırım yapılacak altın konusunda uyarı ve tavsiyelerde bulunurken, hepsinin ortak tavsiyesi yüksek işçilikli ürünlerden kaçınılması gerektiği yönünde oluyor. Takı setlerinin uzun vadede yatırım amacıyla uygun olmadığını belirten uzmanlar, daha çok gram altın veya Cumhuriyet altınlarını işaret ediyorlar. Takı şeklinde altınlara yatırım yapmak isteyenlere ise, makine ile yapılan bilezik ve takı setleri öneriliyor. El emeğinin fazla olduğu ürünlerin nakde dönüştürülmesinde zararın fazla olacağını söyleyen uzmanlar, yatırıma odaklanan kişilerin bu ürünler üzerinden yatırım yapmalarını pek doğru bulmuyor.

İşçilikli Ürünler Kısa Vadede Büyük Zarar Ettirir

El işçiliğinin fazla olduğu altın türlerinde yatırımın miktarına göre kısa vadede kar etmek mümkün olmadığı gibi, büyük zararların ortaya çıkması da mümkündür. Uzun vadede ise altının zarar ve kar oranını dengede tutma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle, yatırımdan herhangi bir kar edilmediği gibi zararında uzun vadede telafi edileceği yönünde görüş birliği var.

Uzmanlar yüksek işçilikli altın ürünlerinde kar etmek için, birkaç yıl beklenmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Bu yüzden kısa vadede yatırım yapıp kazanç sağlamak isteyenlere başta gram altın olmak ise, Cumhuriyet altınları üzerinden yatırım yapmaları daha uygun görülüyor. Uzmanların tavsiyeleri üzerine değerlendirme yapacak olursak, uzun veya kısa vadede daha fazla kar elde etmek için, işçiliği olmayan altınları tercih etmek gerekecektir.