• ALTIN (TL/GR)
  461,90
  % 0,35
 • ÇEYREK ALTIN
  744,00
  % 1,74
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  416,48
  % 1,59
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,74
  % 1,62
 • ALTIN ($/KG)
  56.779,00
  % -0,10
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0880
  % 0,37
 • € EURO
  9,7368
  % 0,64

Gram Altın Almak Mantıklı mı?

Gram Altın Almak Mantıklı mı?

Bir miktar birikiminiz var ve siz bununla yatırım yapma düşüncesindesiniz, aklınızda birçok yatırım aracı olsa da aklınız gram altın yatırımı yapmaya sizi yönlendiriyor fakat kararsız olduğunuz ve çekindiğiniz yönleri olduğu için düşünceleriniz sizi yatırımdan uzaklaştırıyor.

Bu konuda sizi aydınlatmak ve yatırım için düşüncelerinize yön vermenizi sağlamak amacıyla gram altın yatırımında avantaj sağlayan ve dezavantaj sağlayan durumlardan bahsedeceğiz.

Gr Altın Almanın avantajları

Gram altın almak birçok yönden kazançlı bir yatırımdır. İşçilik maliyetinin olmaması ve yeni eski tarihli gibi bir ayrım yapılmaması başlı başına bir avantaj. Gr altın alırken işçilik maliyeti ödemezsiniz ve tarih ayrımı yapılmaz. Bankalar ve kuyumcular arası fiyat aralığı hemen hemen birbiri ile aynı civardadır. Kısa vadede biraz kaybetme olasılığınız olabilir fakat uzun vadede bu risk oldukça düşük bir ihtimaldir.

Yatırım için alabileceğiniz ve en uygun olan altın türü gr altındır. Bu sebepten yatırım düşünen birçok yatırımcının altın alırken tercihi gram altından yana olur.

Gram altını değerinden alıp satabilirsiniz. Alış ve satış rakamları arasında uçurumlar olmaz. Kuyumcular ve bankalarda fiyatlar değişebilir fakat hemen hemen fiyatlar gerçek değerine yakın olur. Hatta alış ve satış fiyatları arasında çok düşük rakamlar bulunan bazı bankalardan yatırım yapmak daha avantajlı olabilir.

Kısa Vademi Uzun Vademi?

Gram altın alırken en önemli unsur alış ve satış fiyatları arasında çok bir fark olmaması. Arada çok az bir fiyat farkı bulunduğundan yatırım tercihinizi bu yönde yapmanız doğru tercih olur. Aradaki fiyat farkının az olması gram altını en iyi yatırım araçlarından biri haline getiriyor. Alırken ne kadar az öderseniz yatırımınız o kadar faydalı olur.

Ne kadar güvenli olursa olsun her yatırımda kaybetme riski de bulunmaktadır. Kısa vadede yatırım olarak alınan gram altın, bir anda fiyatların düşmesiyle yatırımcısını zarara uğratabilir. Bu durum uzun vadede biraz daha az risk taşımaktadır. Çünkü her geçen yıl biraz daha değer kazanan altın, uzun vadede yatırımcısını kolay kolay üzmez.

Yatırım yaptığınız zaman takip etmelisiniz. Gidişat nasıl seyrediyor ise o doğrultuda yatırımınızı yönlendirmeli ve geç olmadan müdahale etmelisiniz.

Bütçenin Az Olması Gram Altın Yatırımına Engel mi?

Tabi ki hayır. Gr altın yatırımı yapmak için çok büyük bütçeler ayırmanıza gerek yoktur. Her ay ayırdığınız küçük bütçeler ile yapacağınız gram altın yatırımı ileride çok iyi birikimler elde etmenizi sağlayabilir.

Her ay 1 gr. Altın alarak da yatırım yapabilirsiniz 10 gr. Altın alarak da. Önemli olan sizin azimle yatırım yapmanızdır, alınan altının miktarı değil. Yatırım yapmak değil yatırımı doğru yapmak kazandırır. Bugün az olan yarın çok, bugün çok olan yarın az olabilir.

Sonuç olarak gram altına yatırım yapmak mantıklı ve akıllıca bir yatırımdır. Hem diğer altın türleri gibi alıp satarken çok fiyat farkı bulunmaz, işçilik masrafı ödenmez hem de beklenen ani fiyat artışları veya düşüşlerinde müdahale etmek daha kolaydır.