• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Esnaf Odası Kayıt Ücreti 2020

Esnaf Odası Kayıt Ücreti 2020

Belli bir işle uğraşan esnaflar, Esnaf ve Sanatkarlar Odasına bir ücret mukabilinde kayıt oluyorlar. Gerekli olan evraklarla beraber, 2020 yılı içerisinde belirlenmiş olan fiyatları yatırdıktan sonra, esnaflık yapmaya dair önlerinde her hangi bir engel bulunmuyor. 2020 yılı içerisinde yatırmış oldukları paranın haricinde ise, belli dönemlere ait aidat yatırılması gerekiyor. Kayıt işlemlerini tamamlayan ve 2020 yılı için belirlenmiş olan ücretini yatıran esnaflar, kendilerinden istenen aidatları düzenli bir şekilde ödedikten sonra, hiç bir sorun ile karşılaşmadan esnaflık yapabiliyorlar. Devlet ise bu fiyatları en makul seviyede tutarak, esnafların çok fazla maddi külfet altına girmemesini sağlıyor.

Güncel Esnaf Odası Kayıt Ücreti 2020

Esnafların 2020 yılı için Esnaf ve Sanatkarlar Odasına yatırmaları için belirlenmiş olan kayıt ücretleri, devlet tarafından düzenlemeye tabi tutulmuş ve en uygun fiyat seçeneği kendilerine sunulmuştur. Ayrıyetten aidatlarda bu fiyatlar gibi uygun şekilde kendilerinin ödemesine sunuluyor. Eğer bir iş yeri açmak istiyorsanız ve kendi işinizin sahibi olmak isterseniz, kayıt işlemi için 2020 fiyatlarını Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt olduktan sonra ödemeniz gerekiyor. Esnaf sicil kaydı yaptırmak isteyen kişilerin ise, kayıt ücreti dışında belli şartlara haiz olmaları gerekiyor. Bu şartların başında ise, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak geliyor. Aynı şekilde ülkenin sınırları içerisinde ikamet etmesi zorunludur. Bu şartlara haiz iseniz, kayıt işlemlerinizi 2020 yılı içerisinde belirlenmiş olan güncel fiyatları ödeyerek, tamamlayabilirsiniz.

Esnaf Odasına Kayıt Olmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esnaf ve Sanatkarlar Odasına esnaflık yapmak için kayıt olmak isteyen kişiler, kayıt ücreti dışında belli evraklara sahip olması gerekiyor.
Bu evraklar ise şunlardır.
-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
-Nüfüs Cüzdanı Aslı
-2 Tane Vesikalık Resim
-Vergi Levhası Fotokopisi
-İşletmenin Bünyesinde Bulunan Araç Ruhsatlarının Fotokopisi
gerekli olan evraklar içerisinde bulunuyor. Bu evrakları tamamlayan kişiler, 2020 yılı için belirlenmiş olan güncel kayıt ücretini yatırarak, tüm işlemlerini esnaf olabilmek adına tamamlamış oluyorlar.

Esnaf Odası Adresi Değişiklik Ücretleri

Yeni bir işletme kurup, Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt yaptıran kişiler, eğer adres değişikliği yapmak isterlerse, ek olarak adres değişiklik ücreti ödemek zorunda bulunuyorlar. Adres değişikliği gibi durumlarda ise, ücretin yanında belli evrakların da olması gerekiyor.
Bu evraklar şunlardır.

-Esnaf hangi esnaf odasına bağlı ise, o yerden faaliyet belgesini alması gerekiyor.
-Kimlik belgesi ile beraber, kimlik fotokopisi gerekiyor.
-Vergi levhanın hem aslı, hem de fotokopisi lazımdır.
-Belgelerini eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra, bağlı olmuş oldukları esnaf odasına 2020 yılı içerisinde güncellenmiş olan, 139,15 tl tutarında -adres değişikliği ücretini yatırmaları gerekiyor.

Esnaf Odası 2020 Yılı Yıllık Aidat Ödemeleri

Esnaf Odası 2020 yılı içerisinde esnafların ödemesi gereken yıllık aidat fiyatlarını bilgilendirerek yayınladı. Ocak başı itabari ile geçerli olan bu yıllak aidatlar, 2020 yılının Aralık sonuna kadar aynı fiyatlar üzerinden geçerli olmak suretiyle yürürlükte bulunacaktır. Yayınlanan aidat fiyatlarının yanında, yıllık olarak esnafların ödemesi gereken kayıt ücreti de belirlenmiştir. Esnaf olan kişilerin 30 gün gibi bir süre içerisinde, bağlı bulunduğu esnaf ve meslek odalarına giderek, kayıt için başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bunun haricinde ise, yeni kayıt için esnaf siciline kayıt olanlar, bir yıl boyunca aidat parası ödemiyorlar. İlk yılda aidat parası ödemeyenler, ikinci ve daha sonraki yıllarda iki taksitli şekilde yapılıyor.
Bu yapılan aidat ödemelerinin ayları eşit miktarlarda oluyor. Ay olarak ise, iki eşit parçada Nisan ve Ekim aylarında gerçekleşiyor.

2020 Yılı Esnaf Odası Yıllık Aidat Fiyatları Ne Kadardır?

İki eşit parçada ve Ekim ayı ile beraber, Nisan ayında ödenmesi gereken yıllık 2020 yılı esnaf odası fiyatları belirlenmiştir. Buna göre, fiyatlar oda gruplarına göre ödenecektir. 1’inci grup odalarda bulunan İstanbul, Ankara ve İzmir esnaf odalarında belirlenen fiyat 375 tl’dir. Bu fiyatlara ise, bu sayılan büyük şehirlerin ilçeleri dahildir. 2’inci grupta bulunan odaların İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin kalkınmada öncelikli illerin haricinde ise, yıllık adiat fiyatı 2020 yılı için 325 tl olarak belirlenmiştir. Bu illerin merkez ilçeleri bu fiyatların içerisine dahildir. Üçüncü grup oda olarak ise, büyükşehir statüsünde bulunan illerin kalkınmada öncelikli olanlarının ödeyeceği 2020 yılı aidat fiyatı ise, 295 tl olarak belirlenmiştir.
Bu fiyatlar 10 il için geçerlidir. Diğer kalkınma öncelikli olan ve toplamda 39 il için uygulanan aidat fiyatları ise, 295 tl’dir.

2020 yılı Muafiyet Grubuna Göre Esnaf Odası Yıllık Aidat Fiyatları

Muafiyet grubuna göre 2020 yılı için belirlenmiş olan esnaf odası yıllık aidat fiyatları, ülke geneli için tek fiyat olarak belirlenmiştir. Esnaf ve Sanatkarlar Odasına verilmesi gereken fiyat ise, 295 tl olarak yürürlükte bulunuyor. Hem üye kayıt ücretlerinden, hem de aidat fiyatlarından muaf olan bazı kesimler bulunuyor.
Bunları şu şekilde sayabiliriz.
-Gaziler
-Şehit Yakınları
-Gazi Dul ve Yetimleri
-Engelli
-Vergiden Muaf Esnaflar
-Kadın Esnaflar
kayıt ücreti olarak 295 tl fiyat ödemeleri gerekiyor. Ücret fiyat tarifesinin beraber onaylanması, belgi satış fiyatına ilave olarak 30 tl bir fiyatın onay ücreti olarak verilmesi gerekiyor. Bu onay ücreti 1’inci gruplarda 38 tl’dir. 2’inci gruplar ise, 33 tl gibi bir rakamı onay ücreti olarak vermesi gerekiyor.
2020 yılı içerisinde esnafların ödeyeceği yıllık aidat fiyatları, yönetim kurulu üyelerinin belirlemiş olduğu fiyat doğrultusunda belirlenir. Eğer yıllık ödemeniz gereken aidatları ödemediğiniz takdirde, ödeme yapılana kadar odaca yapılması gereken hizmetler, ödeme yapılıncaya kadar kendilerine verilmez.