• ALTIN (TL/GR)
  461,67
  % 0,30
 • ÇEYREK ALTIN
  743,00
  % 1,47
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  416,01
  % 1,47
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,50
  % 1,53
 • ALTIN ($/KG)
  56.947,00
  % 0,19
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0497
  % -0,11
 • € EURO
  9,6497
  % -0,28

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Kaç Dakika Sürer?

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Kaç Dakika Sürer?

Son dönemlerde telefon ve internet bankacılığı ile herkes kolaylıkla bilgisayar üzerinden birbirlerine para aktarabilmektedirler. EFT’nin açılımı elektronik fon transferidir. Ülkemizde ilk EFT (Elektronik Fon transferi) 1992 yılında gerçekleşmiştir. EFT işlemi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası altında gerçekleşen bir bankacılık sistemidir. Farklı bankalara para transferi yapılacağı zamanlarda kullanılan EFT, son dönemlerde para transferlerine büyük kolaylık sağlamaktadır.  Kurumlar ve bireyler arası para alışverişini internet üzerinden gerçekleştirmenizi sağlayan Elektronik Fon Transferi Sistemi, oldukça kolay ve zahmetsizdir. Bunun için 4 önemli temel bilgi vardır. Gönderen kişi ve bu kişinin bankası, alıcının bankası ve alıcının ismi olarak bilinir. Bunlar doğru olarak girilip, işlem yapıldığı takdirde, para işleme alınır ve banka tarafından onay süreci başlar. EFT saatleri arasında yapılan işlemler aynı gün transfer edilir.

EFT Saatleri Kaçta Başlar, Kaça Kadar Sürer?

EFT işlemi, bankalar arası yapılan bir işlemdir. İşlem süreleri birçok kritere bağlı olmak üzere değişiklik gösterebilir. Yapılan işlem, kullanılan bankadan farklı bir banka hesabına iletileceği için, anlık yoğunluklar bile işlemin tamamlanma süresine etki etmektedir. EFT, bankaların mesai saatleri içinde karşı hesaba geçeceği unutulmamalıdır. Sadece belirli saatler içerisinde gerçekleştirilebilen EFT, belirlenen saatler içerisinde transfer işlemi gerçekleşmezse bir sonraki iş saatini beklemek gerekebilir. Her bankanın EFT saatleri farklıdır. Bu sebeple öncelikle kendi bankanızın ve sonraki aşamada gönderim yapılacak bankanın EFT saatlerine bakmalısınız. EFT yapmadan önce bankanın hangi saatlerde işlem yaptığına bakmak, çok daha hızlı işlem imkânı sağlar.  Bankalarda genel olarak geçerli saat aralığı sabah 8.30 ile akşam 17.15 arasıdır. Çalışma saatleri dışarısında yer alan günlerde yapılan EFT işlemleri diğer gün alıcıya iletilir.

Bankalar Arası Online EFT Kaç Dakika Sürer?

EFT işleminin başarılı bir şekilde tamamlanması için gönderen kişinin doğru banka bilgilerini girmesi önemlidir. Bu sayede EFT, gönderilen para transferi alıcıya 15 dakika gibi bir sürede iletilir. Fakat bazen banka durumuna göre bu değişkenlik gösterir. Çünkü bankaların işlem yoğunluğu bu süreyi 30 dakikaya çıkarabilmektedir. Eğer gerçekleştirdiğiniz EFT 30 dakika içerisinde hesaba aktarılmaz ise bir sorun olabilir ve bu durumunda banka ile iletişime geçebilirsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde EFT işlemi insanlara yüksek kolaylık sağlamaktadır.

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

Havale ile EFT arasındaki fark; havale banka içinde yapılan para transferlerini kapsarken, EFT ise bankalar arasında para transfer işlemi için kullanılmaktadır.