• ALTIN (TL/GR)
  459,12
  % -0,26
 • ÇEYREK ALTIN
  740,00
  % 0,93
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  414,29
  % 1,07
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  251,27
  % 1,05
 • ALTIN ($/KG)
  56.523,00
  % -0,55
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0810
  % 0,26
 • € EURO
  9,7299
  % 0,52

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nedir?

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nedir?

Bankalar arası para transferi olan EFT, havale ile para gönderimi gibi günün her saati yapılacak bir işlem değildir. Peki, EFT hesaba ne zaman geçer? Havale ile farkı nedir ve EFT’nin geçmesi ne kadar sürer?

EFT Nedir? EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nedir?

Öncelikle kısaca EFT işleminin ne olduğuna açıklık getirelim.

EFT; A bankasından B bankasına, fiziki şube, ATM, mobil veya internet bankacılığı gibi kanallarla yapılabilen para transfer işlemidir. Yani farklı iki banka müşterisinin hesapları arasında gerçekleşen para gönderim işlemine EFT denilmektedir.

Örneğin Ziraat Bankası müşterisinin Akbank, Vakıfbank, Garanti Bankası gibi Ziraat Bankası dışındaki diğer tüm banka müşterilerinin hesabına veya tam tersi olarak göndereceği transfer işlemi EFT olarak tanımlanır.

Havale ise; Aynı bankanın iki müşteri hesabı arasında gerçekleşen para transfer işlemidir.

Örnek verecek olursak Ziraat Bankası müşterisinin bir başka Ziraat Bankası müşterisinin hesabına yapacağı transferde, Vakıfbank müşterisinin hesabından bir başka Vakıfbank müşterisinin hesabına yapacağı transferde havale işlemidir ve tüm bankalar için geçerlidir.

İkisi arasında aynı ve farklı banka müşterisi olmak en önemli fark iken, paranın hesaba aktarılma süresi, işlem saati, işlem ücreti gibi çeşitli farklar bulunur. Biraz daha açacak olursak, aralarındaki farklar şu şekildedir.

 • EFT farklı iki banka müşterisi üzerine yapılır. Havale aynı banka müşterileri arasında yapılır.
 • EFT ücreti birçok bankada, havale ücretlerinden daha pahalıdır.
 • Havale başta mobil ve internet bankacılığı üzerinden 7/24 yapılır ve gönderilen para mesai saatleri dışında da dakikalar içinde hesaba geçer. Havale ise ancak mesai saatleri içerisinde geçer.
 • Anlık veya ileri tarihli havale emri günün her saati verilebilir iken, EFT mesai saatleri dışında geçmeyeceği için mesai saatleri dışında ancak ileri tarihli olarak verilebilir.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Kaç Dakika Sürer?

Yukarıdan da biraz anlaşıldığı üzere, EFT işleminin mesai saatleri içerisinde yapılması durumunda hesaba geçmesi ortalama 2-3 dakikadır. Ancak bazı durumlarda bu süre, 15 dakikaya kadar çıkabilir.

15 dakikayı aşan sürelerde biraz daha bekleyerek gönderici ile ve bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.

Mesai saatleri dışında mobil ve internet bankacılığı üzerinden verilecek EFT emirleri, ancak ileri tarihli yani ilk mesai saati için verilebilir. Böyle durumlarda ise mesai saati başladığında, EFT karşı hesaba geçecektir.

Örneğin Perşembe akşam verilecek EFT talimatı, ancak tatil günü değilse Cuma sabah 9.15 gibi hesaba geçecektir. Cumartesi verilecek talimat ise yine tatil olmaması durumunda, Pazartesi sabah saat 09.15 gibi karşı hesaba geçecektir.

EFT Saatleri

Bankaların EFT saatleri genellikle normal şubelerin çalışma saatleri olup, mesai günlerinde sabah 09.00 ile akşam 16.55’e kadardır.