Döviz Fiyatlarını Ne Etkiler?

Döviz kuru herhangi bir ülkenin ekonomik durumunu gösteren bir araçtır. Ülkenin para biriminin döviz kuru karşılığı o ülkenin ekonomik stabilitesi hakkında bilgi vermektedir.  Yurtdışına para göndermek isterseniz, yurtdışından para almak isterseniz ya da yurtdışında yatırım yapmak isterseniz o ülkenin para biriminin döviz karşılığını bilmelisiniz.

Döviz kurlarında arz ve talebe bağlı olarak günlük dalgalanmalar gerçekleşir. Bu dalgalanmaların birçok nedeni olabilir. Enflasyon oranları dövizdeki kurları etkileyen bir etkendir. Enflasyon oranı yüksek olan bir ülkenin para birimi, enflasyon oranı düşük olan bir ülkenin para biriminden daha az değer görmektedir.

Enflasyon oranını devamlı olarak düşük tutan bir ülkenin para birimi sürekli olarak değerli olacak ve enflasyon oranı devamlı olarak yüksek olan bir ülkenin para birimi sürekli olarak düşük değerli olacaktır. Düşük değerli para birimi aynı zamanda kuru düşürüp, faizleri arttıracaktır.

Döviz kurlarını etkileyen etmenlerden bir tanesi de faiz kurlarıdır. Faiz oranları, forex oranları ve enflasyon oranlarının hepsi birbiri ile ilişkilidir. Faiz oranlarının yükselmesi daha iyi geri dönüş oranları verdiği için yabancı yatırımcıların cazibine giderek ülkeye daha fazla döviz girmesini sağlar ve para birimi kurunun artmasına sebep olur.

Bir ülkenin cari hesabı o ülkenin ticari dengesini ve yabancı yatırımcılardan kar elde ettiği oranı yansıtır. Cari hesaplar borç, ihracat ve ithalat gibi her türlü hareketi içermektedir. İhracatın ithalattan daha yüksek olmasının sebebi cari hesaplarda oluşacak fazlalıklar ülkenin para biriminin değerinin artmasına neden olur. Yani ödemeler bilançosu dengesi yerel para biriminin kurunu etkiler.

Kamu borcu döviz kurlarındaki değişmelere neden olan etkenler arasındadır. Çünkü kamu borcu bir ülkenin sahip olduğu borçlar anlamına gelir. Kamu borcu fazla olan bir ülkeye döviz girişi daha az oranda olacağı için enflasyon oluşur. Oluşan enflasyon ile birlikte döviz kuru değeri düşecektir. Döviz piyasası bu ve bunlar gibi birçok etkenden etkilenerek kurlarındaki dalgalanmalara yansır. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar her gün hatta her saat değişebilir durumdadır.

Dövize Yatırım Yapmak Sağlıklı Mıdır?

Döviz piyasası yelpazesi oldukça geniş bir piyasadır. Döviz alanında yatırım yapmak için genellikle dolar ve euro tercih edilir. Döviz piyasasından kazançlı bir kar elde etmek istiyorsanız bunun için büyük bir bilgi birikimine ve dünya siyasi haberlerini iyi takip etmelisiniz. Dolar almak size çok kazanç elde ettireceğini düşünmeniz ve bunun için piyasa takibi yapmamız size kayıp ettirebilir. Çünkü dolar kurunun ne zaman artıp ne zaman azalacağını bilmediğiniz için yatırdığınız para değer kaybı yaşayabilir.

Döviz piyasasını etkileyen bir sürü etken vardır. Bu etkenleri bilmek takip etmek ve oluşacak riskleri ön görmek yatırım için oldukça önemlidir. Sadece kendi ülkende oluşan siyasi, ekonomik haberleri takip etmek yeterli olmaz bununla birlikte dünya haberlerini de yakından takip etmelisiniz. Dünya üzerinde etkili olan salgın hastalık döviz kurlarında önemli oranda artışlar sağlamıştır. Bu salgın ilk çıktığında yayılarak döviz kurlarını etkileyeceğini tahin eden yatırımcılar düşündüklerinden daha fazla kar elde etmişlerdir.

Döviz Kuruna Yatırım Yapmak İçin Destek Alınmalı Mı?

Döviz kurlarında sürekli olarak dalgalanmalar oluşabilir bunun için eğer döviz piyasasına yüklü miktarda yatırım yapacaksanız mutlaka bu alanda uzmanlaşmış kişilerden destek almanız sizin yararınıza olacaktır. Eğer çok yüklü miktarda yatırım yapmayacaksanız piyasayı takip ederek ve dünya haberlerini takip ederek rahatlıkla oluşacak risklerin farkına varabilirsiniz. Aynı zamanda alanında uzmanlaşmış kişileri takip ederek onların makalelerini, analizlerini ve tavsiyelerini takip eder ve uygularsanız kazançlı çıkarsınız.

 

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir