• ALTIN (TL/GR)
  460,80
  % 0,11
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,72
  % 1,41
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,24
  % 1,43
 • ALTIN ($/KG)
  56.725,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0886
  % 0,38
 • € EURO
  9,7403
  % 0,66

Dolar Yükselmeye Devam Eder mi? Goldman Sachs Tahmini

Dolar Yükselmeye Devam Eder mi? Goldman Sachs Tahmini

Son birkaç haftadır ciddi bir yükselişe geçerek 7,35 TL seviyelerini gören dolar yükselmeye devam eder mi? Gibi soruların cevabını, bu yazımızda Goldman Sachs dolar tahmini ile birlikte cevaplayacağız.

Ünlü yatırım şirketi Goldman Sachs dolar tahmin periyotlarını güncelleyerek, yeni tahminlerini yayınladı.

Dolay Yükselmeye Devam Eder mi?

Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında, önümüzdeki süreçte de doların TL karşısında daha fazla değer kazanacağı gibi bir tahminle karşılaşıyoruz. Dünya genelinde yaşanan olaylar, Covid-19, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de ki haklarını korumakta kararlı olması gibi farklı birçok etken, dolar artışının hız kazanmasına neden oldu.

Son olarak Ayasofya’nın aslına uygun bir şekilde tekrar camii olarak hizmet vermeye başlamasıyla gizliden gizliye esen sert rüzgarlarında, dolar ve Euro gibi para birimleri karşısında TL’nin değer kaybetmesinin nedenleri arasında gösteriliyor.

Şirket 3, 6 ve 12 aylık periyotlar şeklinde Dolar kuru tahminlerini yeniden güncelleyerek bir yükseltmeye gitti. Bu yükseltmede Dolar/TL kurunun ilk 3 ay için 7 TL, 6 aylık periyot için 7,50 TL ve 12 aylık süreç için ise 8 TL olması öngörüldü. Şirketin ilk iki periyot için beklentisi, önemli ölçüde tutmuş oldu.

Dolar neden yükseliyor? Sorusuna da cevap veren şirket yöneticileri, yukarıda sayılan küresel ve yerel verilerin yanı sıra rezervlerin sınırlı olması, döviz mevduatlarının artması ve dış finansman açığının olmasını işaret etti.

Goldman Sachs tarafından dolar düşer mi? Sorusuna verilen cevap ise, beklentilerinin artış ivmesinin devam edeceği yönünde olduğu şeklindeydi.

Yerel Analistlerin Beklentileri Neler?

Dolar/TL kuru için yerel analistlerin beklentilerine bakıldığında da, dolar biriminin TL karşısında azda olsa değer kazanmaya devam edeceği yönünde olduğunu görüyoruz. 7.30’un üzerinde seyreden Dolar, özellikle Doğu Akdeniz’de yapılan sondaj çalışmaları sebebiyle yaşanan gerginliğin artması halinde daha fazla değer kazanacağına yönelik tahminler yapılıyor.

Önümüzdeki süreçte siyasi dengelerin nasıl gelişeceğine bağlı olarak, Dolar ve Euro’nun artışını sürdürmesi bekleniyor. Belirli bir süre 6,80 dolaylarında kalan kurun temel nedeni, Amerika’da yaşanan olaylar olduğu ve covid-19 vakalarının etkili olması görülüyordu.