• ALTIN (TL/GR)
  462,36
  % 0,45
 • ÇEYREK ALTIN
  743,00
  % 1,47
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  416,98
  % 1,70
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  253,03
  % 1,73
 • ALTIN ($/KG)
  57.112,00
  % 0,48
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0475
  % -0,14
 • € EURO
  9,6881
  % 0,12

Devlet Tarım Aletleri Destekleri

Devlet Tarım Aletleri Destekleri

Ülkemizde çiftçilerin daha rahat bir şekilde üretim yapabilmeleri için tarım makineleri ve aletleri konusunda devlet teşviki vardır. Aynı zamanda bu destek çeşitlerinde hibe durumu da mevcuttur. Çiftçilere traktör çağa ve daha birçok tarım aleti alımlarında gerekli bildirimler ardından kredi çekilebilir. İlgili kurumlara gerekli olan tüm evraklar ile tarım kredi başvurusu yapmak yeterlidir.
Tartım Bakanlığı’nın yürüttüğü bu kredi çeşidinde ayrıntılı olarak kredi içeriği açıklanmıştır. Bakanlık hibe programı olarak ise ilgili kredi şartlarını belirlemiştir. Çiftçiler ihtiyaçları olan tüm araç, alet ve cihazlara bu kredi çeşidi ile sahip olabilir. Devlet desteği olarak belirlenen kredilerde hibe durumu veya çok düşük faiz oranı söz konusudur.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın destek programları her yıl farklı şekillerde açıklanır. Yatırımların desteklenmesi adı altında hazırlanan programda çiftçilerin ve üreticilerin gerekli olan malzeme ve ekipmanları alabilme gücüne sahip olması hedeflenir. Aynı zamanda gerekli olan tutarı yarısının hibe edilmesi de söz konusudur. Tarım sektöründe bu kredi ve destek programlarına her yıl milyarlarca lira ayrılmaktadır.

%50 Hibe Tarım Kredisi

Bakanlık tarafından her yıl güncellenerek açıklanan tarım ve çiftçiye destek programları Ekonomi Bakanlığı’nın gözetiminde belirlenir. Üretimin artması hedefi ile yapılan bu destek kredi işlemi içeriğinde hibe durumları da söz konusudur. Ger yıl açıklanan tutarlarda amaç çiftçinin daha rahat ve fazla üretim yapmasını sağlamaktır. İlgili tebliğ içeriğinde hibe, vade ve faiz oranları açıklanmaktadır. Açıklanan miktarlarda her yıl şartlara uyan ve başvuru yapan çiftçiler yararlanır.
Üretimde kullanılacak makine, alet ve cihazlarda çiftçiler her yıl ilgili hibede %50 ile gerekli malzemelerini almayı hedefler. Bunun amacı çiftçilerin yeni çıkan ekipmanlara sahip olması ve daha rahat bir şekilde üretim yapmasıdır. Böylelikle ülke pazarı daha kaliteli ve isteklere uygun ürünler içe dolar. Hedef için gerekli olan devlet desteği her açıdan oldukça avantajlıdır.

Devlet Tarım Kredisi Başvuru İstenen Belgeler

Orman ve Tarım Bakanlığı tarafından çiftçilere sunulan destek kredisi ya da hibe avantajlarından yararlanmak için ilgili evrakların hazırlanması gereklidir. Bu evraklar;
-Makine ve ekipmanın özelliklerini içeren bilgi formu,
-Şirket ya da bireyler için geçerli olan ÇKS belgesi,
-Tarımsal kooperatifler içi yönetim kurulu karar defterinde yer alan isimler ve miktarların bulunduğu karar,
-Fiyat araştırması beyannamesi,
-Proforma fatura,
-Tüzel kişilik söz konusu ise yönetim kurulu kararı,
-Başvuru yapacak kişiye ait beyanname yetkilendirme kararı ve imza sirküleri gereklidir.
Eğer alınmak istenen Traktör ise bankalarda ayrıca belirtilen traktör kredilerinden faydalanabilir. Devlet destek kredileri ise desteklenen sektörlerde ayrıntıları ile açıklanmıştır.

Traktör Kredisi

Çiftçilere verilen tarım destek kredilerinden biri de traktör kredisidir. Traktör her çiftçinin üretiminde büyük önem taşır. Ülkemiz destek ve hibe konusunda traktör kredisi şeklinde kredi bulunmaktadır. Birçok banka direk traktör kredisi adı altında çiftçilere farklı vadeler ile kredi sunar. İsteyen çiftçi bankanın istediği evraklar ile gerekli başvuruyu tamamlayarak kredi kullanımı gerçekleştirebilir. Aynı zamanda küçük ekipman kredisi şeklinde çiftçilere özel krediler de bulunmaktadır.
Traktör Kredisi Evrakları
Traktör kredisi evrakları olarak bankalar;
-T.C. kimlik belgesi,
-Yerleşim yeri belgesi,
-Fatura proforma ya da gerçek,
-Ruhsat fotokopisi,
Bu belgeleri kredi başvuru sahiplerinden talep eder. Evrakların tamamının bankaya teslim edilmesi ardından yetkililer tarafından kredi talebi değerlendirilir.

Traktör Kredisi Veren Bankalar

TEB Traktör Kredisi: TEB tarafından çiftçilere özel olarak hazırlanan 60 aya kadar vadelerle geri ödenen traktör kredisi vermektedir. Uygun geri ödeme koşulları sunan banka aynı zamandan çiftçilerden birden fazla kredi başvurusu evrakları talep etmektedir. İlgili tüm evraklar ile yapılan başvurular değerlendirilerek kredi sonuç bilgisi çiftçiye ulaştırılır.
Ziraat Bankası Küçük Ekipmanlar Kredisi
Ziraat Bankası genel anlamda bir devlet bankası olması nedeni ile tarımsal alanda kredi çeşitlilikleri oldukça fazladır. Verimliliğin arttırılması ve tarımsal işleyişin düzenlenmesi amacı ile deney ve denetimlerin tebliğleri sonrasında Zirai olarak kredilendirme yetkisi bulunan ekipmanlarda 500 bin TL ‘a kadar kredi kullanım imkanı vardır.
Traktör, hasat makinesi ve biçerdöver gibi tüm ekipmanlar ve cihazların alımlarında kredi kullanılır. Bu kredi de çiftçiye destek amaçlı olarak 60 ay vade seçeneği bulunmaktadır.