• ALTIN (TL/GR)
  461,01
  % 0,15
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,89
  % 1,45
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,27
  % 1,44
 • ALTIN ($/KG)
  56.747,00
  % -0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0985
  % 0,46
 • € EURO
  9,7504
  % 0,76

Damızlık Düve Kredisi Nasıl Alınır?

Damızlık Düve Kredisi Nasıl Alınır?

Devlete bağlı olan Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2020 sene itibari ile, et fiyatlarının düşmesi için bazı kararlar aldı. Alınan bu kararlar içerisinde ise, 1 milyon damızlık düve yetiştirilmesidir. Bunun için hayvancılıkla uğraşan çifçilere ise, faizsiz olmak kaydı ile, 100.000 tl gibi bir parayı, kredi olarak veriyor. 2 yıl ödemesiz ve 5 yıl gibi bir zaman içerisinde faizsiz alınabilecek olan bu kredi tutarı, kendilerine oldukça fayda sağlıyor. Çifçiye verilen damızlık düve kredisinin 80.000 tl tutarındaki rakamı kredi, geri kalan 20.000 tl tutarı ise, damızlık düvenin yem gibi ihtiyaçlarının karşılanması içindir. Bu damızlık düve kredisini Ziraat Bankası ile beraber ortaklaşa düzenleyen Tarım ve Kredi Kooperatifleri kimlerin bu krediyi alabileceklerini belli kurallar çerçevesinde çiftçilerin hizmetine sunuyor.

Bu şartlara haiz olan kişiler ise, 100.000 tl değerinde damızlık düve kredisini faizsiz bir şekilde alıyorlar.

Damızlık Düve Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

2 yılı ödemiz ve toplam 5 yıl gibi bir zaman içerisinde damızlık düve kredisi almak isteyenler, gerekli olan yerleri bazı şartlara haiz olduktan sonra başvuru yapabiliyorlar. Faizsiz şekilde verilen 100.000 tl değerinde damızlık düve kredisi 2 şekilde yapılıyor. Elektronik ortamda yapılan her işlem aynı şekilde damızlı düve kredisi başvurusu için, e-devlet gibi platformdan yapılabiliyor. Bu kredi başvurusunu yapmak için, ortağı olduğunuz kooperatife kaydınızı yaptırmanız gerekiyor. Başvuru kaydından önce, İl veya İlçe Tarım Kooperatifine giderek kayıt işleminizi tamamlamanız gerekiyor. Eğer daha önce kayıt işlemini yapan çiftçiler, internet üzerinden rahatlıkla giriş yapabileceğiniz linke tıklayarak, damızlık düve kredisi başvurusunu yapabiliyorlar.
Kredi başvurunuzu yaptıktan sonra, 100.000 tl tutarında faizsiz olan damızlık düve kredinizi çıkmış olacaktır.

Ziraat Bankası Damızlık Düve Kredisi Başvurusu Hakkında

Ziraat Bankası gibi geçmişi oldukça eski olan ve Devlet bünyesinde bulunan banka, damızlık olarak düve yetiştiriliciği yapan çifçilere 100.000 tl kredi veriyor. Bu krediyi almak isteyen çiftçiler ise, banka ile irtibata geçerek kredi başvurusunda bulunabiliyorlar. Bu işlemi ister banka şubesine giderek, isterseniz de mobil üzerinden veya internet ortamından rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Ziraat Bankasının vermiş olduğu damızlık düve kredisi faizleri oldukça düşüktür. Bu krediyi almak isteyen çiftçilerin uyması gereken şartlar ise, Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Ziraat Bankası 100.000 tl değerinde damızlık düve kredisini hem düşük faiz ile veriyor, hem de 5 yıl gibi bir uzun vade de çiftçilerin hizmetine sunuyor. Bu zaman diliminin uzaması halinde ise, faiz fiyatlarında farklılıklar meydana geliyor.
Ziraat Bankasının vermiş olduğu damızlık düve kredisinden yararlanmak isteyen çiftçiler, almış oldukları uygun faizli 100.000 tl tutarındaki para ile, düve yetiştiriliciğinde gerekli olan malzemeleri de kolaylıkla alıyorlar.

Bu malzemeler ise şunlardır.
Düvelerin kalacağı barınaklar için gerekli olan giderler.
Yem hazırlama üniteleri.
Hayvanların yemlerini yiyecekleri balya ve çayırları biçmeye yarayan makineler.
Gübre yönetimi.
Alt yapı ile ilgili malzemeler.
Elekrikli aletler.gerekli olan damızlık düve için gerekli malzemelerdir. Siz de Ziraat Bankasına giderek, 100.000 tl tutarında damızlık düve kredisini uygun faiz ve vadeler ile alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Damızlık Düve Kredisi Başvuru Şartları Hakkında

Ziraat Bankasının çiftçilere uygun faizlerle vermiş olduğu damızlık düve kredisine başvurmak istiyorsanız, bankanın belirlemiş olduğu şartlara uymanız gerekiyor. Bu şartlar ise ilk olarak Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.
Resmi Gazete’de yayınlanmış olan damızlık düve kredisi başvuru şartları şunlardır.
En az 50 adet düve yetiştiriciliği yapmanız, sizin kredi başvurusu yapmanız için ilk şarttır.
Almanız gereken düvelerin ırkları bellidir ve bu ırkların dışında bir düve alamazsınız. Bu ırklar ise; holstein, jersey ve Avrupa kırmızılarıdır.
Kombine olan ırklardan ise, belli olan ırkları seçmeniz gerekiyor. Bu ırklar ise; brown swiss, montbeliard, simental gibi ırklardır.
Etçil olan düve ırklarından ise almanız gerekenler; angus, hereford, şarole, limuzin manda ırkları olması gerekiyor.
Bu gibi şartları yerine getirmek için, öncelikle bankanın sizden istemiş olduğu başvuru evraklarını hazırlamanız gerekiyor. Bu evrakları hazırladıktan sonra başvurunuzu yapabiliyorsunuz.

Bu evraklar ise şunlardır.
Devlete borcunuzun olmadığını gösteren belgenizin olması lazımdır.
2 tane kefil olması gerekiyor.
Kredi notu değerinin yüksek olması ve risk çizgisinde olmaması lazımdır.
ÇKS belgesine sahip olmanız gerekiyor.
bunların dışında ise, ipotek değeri olarak bir taşınmaz beyan etmeniz gereklidir. Bu şartlara haiz olan kişiler ise, 100.000 tl tutarındaki düşük faizli Ziraat Bankası damızlık düve kredisinden yararlanabiliyorlar.