• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Çeyrek Altın 700 TL Oldu! Altın Yükselişini Sürdürecek mi?

Çeyrek Altın 700 TL Oldu! Altın Yükselişini Sürdürecek mi?

Bugün itibariyle 700 TL bandına çıkan çeyrek altın, mevcut yatırımcıları fazlasıyla sevindirmeye devam ediyor. Peki, altın yükselişini sürdürecek mi? Yatırımcılar bu sorunun cevabını merak ediyor.

Altının yükselişini bekleyerek yatırım yapanların bu süreçten sonra altında yaşanacak düşüşten korkması, altın yükselmeye devam edecek mi? Sorusunun cevabını araştırmaya itiyor. Çeyrek altının bugün (27 Temmuz 2020) 700 TL olması, daha önceden altına yatırım yapanları bir hayli sevindirirken, yüklü altın borcu olanları da kara kara düşündürmeye devam ediyor.

Dolar Zayıflığı Etkili Oluyor

Doların yaşanan siyasi gelişmelere rağmen aynı çizgide uzun süre devam etmesi, gram altın fiyatları için yükselişe neden olmaya devam ediyor. Türkiye’de en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biri olan altın, son günlerde durdurulamaz yükselişiyle yatırımcılarda oldukça şaşkınlık yarattı ve yaratmaya devam ediyor.

Dolar kurunun son 2-3 aydır neredeyse fiyatının sabit kalması, altında yükselişin sürmesine neden oluyor. Bunun temelinde ise, ABD genelinde yaşanan halk hareketleri yer alıyor. ABD’de halk hareketlerine ve covid-19 vakalarına bağlı olarak istihdam ve üretimin düşmesi, doğrudan ve dolaylı yollardan küresel altın piyasasını derinden etkilemeye devam ediyor.

Gram Altın ve ONS Altın Tarihinin Zirvesinde

Yaşanan tüm bu olaylara bağlı olarak, ONS ve Gram altın fiyatları tarihinin zirvesine yükseldi. 2011’de yaşanan yükselişin çok daha ötesinde gerçekleşen fiyat artışları, altında bundan sonraki sürecin nasıl ilerleyeceği hakkında merak uyandırıyor.

ONS altın fiyatlarıyla sağlanan destekle Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine tırmanan gram altın, bundan sonrada hangi etkilere bağlı olarak yükselebilir? Sizler için araştırdık.

Altın Yükselişini Sürdürecek mi?

ABD geneline baktığımızda, zayıf dolar kuru profilinin bir süre daha devam etmesi mümkün görünüyor. Bu da altının, bir süre daha ciddi yükselişini sürdürmesi anlamına geliyor.

Uzmanlar 2021 yılının Nisan ayına kadar, altında yaşanan yükselişin devam edeceğine vurgu yaparken bu yükselişin ne kadar olacağı konusunda net bir ön analiz bulunmuyor.

Ancak Türkiye’de faaliyet gösteren dev yatırım şirketlerinin yöneticileri, altının 2021 Nisan ayına kadar rekor seviyeye ulaşacağı yönünde açıklamalar yapıyor. Buna bağlı olarak temkinli olmakla birlikte bu fiyatlara rağmen altın yatırımı yapmak, yatırımcısına kazandıracak gibi geliyor.