• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Boşanırken Kredi Borcu Ne Olur?

Boşanırken Kredi Borcu Ne Olur?

Günümüzde finansal destek almak için bankalara başvuranların sayısının fazla olması, boşanma aşamasında kredi borçlarının sıklıkla gündeme gelmesine neden olmakta ve boşanırken kredi borcu ne olur? Sorusunu akıllara getirmektedir.

Boşanma sürecinde mevcut malların paylaşımı, bazı durumlara göre mal rejimi mevzuatına göre yapılmaktadır. kredilerle doğrudan alakalı olmayan bu mevzuat, dolaylı olarak kredi borçlarıyla ilgilidir.

Boşanırken Kredi Borcu Ne Olur?

Bireysel krediler için kredi borcu, banka nezdinde sadece krediyi çeken kişi için bağlayıcıdır. Eşlerden birinin diğeri adına çeşitli yollarla kredi çekmesi durumunda da, banka krediyi kullanan kişiyi değil krediyi çeken kişiyi muhatap olarak olmaktadır.

Kredi kartı borçları da kişisel harcamalar grubuna girip kişiye özel olduğu için, sadece borçlu kişi bankanın muhatabı konumundadır. Hiçbir şekilde diğer eş doğrudan bankanın muhatabı olmasa da, eşin üzerine olan maldan borçsuz eşin hakkının olması nedeniyle karşı tarafta kredi borcu dolayısıyla etkilenecektir.

Boşanırken kredi borcu, mal paylaştırılmış olsa bile sadece borçlu eşi ilgilendireceğinden, eşlerin mal paylaşımı ve nafaka gibi hususlarda bu borçları da dikkate alarak anlaşmaları daha sağlıklı olacaktır. ancak konut kredisi ile alınan evler için, mal rejimi devreye girmektedir.

Boşanırken Konut Kredisi Ne Olur?

İhtiyaç kredileri genellikle küçük sayılabilecek tutarlar olduğu için, eşler bu durumu fazla önemsememektedir. Ancak konut kredileriyle alınan evlerin değerinin ve borcunun yüksek olması, bu kredilerin akıbeti için tarafları mahkemeye düşürmektedir.

Mahkeme çekilen kredi için kalan borç miktarı ve evin hangi eşin üzerinde olduğunu gerekirse şahitler eşliğinde dinleyerek, kararını vermektedir. karar verilirken borcun ödenmiş kısmının nasıl ödendiği, evin kimde olduğu gibi hususları dikkate almaktadır.

Tüm mal varlığı üzerinde mal rejimi şartları uygulanabilir olsa da, yüksek limitli kredilerde veya bunlarla alınan mallarda mal rejimi daha bağlayıcı olmaktadır. Kimi eşler ise mal paylaşımı için mahkemeye gerek kalmadan, anlaşmayı kendi aralarında yaptıktan sonra ilgili mahkemelere beyanda bulunarak boşanmaktadır.

Mal Rejimi Nedir?

Mal rejimi; Evliliklerde eşlerin edinmiş olduğu malların idaresi, harcaması, ayrılma ve boşanma durumlarında mevcut malların taraflar arasında nasıl paylaşılabileceğini yasal olarak düzenleyen şartlar bütünüdür.