• ALTIN (TL/GR)
  462,08
  % 0,39
 • ÇEYREK ALTIN
  744,00
  % 1,74
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  416,73
  % 1,64
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,91
  % 1,69
 • ALTIN ($/KG)
  56.786,00
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0921
  % 0,39
 • € EURO
  9,7401
  % 0,65

Banka ve Kredi Kartı Üzerinde Yazan Bilgiler Nedir?

Banka ve Kredi Kartı Üzerinde Yazan Bilgiler Nedir?

Banka ve kredi kartı üzerinde yazan bilgiler nedir? Başlığı altında, banka ve kredi kartlarının üzerinde yazan çeşitli bilgilerin ne olduğunu detaylarıyla paylaştık.

Özellikle internet ve mobil bankacılık işlemleri yapmayanlar için fazla kullanıma gerek olmayan bu bilgiler, size yapılacak para transferleri ve diğer işlemler için gereklidir. Bu yüzden bu bilgilerin neler olduğunu bilmek, ihtiyaç anında fayda sağlayacaktır.

Banka ve Kredi Kartı Üzerinde Yazan Bilgiler Nedir?

Valid Thru (AA/YY)

Kartınızın ön yüzünde Valid Thru veya AA/YY şeklinde yazan ve 05/30 gibi rakamlardan oluşan bilgiler, kartın son kullanma tarihini ay ve yıl olarak ifade eder. İlk yazılan kısım ay, sonraki kısım ise yıl olarak tanımlanmaktadır.

Ön Yüzdeki 16 Haneli Rakamlar

Kartınızın ön yüzünde orta kısımda bulunan ve toplamda 16 haneden oluşan rakamlar, kart numarasını ifade etmektedir. Banka ve kredi kartı numarası istenildiğinde, bu numarayı vermeniz gerekmektedir.

Visa – Mastercard – Troy İfadeleri

Kartın üzerinde bulunan Visa ve Mastercard gibi farklı ifadeler, kartın markasını ifade etmektedir. Dünya genelinde kullanılan birkaç kart markası olup, marka adı ve logosu şeklinde kartın yüzünde yer alır. Bu logonun olduğu her yerden, kartınız ile alışveriş yapabilirsiniz.

Kartın Arkasındaki CVV Kodu

Kartınızın arka yüzünde imza alanının yanında bulunan ve genellikle 3 rakamdan oluşan kısım, kartın güvenlik kodunu ifade eder. Özellikle internet alışverişlerinde, bu numaranın bilinmeden kartın kullanılması mümkün değildir.

Yetkili İmza

Kartın arka yüzünde, genellikle beyaz veya gri zeminli boş bir imza alanı bulunur. Normal şartlarda her kart kullanıcısı, bu alanı imzalamak durumundadır. Pek yürürlükte olmasa da kartın kullanımı esnasında postan çekim yapacak işletme, bu imzanın doğruluğunu da kontrol etmek ve buna göre işlem yapmak durumundadır. Ancak, bu alan pek yaygın kullanıma sahip değildir.

Kartların yüzeyinde, yukarıda belirtilen alanlar farklı önemlere sahiptir. Kartların üzerinde genellikle kart sahibinin ad soyadı gibi bilgilerde bulunsa da hızlı yani başvuru esnasında hemen verilen kartlarda, isim bulunmamaktadır. Kartın üzerinde isminizin yazması için, özellikle banka kartı başvurularında hesap açıldıktan sona, 1 hafta kadar beklenmesi gerekir.