• ALTIN (TL/GR)
  464,00
  % 0,81
 • ÇEYREK ALTIN
  746,00
  % 1,87
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  418,68
  % 2,10
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  254,05
  % 2,13
 • ALTIN ($/KG)
  57.212,00
  % 0,65
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0761
  % 0,21
 • € EURO
  9,7277
  % 0,52

Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

Banka borcu ödenmezse hapis cezası var mı? Sorusu, Birçok insanın bankalara geciken borcu nedeniyle sormuş oldukları soruların başında gelmektedir. Kredi borcunun ödenmediğinde hapis cezasının olup olmadığı ve varsa hangi şartlarda olduğunun cevabını sizler için paylaştık.

Banka Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

Soruya hemen cevap verecek olursak, banka borcunun ödenmemesi durumunda hapis cezasının olması bazı şartlara göre mümkündür. Hapsi cezasının olabilmesi için, borçlunun bu süreçte takınacağı tutum çok önemlidir.

Şayet borcunu yasal süreçte ödeyemeyen tüketici bankayla anlaşma yoluna gidip taahhüt vermesine rağmen borcunu ödeyemezse, taahhüdü ihlal suçundan her taahhüt için 3 ayı geçmemek suretiyle hapis cezası mümkün olabilmektedir.

Taahhüt Nedir? Taahhüdü İhlal Suçu Nasıl İşlenir?

Taahhüt; Borçlunun borcunu ödeyemeyerek ödemesi gereken yasal süreci aşması durumunda, alacaklı ile avukat aracılığıyla icra müdürlüğü nezdinde yapacağı yazılı ödeme sözüdür.

Borçlu icra daire huzurunda, borcunu yazılı olarak daha önceden belirtilen şekilde nasıl ödeyeceğine dair bir sözleşme imzalar. Bu sözleşmede yazan şartlarında yerine getirilememesi durumunda, kişiye icra mahkemesi 3 aya kadar tazyik hapis cezası verebilmektedir. Bazı icra mahkemeleri 10-15 günlük hapis cezası verirken, bazıları ise genellikle bu süreyi üst sınırdan tutarak 3 ay ceza vermektedir.

Şayet borçlu hiçbir şekilde böyle bir söz vermemiş ise, bu kez mal beyanında bulunmaması halinde hapis cezası bulunmaktadır. Taahhüdü ihlal suçu da, yukarıda belirtildiği gibi yeni sözleşme şartlarına uyulmaması neticesinde işlenen bir suçtur.

Borçlu tazyik hapsine çarptırıldıktan sonra yakınları veya bir şekilde kendisi borcunu öderse, cezaevinden aynı gün tahliye edilmektedir. Bazı durumlarda borçlu veya yakınları ilgili avukatla farklı bir anlaşmaya giderek, cezaevinden çıkabilmektedir. Burada avukatın inisiyatif alması söz konusu olabilmektedir.

Mal Beyanı Yapılmaz İse Hapis Cezası Olabilir

Kişi işsiz iken iş bulması halinde, bunu ilgili icra dairesine bildirmek durumundadır. Örneğin sigortalı bir işe girmesi ve böylelikle gelir elde etmesi halinde icra dairesini bu durumdan haberdar etmemesi durumunda, mahkemeden başta hapis cezası olmak üzere farklı cezalar alması mümkün olmaktadır.

Banka borcu ödenmezse hapis cezası var mı? Konusu hakkında diğer merak ettiklerinizi, aşağıdan yorum olarak bize iletebilirsiniz.