• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Asgari Ücret Alan Kişilere Konut Kredisi Çıkar Mı?

Asgari Ücret Alan Kişilere Konut Kredisi Çıkar Mı?

Konut kredisi özellikle son yıllarda inşaat sektöründeki gelişmeler ile birlikte artan bir ilgiye sahiptir. Bireylerin bir ev karşılığını tek seferde ödeyememe durumları nedeni il konut kredisi bir anlamda bir ihtiyaçtır. Birçok banka dönem dönem kampanyalar ile de konut kredilerinde bireylerde uygun seçenekler sunmaktadır. Böylelikle kredi ile kira ödeme şeklinde ödemeler ile ev sahibi olunur.
Konut kredisi onayında ise bireylerin gelirleri, diğer bankalara ödenen kredi taksit miktarları, kredi kartı borçları kredi notları ve alınacak evin krediye uygunluğu belirleyicidir. Bir bireyin hiçbir başka ödemesi yok ise asgari ücret alması halinde banka görevlileri tarafından diğer kriterlere göre onayı verilir. Başvuru sahibi kişinin kredi notu yüksek ya da iyi ise yani tüm banka işlemlerinde zamanında ödeme yapmış ise talep ettiği tutara göre kredi onayı verilir. Bazı bankalarda bu tutar yüksek olurken bazı bankalarda oldukça düşüktür.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, bireylerin ev sahibi olabilmek için bankalardan aldıkları kredi türüdür. İçeriği diğer kredilere göre farklı olan konut kredisi bankaların müşterilerine hazırladığı kampanyalar ve düşük faiz oranları ile daha cazip hale gelir. Devlet tarafından da konut satışlarının artması adına dönem dönem konut kredisi teşviki söz konusudur.
Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ilk olarak ilgili alınacak evin kredi için uygunluğu tespit edilir. Ardından ise bankanın istediği tüm evraklar ilgili şubeye imzalı olarak konut kredisi başvuru formu ile birlikte verilir. Ardından şube konut kredisi yetkilileri bireysel olarak ya da kurumsal olarak yapılan başvurular incelenerek ret ya da onay verilir.

Konut Kredisi Aşamaları

Bir bankadan konut kredisi alabilmek için aşağıdaki işlemleri tek tek yapmak gereklidir.
1.Alınacak ev kararının verilmesi,
2.Uygun olan konut kredi seçeneğine sahip bankaya ön evrakların iletmesi,
3.Bankanın anlaşmalı olduğu eskpertizin hazırladığı değer raporunun banka şubesine ulaşması,
4.Evin değerinin %75’ine kredi çıktığından kalan tutarın karşılanması,
5.Konut kredisi için alınacak ev fotokopisi, T.C kimlik fotokopisi, Aylık gelir belgesinin ve ıslak imzalı olarak konut kredisi başvuru formu bankaya teslim edilir.
6.Banka yetkilileri tarafından başvuru değerlendirilir, olumlu sonuç durumunda konutun bedelinin %75 ‘i başvuru sahibinin adına 60 aya varan vadeler ile krediye konu olur. Kalan tutar ise evin satıcısı ile alıcısı arasındadır.
Konut Kredisi Onayını Etkileyen Faktörler
Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin bu kredinin onaylanması için bazı durumlara dikkat edilmelidir.
-Banka kredilerinin hemen hemen hepsinin onayında kredi notu önemli bir etkendir. Kredi notu ise BBDK’nın belirlediği kişilerin tüm finansal işlemlerinin oranlaması ile meydana gelir. Bu işlemler,
a-Kredi taksitlerinin zamanında ödenmesi,
b-Kredi kartı dönem borçlarının gününde ya da gününden önce ödenmesi,
c-Diğer bankalarda ya da başvurulacak bankada mevduat hesabı ya da vadeli hesabın bulunması,
d-İlgili bankalara olan toplam borç tutarının miktarı,
e-Bankalara olan taksitli ödemeler ile aylık gelirin dengesi kredi notunu etkiler.
-Konut kredisi başvurusu yapılan banka ile başvuru sahibinin genel çalışma prensipleri, limitleri, borçları,
-Konutun krediye uygunluk durumu,
-Kredi başvurusu yapacak kişinin ilgili kredi taksitlerinin tutarı ile aylık gelirinin oranı,
Konut kredisi onayını etkiler. Banka şube yetkilileri tüm bu kriterleri birlikte değerlendirerek kredi onayı vermektedir. Bir bireyin kredi başvurusu onaylanması ise bir süre beklemelidir. Bir süre sonra ise tekrar başvuru yapabilir. Birden fazla kredi ret durumunun söz konusu olması aynı zamanda kredi notunun da riskli olarak belirlenmesine sebeptir.

Konut Kredisinde Expertiz Raporu Nedir?

Konut kredisi başvurularında kredi ile alınacak ev için banka tarafından bir bilirkişi tayin edilir. İlk olarak evin belirlenmesi ve ön başvuru evraklarının banka şubesine teslim edilmesi gereklidir. Ardından ise banka expertizi konutta gerekli incelemeleri yapar. Bununla birlikte raporunda ilgili konuta belirli bir değer çıkarılır. Bu değeri etkileyen faktörler;
-Konutun konumu, toplu taşımaya, avmlere, okula hastaneye uzaklığı,
-Konutun yapıldığı yıl,
-Konutun içyapısının temiz ve bakımlı olması,
-Konutun metrekaresi,
-Konutun bulunduğu kat ya da müstakil olup olmaması,
-Konutun ısınma ve izolasyon güvenliği
Ortak olarak değerlenerek ortaya bir değer çıkartılır. Bu değer aynı zamanda konut kredi tutarını da belirler. Genellikle konut kredisinde %75 ya da %80 oranında bir kredi onayı ortaya çıkar.