Altına Yatırım Bankadan Mı, Kuyumcudan Mı Yapılmalı?

Altına Yatırım Bankadan Mı, Kuyumcudan Mı Yapılmalı?

Altın geçmişten günümüze her dönem için oldukça değerli madenlerden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle birikim ve yatırım yapmak isteyenler için ideal bir liman olarak görülen altın, günümüzde bankalar tarafından da online şekilde satışa sunulabiliyor. Fiziki altın alışı mı yoksa bankadan altın almak mı diye düşünenler için her iki seçeneğin de kendi içerisinde artıları ve eksileri bulunuyor.

Fiyat

 • Altın alırken o güne ait olan gram altın fiyatı üzerinden değerlendirme yapılarak çeyrek, yarım ya da cumhuriyet altını gibi farklı altın formlarının değeri belirlenir. Kuyumcudan altın almak istediğinizde piyasadaki genel altın fiyatlarını bilmeniz gerekir. Ayrıca anlık fiyat değişimlerine karşı kuyumcuları gezerek en uygun fiyatı bulmak isteyebilirsiniz. Genel olarak 1-2 TL gibi oynamalar görebilirsiniz.
 • Bankadan altın almak istediğinizde fiyatlar anlık altın fiyatlandırmasındaki duruma göre belirlenir. Ancak mesai bitimlerinden sonra altın alım ve satım fiyatları piyasaya göre oldukça farklı olabilir. Mesai saatleri içerisinde alım ve satım yaptığınızda anlık altın fiyatlarından işlem yapabilirsiniz.
Kuyumcu Altın
Altın Yatırımı Nereden Yapılırsa Daha Avantajlı?

Altının Gramı ve İşçilik

 • Kuyumcudan altın almak istediğinizde gram hesaplamalarında nadir de olsa yanlışlıklar yapılabilir. Ayrıca almak istediğiniz ürün eğer bir takı ise işçilik ücreti gibi ödemeler de yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 •  Bankalarda gram fiyatı üzerinden istediğiniz kadar gram altın alımı ve satımı yapabilirsiniz. Gramlar sabit olduğundan dolayı eksik gram tartımı ve işçilik hesaplaması gibi durumlar görülmez.

Altın Alım Satım Hızı

 • Kuyumcudan altın almak ya da kuyumcuya altın satmak istediğinizde dışarı çıkmanız gerekir.
 • Bankadan altın alım ve ya satımı yapmak istediğinizde bankaya gitmeden internet ve mobil bankacılığı kullanabilirsiniz.

Altın Saklama Koşulları

 • Altınların bankada saklanması halinde bazı bankalar tarafından altın hesabından işletim ücreti gibi talepler yapılabilmektedir. Böyle durumlarda ek harcama yapmak istemeyenler genellikle kuyumcudan altın almayı seçebilir.
 • Altını kuyumcudan mı bankadan mı almalı sorusunun en net cevaplarından biri bankadır. Çünkü altını evde saklamak kolay bir durum olmadığı gibi kaybetme ve ya çalınma gibi riskleri de vardır. Bu nedenle çoğu kişi bankanın daha güvenli olacağını düşünecektir.

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir