• ALTIN (TL/GR)
  460,37
  % 0,02
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,37
  % 1,32
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  251,98
  % 1,33
 • ALTIN ($/KG)
  56.688,00
  % -0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0886
  % 0,38
 • € EURO
  9,7403
  % 0,66

Altın Yine Tedavül Aracı Olur mu?

Altın Yine Tedavül Aracı Olur mu?

Yüzlerce hatta binlerce yıldır bir tedavül aracı olarak kullanılan altın yine tedavül aracı olur mu? Sorusu, yatırımcılar kadar analistlerinde kafasındaki soru işaretlerinden biridir.

Altının aslında işlem hacmine baktığımızda ve dünya genelindeki geçerliliği göz önüne alındığında, tıpkı dolar ve Euro gibi bir tedavül aracı olduğundan bahsedilebilir.

Altın Yine Tedavül Aracı Olur mu?

Özellikle gram altın gibi çok küçük boyutlu ve değer olarak da küçük altınların piyasada olması, altının yenide bir tedavül aracı olmaya yatkınlığının göstergesidir. Ancak henüz doğrudan bir tedavül aracı olduğundan bahsetmek mümkün değildir.

Özellikle Osmanlı ve çok önceki dönemlere gittiğimizde, altının tedavül aracı olarak kullanılması ve en değerli hediyelik ziynetler arasına bulunması milattan önceki yıllara bile dayanmaktadır.

Altın yeniden tedavül aracı olabilir mi? Sorumuzun cevabına daha net yaklaşacak olursak, bunun olması mümkün ve bazı şartlara bağlıdır. Bu şartların temelinde altının çok hızlı düşüş ve yükseliş yaşamasının önüne geçilmeli, kaldıraçlı işlemler bu amaçla değerlendirilmelidir.

Bunun sağlanması ve küresel alanda ihtiyacın doğması halinde örnek verecek olursa Euro 1,2 gram, dolar 1 gram, petrol 50 gram altın gibi işlemlerin görülmesi daha mümkün olabilecektir.

Dijital Paralar mı, Altın mı?

Tedavül açısından diğer yandan mutlaka dikkate alınması gereken birimlerde biri, dijital paralardır. Her geçen gün hayatımızın önemli bir parçası olmaya başlayan bitcoin gibi sanal paralar, tedavül bakımından altın ile kıyaslandığında tedavüle daha yakın gibi duruyor.

Şayet bu sanal para tiplerindeki güven bu şekilde devam eder ve uluslararası alanda güçlü ülkeler bunun için bir garanti ortaya koyarsa, sanal paraların tedavüle tamamen girmesi mümkündür.

Eğer ki sanal paralar tedavüle girerse, altının tedavüle girmesi mümkün gözükmediği gibi mevcut fiziki para birimlerinin kullanımının da gün geçtikçe azalması söz konusu olacak.

Bitcoin gibi sanal para birimlerinin önümüzdeki on yıllarda hayatımıza daha fazla yerleşmemesi durumunda, altının özellikle güçlü alımlarda yeniden tedavül aracı olarak kullanılmaya başlayacağından bahsetmek mümkündür. En azından ithalat ve ihracat alanlarında kullanılması, kaldıraç sistemleri ile dalgalanmaların önlenmesi ile mümkün olabilecektir.