• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Altın Yatırımı Yapmanın Avantajları

Altın Yatırımı Yapmanın Avantajları

Altın yatırımı yapmanın avantajları arasında küresel bir yatırım aracı olması, işlem hacminin büyük ve uzun vadede kar sağlayan bir yapıda olması önemle dikkat çeken şeylerden bazılarıdır. Altına yatırım yapmanın faydaları hakkındaki detaylara baktığımızda döviz ile birlikte kazanç sağladığı gibi, kendi değerini koruyan ve artıran bir yatırım aracı olduğunu görebiliriz.

Altına Yatırım Yapmanın Avantajları

Değerini Korur

Altın yatırımının en önemli avantajlarından biri, değerini koruyan bir yapıya sahip olmasıdır. Şayet kısa vadede altın satışı yapmayacaksanız, uzun vadede değerini korumakla birlikte yatırımınıza göre iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Küresel Geçerliliği Vardır

Dünyanın en zengin ve en fakir ülkesi hiç fark etmeksizin, küresel geçerliliği olan yatırım unsurlarından biridir. Bu nedenle küresel bazda baktığımızda, dünyanın her yerinde sık işlem gördüğünden bahsedebiliriz.

Kazançlıdır

Kısmen kısa vadeli yatırımlarda da olmakla birlikte, daha çok uzun vadeli yatırımlarda ciddi bir kazanç kapsıdır. Hatta yüklü yatırım tutarları ile hareket edildiğinde, basit iniş çıkış dönemlerinde bile alım satım yapılarak yatırımcısına fazlasıyla gelir getirir.

Bankayla Birlikte de Kazandırır

Sadece kendi değeriyle değil bankaya yatırım yapıldığında da altının değerinin dışında faiz getirisinin olması, altın yatırımı yapmanın avantajları arasındadır. Altınınızı bankaya vadeli altın hesabı açtırarak yatırmanız halinde, iki taraftan gelir elde edebilirsiniz.

 Kolay Nakde Dönüşür

Dünyanın neresine giderseniz gidin, yanınızda altın bulunuyorsa hiçbir nakit sıkıntısı çekmezsiniz. Kuyumcularda veya bankalarda işlem gördüğü gibi, insanlar arasında da alışveriş için kullanılabilir olması altını aslında küresel bir para birimi haline getirmiştir.

Krizlerde Güçlenme Olasılığı Daha Yüksektir

Enflasyon, iç savaş ve çeşitli kriz dönemlerinde, birçok döviz birimine göre daha fazla güçlenme ihtimali bulunmaktadır. Bu ihtimal, yatırımcısını böylesine zor dönemlerde dahi kazançlı çıkarmaya yetecektir. Doğru zamanı beklemek, zor dönemlerde altının daha büyük kazanca dönüşmesini sağlayacaktır.

Birikimi Kolaydır

Türkiye’de özel günlerde altın takasının olması, altına yatırım yapmanın avantajları arasındadır. Düğünlerde, doğumlarda ve benzeri durumlarda yakınların birbirine altın takması güzel bir gelenek olduğu gibi insanları birikime teşvik etmektedir.

Kısacası altın; zamanını bekleyerek alınıp satılması halinde yatırımcısına her zaman kazandıran, küresel bir araçtır.