• ALTIN (TL/GR)
  462,53
  % 0,48
 • ÇEYREK ALTIN
  743,00
  % 1,47
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  417,46
  % 1,82
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  253,23
  % 1,81
 • ALTIN ($/KG)
  57.178,00
  % 0,60
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0569
  % -0,03
 • € EURO
  9,6947
  % 0,19

Altın Yatırımı Yapmak İçin 7 Önemli Neden

Altın Yatırımı Yapmak İçin 7 Önemli Neden

En güvenilir yatırım kaynaklarından biri olan altın yatırımı, günümüzde risk almadan ve faiz gibi gelir modellerine girmeden yatırım yapmanın kazançlı yollarından biridir. Elinizde bulunan yatırımı değerlendirmek için farklı birçok yatırım modeli olsa da, altın hem uzun vadede sağladığı kazanç ve hem de küresel bir yatırım aracı olması sebebiyle tercih edilmektedir. Altın yatırımı yapmak için önemli nedenler arasında, daha çok bu konulara değinerek altın yatırımının öneminden bahsedeceğiz.

Altın Yatırımı Yapmak İçin Önemli Nedenler

 Kriz Zamanında Risk Dağıtımını Daha Kolay Yapabilirsiniz 

Altına yatırım yapmanın faydaları arasında, ekonomik kriz dönemlerinde kolay bir şekilde altınlarınızı nakde çevirerek risk dağıtımı yapmanıza imkân vermesi gelmektedir. Ayrıca henüz altına yatırım yapmamış olan kişiler bu dönemlerde birikimlerinin bir kısmını altına yatırarak, yine risk dağılımı konusunda yatırımlarını güvenilir bir yatırım aracına kanalize edebilirler.

Gerçek Bir Fiziksel Değere Sahiptir 

Senetle para gibi farklı yatırım araçlarına baktığımızda, sadece bunun karşılığında sanal bir değere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak altın dünyanın her yerinde geçerli fiziksel bir değere sahip olması sebebiyle, diğer yatırım araçları arasından sayılmaktadır. 

Hisse senedi ve bono gibi güvene dayalı çeşitli yatırım araçları ile kıyaslandığında, altına yatırım yapmak çok daha güvenilir kabul edilebilir. 

Bağımsız Bir Yapıya Sahiptir 

Banka ve finans kuruluşlarından daha bağımsız bir yapıda olması, altına yatırım yapmak için nedenler arasında gösterebileceğimiz önemli bir özelliktir. Bağımsız yapısı sınırsız olmasa da, diğer yatırım araçlarına göre altının bir adım daha önde olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok Değerli Metal Ve Malzeme Göre İşlem Hacmi Daha Yüksektir 

Para karşılığı olarak altından daha değerli olan birçok metal ve maden dâhil olmak üzere, altın diğer değerli metallere göre daha fazla işlem hacmine sahiptir. Dünyanın her yerinde değerli metaller arasında ortalama bir kullanıma sahip olması, altının işlem hacmini küresel ölçekte artırmaktadır. 

Katma Değer Vergisi Yoktur 

Altın yatırımı yapmak isteyenlerin önemli avantajlarından biri de, altının katma değer vergisinden muaf olmasıdır. Bu sayede değer kazanan diğer maden türlerine göre, altın yatırımı daha avantajlı sayılabilir.

Değiş Tokuş Yöntemine Uygundur 

Dünyanın her yerinde kullanılan fiziki ve sanal para birimleri, sonuç itibarıyla belirli bir kura sahiptir. Altın yatırımı yapmanın önemli faydalarından biri de, başta Anadolu olmak üzere farklı bölge ve ülkelerde değiş-tokuş için en müsait yatırım aracı altındır. 

Küresel Değeri Daimidir

Altının en önemli özelliklerinden biri, dünyanın en gelişmiş ülkesinden en gelişmemiş ülkesine kadar geçerli bir yapıya sahip olmasıdır. Para birimi olmamasına rağmen küresel bir değere sahip olması özellikle savaş ve iç savaş gibi durumlarda, altının her yerde geçerliliğini koruması insanlar için büyük fayda sağlamaktadır.

Bunların dışında altın yatırımı yapmak için önemli nedenler arasında yatırım değerini koruması ve dolar kuru yabancı para birimi kurlarıyla birlikte değer kazanması da, altına yatırım yapmanın faydaları arasında sayabileceklerimizden bazılarıdır.