Altın Yatırımı Yaparken Hangi Altın Türüne Yapmalıyız?

Altın yatırımı yaparken hangi altın türüne yapmalıyız?

Altın yatırımı ülkemizde bize atalarımızdan miras kalan bir yatırım türüdür. Dedelerimiz, ninelerimiz bizlere hep yastık altında altın biriktirmeyi ve kazancımızla bol bol altın alarak birikim yapmayı öğretmişlerdir. Onları zamanında dinlemiş olsaydık belki de şuan bu yazıyı yazmak yerine daha eğlenceli şeyler yapıyor olurduk. Geçmiş demişken altın almak artık geçmişte kaldı gibi çünkü günümüz ekonomisi bizi çok yoruyor elimizdeki kazançla geçmişteki gibi altın yatırım zor gibi.

Altın Yatırım
Altın Yatırım

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Altın yatırımı yaparken en dikkat edilmesi gereken nokta işçilik olmayan ve işçiliği en az olan altın türlerine yatırım yapmaktır. Çünkü bazı altın türlerinde yatırım yaptığınızı düşünürken sattığınız anda büyük bir hezimete uğrayabilirsiniz. Altın hediye yada takı olarak alınmayacak ise amaç sadece yatırımsa en mantıklısı ya gram altın olarak biriktirmek veya hurda altın alarak birikim yapmaktır. Gram altın birikimi yapılırken elden yada banka üzerinden yatırım hesabı açılarak yapılabilir. Hurda altın ise bulunduğunuz bölgedeki kuyumculardan temin edilebilir. Kesinlikle yatırım amaçlı altın alırken işçilik bulunan, altının fiyatından çok işçilik masrafı eklenmiş altın türlerinden uzak durun.

Gram Altın

Gram altın; g altın fakat ülkemizde gr altın olarak kısaltması kullanılan, en çok yatırım tercihlerinden birisi olan altın türüdür. Günümüzde düğünlerde artık çeyrek altın takacak bütçesi olmayan kişiler mecburen gram altın alarak gelin ve damada takı olarak veriyor. Asgari ücretli çalışanların artık çeyrek altın alıp bir köşede dursun deme lüksü olmadığından genelde gram altın yoğunlukta tercih ediliyor. Kuyumcudan da alabilirsiniz fakat bankalarda daha karlı olabileceğiniz kampanyalar yakalayabilirsiniz. Araştırma yapmadan kesinlikle aceleci davranarak yatırım yapmayın.

Hurda Altın

Hurda altın; Diğer altın yatırımlarından farklı olarak, üzerinde işçilik olan fakat daha sonra çeşitli nedenler ile kuyumcuya tekrar satılan altına hurda altın denir. Belki çok iyi durumda olan işçiliğinde sıkıntı bulunmayan altınlar tekrar vitrinde satılabilir fakat zedelenmiş hazar görmüş üzerinde oynama yapılmış altın çeşitleri tamamen hurda altın olarak değerlendirilir. Bu altın türünde işçilik masrafları olmayacağı daha mantıklı yatırım olarak görülebilir.

 

Altın Yatırımı Hangi Bankadan Yapılır?

Altın yatırımı için bankayı tercih edecek kişiler ilk olarak yatırım yapacağı bankayı belirlemeli ve o bankadan kendilerine bir altın yatırım hesabı oluşturmalıdırlar. Banka tercih ederken bankaların alım ve satımda ne kadar kesinti yaptıklarını göz önünde bulundurmanız dışında hangi bankadan yatırım yapacağınızın bir önemi yoktur. Her bankanın kendine özgü kampanya ve kesinti miktarı vardır. Yatırım yapacağınız bankadan ne kadar kesinti yaptıklarını ve ne gibi avantaj sağladıklarını öğrenebilirsiniz. Hemen hemen her bankadan altın hesabı açma işlemi gerçekleştirebilir ve online kanallar aracılığı ile hemen yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

 

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir