• ALTIN (TL/GR)
  462,04
  % 0,38
 • ÇEYREK ALTIN
  744,00
  % 1,74
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  416,75
  % 1,65
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,88
  % 1,67
 • ALTIN ($/KG)
  56.829,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0947
  % 0,41
 • € EURO
  9,7410
  % 0,66

Altın Yatırımı ve Yatırım Araçları Hakkında Son Gelişmeler

Altın Yatırımı ve Yatırım Araçları Hakkında Son Gelişmeler

Altın fiyatlarında son günlerde yaşanan değişim herkesin yatırım için gözünü altına çevirmesine neden oldu. Yıllardır en güvenilir yatırım araçlarından birisi olan altın, bu sene üst üste kendi rekorunu geçerek çok yüksek fiyatlara ulaştı. Korona (covit19) döneminde yaşananlar ve aşının halen bulunmamasının da büyük etkisi olduğu düşünülse de yükselişin ne zamana kadar devam edeceği tahmin edilemiyor. Altın yatırımı ve yatırım Araçları hakkında son gelişmeler nedir ve nasıl kararlar verilmeli hangi yatırım araçlarına yönelmeli?

Uzmanların Altın Yorumları

Uzmanlardan Altın Yorumları

Uzmanların altın hakkında düşünceleri ve gram altın fikirleri.

Birçok uzman yorumcu altın hakkında önceden tahminlerde bulunmaktadır. Şu zamanlarda çoğu altının yükselişini sürdürebileceği ve gram fiyatının 500 TL civarına ulaşabileceği yönünde açıklamalarda bulunuyor. Bazı uzman yorumcuların açıklamalarına göre ise önce bir miktar geri çekilmelerin yaşanabileceği ve daha sonra altının yükselişe kaldığı yerden devam edeceği yönünde.

Dönemin En İyi Yatırımı Hangisi?

Ülkemizde elinde parası olan vatandaşın artık yatırım düşüncesi daha da artmış durumda. Elinde para bekletmenin zarardan başka bir işe yaramadığı git gide paranın, yatırım araçları karşısında değer kaybı yaşadığı biliniyor. Yatırıma yönelen yatırımcı, elindeki miktarı nerede kullanması gerektiğini iyi ayarlayamazsa kayıp kaçınılmaz oluyor. Dolar, Euro ve borsa yatırımları daha karlı gibi gözükse de kayıp yaşatması da bir o kadar risk taşıyabilmektedir.

Yatırım yaparken karar vermek, dönemde yaşanan gelişmeleri takip etmek ve yorumcuları iyi dinlemek gerekir. Yatırımı yapacak kişi bu analizleri yapmadan yatırım araçlarından herhangi birine yükseldiği için yatırım yaparsa, kayıp yaşaması kaçınılmaz olabilir.

Altın yatırımı diğer yatırım araçlarından farklı olarak geçmişten bugüne kadar her yıl kendisini katlayarak devam etmiştir. Mesela geçtiğimiz yıl içinde gram altın yatırımı yapan bir kişi bu yıl altından %70 %80 civarında bir kar elde etmiştir. Tabi bu oranlar her zaman böyle gidecek veya her yıl bu şekilde kazandıracak diye kural yok. Fakat uzun vadede kaybettirme olasılığı diğer yatırım araçlarına göre daha az diyebiliriz.

Geçen Sene Altın Kaç Paraydı?

Geçtiğimiz sene bu zamanlarda altın fiyatları sizin şu an gördüğünüz fiyatların yanında gerçekten altının getirisinin ne kadar kazançlı olabileceğini gösteriyor. Özellikle gram altın fiyatları yaşanan artış ile yatırımcısına çok iyi kazançlar sağladı.

Şimdi sizde geçtiğimiz yıl 13 Ağustos tarihinde bir haber sitesinde yayımlanan altın fiyatlarını aşağıdaki görselde görebilirsiniz. Görselden de anlaşılacağı üzere çeyrek altın ve gr altın fiyatlarında şimdiye kadar büyük bir artış yaşanmış.

Geçen yıl altın fiyatları

Geçen yıl altın fiyatları

Gram altın fiyatı ne kadar ve Çeyrek altın fiyatı ne kadar başlıklarıyla yayınlanan geçen senenin haberine göre, geçtiğimiz yıl gr altın fiyatı 274 TL çeyrek altın fiyatı ise 423 TL imiş. Fakat bugün ki fiyatlara baktığımızda çeyrek altın 725 TL civarında ve gram altın ise 441 TL civarında bir fiyattan satılıyor. Yani bu rakamlara göre geçen senenin çeyrek alın fiyatını bu senenin gram altın fiyatı geçmiş durumda.

Kısa Vadede Altın Yatırımı?

Kısa vade yatırımlar bütün yatırım araçlarında aynı riski taşır. Bu şekilde bir yatırım yapmak çok kısa sürede büyük kazançlar getirebileceği gibi çok büyük kayıplara da neden olabilir. Yatırımcı diyelim dolara yatırım yapmaya karar verdi ve kısa sürede yüksele bileceğini öngördü. Fakat bir anda yaşana bilecek bir gelişme ile dolar fiyatının ani düşüşe geçmesi kısa vadede yatırım yapıp kazanmayı düşünen yatırımcıyı büyük kayıplara uğratıp elinde bulunan yatırım miktarının da azalmasına sebebiyet verebilir. Tabi bu her zaman böyle olacak anlamına gelmez. Mesela bir ay önce altın 390 TL fiyat aralıklarında seyrettiği zaman altın fiyatlarının yüksele bileceğini düşünen ve yatırımını kısa vade için altına yatıran yatırımcılar her gram altından 51 TL gibi bir kazanç elde etti. Yani sizlere anlatmak istediğimiz sadece altın yatırımı için değil, diğer yatırımlar içinde geçerli olan bir şey var oda kısa vadede risk her zaman daha fazla. Son bir aydır yükselen altın fiyatlarının bir anda düşmeyeceğini size kimse garanti edemez, bu yüzden yatırım yaparken karar aşamasında çok düşünmeli ve yatırımı ona göre yapmalısınız.

Uzun Vadede Yatırım Kazandırır mı?

Uzun vade deyince aklınıza yirmi otuz sene yatır parayı unut gibi şeyler gelmesin. Uzun vade yakın zamanda ihtiyaç duymayacağınız bir birikimle yapılan yatırıma denir. Mesele iki sene kadar sonra bir ev alma fikriniz var fakat birikimi TL olarak değil de altın veya dolar gibi yatırım araçları üzerinden değerlendirerek yapmak istiyorsunuz. Her ay düzenli olarak altın veya dolar alıp birikim yapıyorsunuz ve iki sene sonra biriken paranızı o zaman ki değerinden alıyorsunuz. Ya da elinizde bulunan toplu paranın yerinde saymaması için dolara veya altına yatırım yapıp iki yıl geçince o gün ki değerlerinden bozdurup paranızı kullanıyorsunuz. Ev sadece bir örnek paranızı katlamak, paranızdan kazanç elde etmek ya da ilerde hedeflediğiniz noktalarda paranızı bozdurmak tamamen sizin beklentileriniz ve amacınız doğrultusunda yaptığınız yatırıma bağlı. Uzun vade her zaman kazandırır gibi klişe bir laf olsa da hiç belli olmaz o yüzden yatırım yapıyorsanız mutlaka takip edin.

Bayram Sonu Altın Fiyatları Ne Olur?

Son zamanlarda çok iyi yükseliş yakalayan altın fiyatlarında yatırımcı büyük beklentiler içinde. Alttan alan yatırımcılar rahat fakat altına şimdi yatırım yapmak isteyenler düşünceli ve fiyatların ne yönde ilerleyeceğini merak ediyorlar.

Yorumcuların yaptıkları açıklamalara ve öngörülerine göre bir kısmı yükselişin devam edeceğini ve yakın zamanda gram altın fiyatında 500 TL gibi rakamları konuşabileceğimizi söylüyorken bir kısmı ise önce altının kendini salacağı ve düşerek belirli bir noktadan tekrar döneceği yönünde. Bunlar sadece yapılan analizler ve yorumcuların kendi fikirleri olduğu için yatırım yapma konusunda bütün riskler ve kararlar yatırımı yapan kişiye ait. Bayram sonunda yükseliş devam edebilir fakat bunu kimse garantileyemez.

Yatırım Yaparken Nasıl Karar Verilir?

Son olarak sizlere ufak tavsiyeler vermek ve bu tavsiyelere mutlaka uymanız gerektiğini belirtmek isteriz. Yatırım yapan kişi kredi çekerek büyük paralar kazanmak düşüncesinde olmamalı. Kredi ile yapılan yatırım yaşanan kayıpta sizi batağa sürükleyebilir. Elinizde bulunan ve kendi paranız olan miktarlarla yatırım yapmalısınız. Bir yatırım aracına yatırım yaparken az az yapmayı deneyin ve yatırımlarınızı gidişata göre yönlendirin. Panik yapmayın altın yükseliyor diye altın almayın veya düşüyor diye anında bozmayın. Bazen gün içinde bu gibi panikler ile kayıplar yaşamanızda mümkün olabilmektedir. Yatırımı yaparken çok iyi araştırın, ünlü yorumcu ve analizci kişilerin fikirlerini göz ardı etmeyin, bir kişi değil birçok kişiyi takip edin. İhtiyacınız olmayan miktarları yatırım için kullanın çünkü yaptığınız yatırım zarardayken bozmak istemezsiniz. Altın yatırımı yapmayı düşünüyorsanız bankalardan en düşük makas aralığı sağlayanları tercih edin bu sayede daha fazla para ödemek zorunda kalmaz ve daha iyi kazanırsınız.

Şimdilik altın yatırımı ve yatırım araçları ile ilgili size verebileceğimiz bilgiler bu kadar. Daha fazla bilgi ve anlık fiyat bilgileri için sitemizi devamlı takip edebilir ve üyelik oluşturup sitemiz üzerinden yatırımcılar olarak birbiriniz arasında fikir alışverişi yapabilirsiniz. Yukarıda belirtilenler tamamen bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi içermemektedir. Yatırım kişiler veya kurumlar tarafından sadece özgür hakları ve kendi kararlarıyla yapılır.