• ALTIN (TL/GR)
  442,92
  % 0,27
 • ÇEYREK ALTIN
  721,00
  % -0,27
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  399,97
  % -0,09
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  242,54
  % -0,07
 • ALTIN ($/KG)
  59.641,00
  % 0,55
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3890
  % -0,31
 • € EURO
  8,9815
  % -0,49

Altın ve Döviz Makas Aralığı En Az Olan Bankalar

Altın ve Döviz Makas Aralığı En Az Olan Bankalar

Altın ve döviz makas aralığı en az olan bankalar hangileri gibi bir soruyu soruyorsanız mutlaka yatırım yaptınız veya yapmayı düşünüyorsunuz demektir. Yatırım yaparken böyle bir araştırmaya girmeniz normal çünkü bazı bankaların uyguladığı makas aralığı gerçekten çok yüksek fiyat farklılıkları yaratabiliyor buda daha az kazanç daha çok kayıp gibi düşünülebilir.

Yatırımcı her zaman daha fazla kazanç elde edebilmek için yatırımını en az masrafı yaparak nasıl kazanabileceğini hesaplar ve döviz ile altın gibi yatırımlarında en düşük makas aralığını sağlayan bankayı arar. Altın ve döviz yatırımı ülkemizde en çok tercih edilen yatırımlardır ve genellikle kuyumcular, döviz büroları ile bankalar aracılığı ile yapılır.

Şimdi sizlere hangi bankaların döviz alırken veya satarken daha fazla avantaj sağladığını ve altın makas aralığının hangi bankalarda daha düşük olduğunu açıklamaya çalışalım.

Altın Makas Aralığı En Az Olan Bankalar

Birçok banka altın makas aralığını düşük seviyelerde tutarken bazıları makas aralığında gerçekten yüksek fiyatlar sunabiliyor. Genelde büyük bankalarda makas aralığı daha düşük seviyelerde seyrediyor bunun sebebi ise fazla müşteri potansiyeline sahip olmaları ve likiditesinin yüksek olması olarak gösteriliyor.

Makas aralığı en az olan bankaları en çok arayan yatırımcıların başında gram altına yatırım yapmak isteyenler geliyor. Bunun nedeni ise gram altın yatırımının diğer altın yatırımlarına oranla daha fazla kazanç sağlayabilme potansiyeline sahip olmasıdır.  Ayrıca altın çok kolay alınıp satılabilir olduğu için çoğu büyük bankanın makas aralığı bu yatırım için düşük seviyelerde tutulmaktadır.

Yatırımcı altın yatırımı yaparken genellikle ilk baktığı şey hangi bankanın daha düşük makas aralığı sağladığıdır. Bu yatırımcı için en can alıcı noktadır ki kazancını büyük ölçüde etkileyecek bir durumdur.

Makas Aralığı Nedir?

Makas Aralığı Nedir?

Makas Aralığı nedir ve hangi bankaların makas aralığı daha düşüktür?

Genellikle yatırımcıların yakından bildiği bir konu olmasına rağmen yeni yatırımcıların aklını karıştırabileceği için kısaca makas aralığı nedir bakalım.

Finans sektöründe altın, dolar, Euro ve diğer yatırım araçları gibi ürünlerin alırken veya satarken oluşan fiyat farkına makas aralığı denir. Farklı bir deyişle spread olarak adlandırılmaktadır. Yani bu iki terimde birbiriyle aynı anlamları taşımaktadır. Kısaca alış satış arasındaki fiyat makas aralığı (spread) olarak adlandırılmaktadır.

Kısa bir örnek verelim ve bu sayede daha iyi anlamanızı sağlayalım. Mesela gr altın yatırımı yaptınız ve gramını 450 TL üzerinden aldınız, bu yatırımınızı yaptığınız bankanın makas aralığı 2 TL gibi bir ücret ise altını aldığınız an satmaya kalkarsanız sizden gram altın fiyatı 448 TL gibi bir fiyattan geri alınır. Aradaki fark makas aralığıdır ve bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Yukarıdaki örnekte de belirtildiği gibi Makas aralığı 2 TL olduğu için siz zararda olmadan çıkmak için 450 TL’den aldığınız altının fiyatının 452 TL seviyesine gelmesi gerekmektedir. Örneğe bakıldığı zaman fiyat belki çok uygun gelebilir fakat bu aldığınız her gram altında bu şekilde olacağı için büyük yatırım yapan yatırımcıların önem vermesi gereken bir konudur.

Daha açıklayıcı olmak gerekirse 2 TL makas aralığı ile 1 kg altın alırsanız bu altınları anında satmaya kalktığınızda 2 x 1000 = 2000 TL kayıp yaşarsınız. Umarım makas aralığını ve neden önemli olduğunu anlata bilmişizdir.

Altın örneği sadece anlayabilmeniz açısından verilmiştir bu oran temsilidir ve bankadan bankaya değişmektedir. Aynı şey dolar ve Euro gibi döviz yatırımları içinde geçerlidir. Bir bankanın siz alırken 6,96 TL’den verdiği doların fiyatı siz aynı anda satmaya kalktığınızda 6,92 TL oluyorsa 0,04 TL makas aralığı vardır, zararsız çıkmanız için dolar fiyatının aldığınız anki fiyatından 0,04 yüksek olması gerekir.

Makas aralığı olmasının sebebi kurumların bu alış satışlardan kendi paylarını almalarından kaynaklıdır. Sizin altın, dolar, Euro ve diğer her türlü yatırımlarınızı yapmanızı sağladıkları, size aracılık yaptıkları için kendi paylarına düşeni alıyorlar.

Enpara Altın ve Döviz Makas Aralığı Nasıl?

Enpara Makas Aralığı Ne Kadar?

Enpara altın ve döviz makas aralığı ne kadar?

Dijital bankacılık sektörünün en önde gelen sistemlerinden olan Enpara, QNB Finansbank tarafından oluşturularak hayatımıza girmiştir ve bankadan güzeli gibi bir slogan kullanmaktadır. Bankaya ve şubeye gerek duymadan bütün işlemlerinizi telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapmanıza olanak tanıdığı için altın ve döviz hesabı açmakta çok kolay.

Enpara üzerinden hesap açmak kapamak çok kolay olduğu gibi bu sistemde birçok avantaj beraberinde yer alıyor. Banka, Şube ve fazla personel giderleri olmadığından dolayı sistemde birçok işlemi diğer bankalardan daha avantajlı şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Enpara üzerinden altın hesabı açmak çok kolay. Mevcut hesabınız üzerinden bankaya ve şubeye ihtiyaç duymadan basit bir şekilde hesap açabilir işlem yapabilirsiniz. Üstelik dijital bankacılık olduğundan ve müşteri sayısı fazla olmasından kaynaklı makas aralıkları birçok bankaya göre daha avantajlı diyebiliriz. Bu yüzden araştırmalarınız sonucunda daha düşük makas aralığına sahip banka bulamıyorsanız mevcut Enpara hesabınızdan yatırımlarınızı yapabilirsiniz. Birçok bankaya göre avantajlı olsa da tabi ki altın ve döviz makas aralığı daha düşük olabilen bankalarda mevcut. Devamlı olarak makas aralıkları değiştiği için bankaların güncel makas aralıklarını takip ederek en düşük olan bankadan yatırım yapabilirsiniz.

Finansbank Altın ve Döviz Makas Aralığı Nasıl?

Finansbank Makas Aralığı Ne Kadar?

Finansbank Altın Makas aralığı ve Döviz Makas Aralığı Ne Kadar?

Her ne kadar Enpara, Finansbank tarafından kurulan bir sistem olsa da aralarında birçok farklılıklar mevcut. Enpara hesaplarından ücretsiz olarak yapılabilen birçok işlem Finansbank üzerinden bir miktar ücret kesintileriyle yapılabiliyor. Mesela Finansbank üzerinde yapılan eft işlemleri ücret kesilerek yapılıyor fakat bu işlem Enpara üzerinde ücretsiz şekilde sağlanıyor.

Aynı şekilde Finansbank altın makas aralığı, Enpara altın makas aralığından daha yüksek. Bu yüzden Enpara yatırım yaparken biraz daha avantajlı gibi görünüyor.

Hali hazırda bir Finansbank hesabınız varsa bu hesap üzerinden altın ve döviz hesabı açarak yatırımlarınızı yapabilirsiniz.

HSBC Altın ve Döviz Makas Aralığı Nasıl?

HSBC Makas Aralığı Ne Kadar?

HSBC Altın altın ve döviz makas aralıkları ne kadar?

HSBC, Ülkemiz genelinde çok bilinen fakat birçok bankaya göre şube sayısı daha az olan bankadır. Fakat şube sayısının az olmasına karşın kredi faiz oranlarının düşük olması ve avantajlı bir banka olmasından dolayı çok tercih edilmektedir. HSBC bankasının altın ve döviz makas aralığı oldukça uygun ve düşük olduğu için tercih edilebilir seviyelerdedir.

Hali hazırda HSBC hesabınız varsa ya da yakınlarınızda şubeleri bulunuyorsa yeni hesap açarak kolayca yatırımlarınızı yapabilirsiniz.

TEB Altın ve Döviz Makas Aralığı Nasıl?

TEB Makas Aralığı Ne Kadar?

TEB altın ve döviz hesaplarında makas aralığı ne kadar?

TEB, birçok açıdan avantajlı ve yenilikçi bir banka. Yeni yeni dijital bankacılık adımları atan ve adından söz ettiren bankanın CepteTEB uygulaması, son günlerde çok avantajlı olmaya başladı. CepteTEB üzerinden çok kolay bir şekilde işlemlerinizi yapabiliyorsunuz ayrıca Enpara gibi birçok işlem içinde ücret kesintisi yaşanmıyor.

CepteTEB kullanarak döviz ve altın yatırımı yapabilirsiniz. Bu bankanın da makas aralığı avantajlı ve makul seviyelerde bulunuyor.  Anlık değişebilen makas aralıklarını yatırımlarınızı yapmadan bankalar üzerinden kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ziraat Bankası Altın ve Döviz Makas Aralığı Nasıl?

Türkiye’deki en büyük kamu bankalarından bir tanesi olan Ziraat bankası, en çok kullanılan bankalardan da bir tanesi. Birçok çalışan bu banka üzerinden maaşını aldığından dolayı hepimizin az çok hesap işlemlerini bildiğimiz bir banka. Her ne kadar müşterisi çok ve maaş alan kullanıcı sayısı fazla olsa da Ziraat bankası makas aralıkları bazı bankalardan yüksek olabiliyor.

Eğer Ziraat bankası üzerinden altın ya da döviz yatırımı yapmak istiyorsanız kolay bir şekilde hesap açabilir ve yatırımlarınızı yönetebilirsiniz. Daha düşük makas aralığına sahip bankalarında olduğunu göz önünde bulundurup farklı bankalar üzerinden araştırmada yapabilirsiniz.

ING Bank Altın ve Döviz Makas Aralığı Nasıl?

ING Bank Makas Aralığı Ne Kadar?

ING Bank altın makas aralığı ve döviz makas aralığı ne kadar?

ING Bank, son zamanlarda birçok kredi seçeneği ve uygun faiz oranlarıyla ilgi odağı olan bir banka. ING Bank artık döviz ve altın yatırımları içinde hesap açmaya olanak tanıdığı için kolayca yatırım işlemlerinizi yapabilirsiniz. Fakat makas aralığı diğer bankalara oranlar biraz yüksek gibi görünüyor bu yüzden farklı bankalarında makas aralıklarını inceleyerek yatırım yapmanızda fayda var. Zamanla belki makas aralığı düşebilir ve değişkenlik gösterebilir bu yüzden takip etmeniz sizin yararınıza olabilir.

ING Bank üzerinden yatırım yapmak isterseniz mobil ve internet şubelerini de kullanarak kolay bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştire bilirsiniz.

Vakıfbank Altın ve Döviz Makas Aralığı Nasıl?

Vakıfbank, aynı Ziraat Bankası gibi bir kamu bankası olması sebebiyle birçok konuda avantaj sağlayabiliyor. Vakıfbank üzerinden döviz ve altın yatırımı yapma şansınızda bulunuyor. Vakıfbank makas aralığı birçok bankaya göre avantajlı gibi gözüküyor bu banka üzerinden yatırımlarınızı yapabilir ve işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

Vakıfbank bir kamu bankası olduğundan dolayı birtakım prosedürü yerine getirmeniz gerekebilir.

TFX Target Altın ve Döviz Makas Aralığı Nasıl?

TFX TARGET Makas Aralığı Ne Kadar?

TFX TARGET altın ve döviz makas aralığı.

Altın makas aralığı ve döviz makas aralığı düşük TFX Target uygulaması, Finans Bankası tarafından ortaya çıkarılan bir uygulama. Bu uygulamada gerçekten döviz ve altın makas aralıkları birçok bankadaki makas aralığından daha düşük seviyelerde.

Yatırımcılar için tercih sebebi olan makas aralığını düşük tutmayı başarabilen bu bankadan yatırım yapmak isterseniz tercihleriniz arasına alabilir ve hesap açtırabilirsiniz.

Senin Bankan Altın ve Döviz Makas Aralığı Nasıl?

Senin Bankan Makas Aralığı Ne Kadar?

Kuveyt Türk Senin Bankan altın makas aralığı ve döviz makas aralığı.

KuveytTürk bankasının sunmuş olduğu bu hizmet sayesinde avantajlı yatırım yapabilirsiniz. Özellikle altın hesabında uyguladığı makas aralığının çok düşük seviyelerde olmasından dolayı birçok yatırımının altın almak için tercih ettiği bankalardan bir tanesi. Senin bankan uygulaması ile yapacağınız yatırımlarda düşük makas aralıkları sayesinde daha fazla kazanç sağlamanız mümkün olabilir.

Yine düşük makas aralığına sahip bankaların hepsini inceleyerek kararınızı herhangi birinden yana kullanabilirsiniz. Senin bankan hizmetinin makas aralıkları bize oldukça uygun seviyelerde geldi.

Altın ve Döviz Alım Satım İşleminde Makas Aralığı En Az Olan Banka

Dövize ve altına yatırım yapmak için tercihiniz banka ise makas aralığı en önemli etkenlerden bir tanesidir. Hepsi olmasa da bazı bankaların makas aralık seviyeleri hakkında biraz bilgi vermek istedik fakat açık bir fiyat belirtmemiz mümkün olamıyor. Bankaların altın makas aralığı veya döviz alım satım sırasındaki makas aralığı devamlı değişebilmekte bu yüzden yatırım yapmak istediğiniz zaman bu makas aralıklarını bankalar üzerinden araştırarak yatırım yapacağınız bankayı seçmeniz daha doğru olacaktır.

Altın Yatırımı İçin En Düşük Makas Aralığı

Çok kesin bir bilgi olarak şu bankada bu kadar makas aralığı var demek doğru olmaz. Değişken olabilen bir değer olduğu için altın yatırımı yaparken bankaların incelenmesi daha doğru. Şu an için Enpara, Garanti Bankası, TFX Target, TEB ve Senin Bankan gibi yerlerden yatırım yapmak daha mantıklı gibi duruyor. Bu bankaların makas aralıkları birçok bankaya göre daha avantajlı durumda.

Döviz Yatırımı İçin En Düşük Makas Aralığı

Aynı şekilde döviz yatırımı yapanlarında yatırımdan önce bankaların güncel makas aralığını kontrol etmeleri yararlarına olur. Fakat şu an için döviz yatırımında hangi bankaların döviz makas aralığı bakımından avantajlı olduğuna bakacak olursak Enpara, TFX Target, Senin Bankan, Finansbank, TEB, ING ve Ziraat Bankası olarak sırlayabiliriz.

Altın ve Döviz Yatırımı Nereden Yapılmalı?

Altın yatırımı yaparken eğer çok büyük yatırım planlarınız yoksa ve alacağınız altınları birikim amaçlı düşünüyorsanız kuyumcudan alıp yatırımlarınızı bu şekilde birikime dönüştürebilirsiniz. Fakat düşünceniz yüksek miktarlarda gram altın almak ve kazancınızı en yüksek seviyelerde tutmak ise makas aralığı düşük olan banka bulup hesap üzerinden yatırımlarınızı kontrol etmeniz daha avantajlı olacaktır.

Döviz konusuna gelince dolar ve Euro gibi para birimlerinden herhangi birisine yatırım planınız varsa bunu döviz bürolarından da yapmanız mümkün. Fakat yüksek miktarlarda bir yatırım düşüncesindeyseniz evde saklamanız kasada saklamanız bir şekilde size risk oluşturabilir bu yüzden döviz yatırımlarında da bankaları kullanabilirsiniz.

Sizlere altın makas aralığı en az olan bankalar ve döviz makas aralığı en az olan bankalar hakkında biraz bilgi vermeye çalıştık. Takıldığınız anlamadığınız yerlerde yorum yaparak sorularınızı iletebilir ve bizim cevabımızı bekleyebilirsiniz. Yatırımlarınızı yapmadan önce mutlaka bankaların makas aralıklarını araştırın ve kullanıcı yorumlarını dikkate alın.