• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Altın Niye Değerli?

Altın Niye Değerli?

Dünyanın en güvenilir yatırım araçlarından biri olan ve dünya genelinde kabul gören altın niye değerli? Sorusu, zaman zaman aklımıza gelen şeylerden biri olmuştur.

Dünyanın her yerinde insanların yüzyıllar boyunca birçok maden bulunmasına rağmen altına daha fazla kıymet vermesinin, farklı birçok nedeni vardır. Altın milattan önceki yıllardan değerli taşlar arasında kabul edilmiş ve günümüze kadarda işlem hacmi bakımından en yüksek değerli madenler arasında yer almıştır. Bu durum, altının dünya genelinde gün geçtikçe adeta küresel bir para birimi olmasına neden olmaktadır.

Altın Niye Değerli?

Diğer madenlerle kıyaslandığında altının zehir oranının az olması ve hatta işlendikten sonra yok derecesinde olması, altını daha değerli kılmaktadır. Ancak altının değerli olmasındaki tek neden bu olmayıp, yüzyıllar boyunca hatta binlerce yıldır süregelen alışkanlıklarda bunun içindedir.

Alüminyum, kurşun, bakır, gümüş ve demir gibi farklı birçok maden günümüzde değerli olsa da, bunların hiçbirisi altının yerini tutmayı başaramamıştır. Bu alışkanlıklara ek olarak altının kolay işlenebilir olması ve sayılan onlarca metal madene göre sakıncasının bulunmaması, altın madenini daha değerli kılmaktadır.

Altının önemli madenler arasında yer almasının diğer bir nedeni ise, az bulunabilir olmasıdır. Diğer madenlere göre daha az bulunması, altının değerli olması için bir etkendir. Madenlerin erime katsayılarını da, değerini biçerken düşünmek gerekmektedir. Platinin erime noktasına bakıldığında, 1,76 santigrat erime noktasında olduğunu görüyoruz.

Erime noktasının diğer madenlere göre düşük olması nedeniyle, gümüş ve altın madenlerinin değerli takı ve para gibi farklı şekillerde kullanılması da oldukça mümkün olmaktadır.

Altın Bozulmaz

Altından yapılan bir heykel veya başka bir nesne, herhangi bir dış etkiye maruz kalmadığı sürece binlerce yıl bozulmadan kalabilmektedir. Bu özelliği de, altını değerli kılan şeylerden biridir.

Bozulmadığı gibi diğer madenlerden renginin ayırt edilebilir şekilde olması da, altının öne çıkan bir başka özelliğidir. Bu özelliği, binlerce yıldır altını daha kullanabilir bir metal haline getirmiştir.

Altını değerli kılan birçok farklı özelliği, onu küresel bir yatırım aracı ve deyim yerindeyse para birimi haline getirmiştir. Dünyanın en fakir ülkesinden en gelişmiş ülkesine kadar altın, küresel işlem hacmi ile ilgi görmektedir.