• ALTIN (TL/GR)
  460,69
  % 0,08
 • ÇEYREK ALTIN
  742,00
  % 1,47
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,54
  % 1,36
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,13
  % 1,39
 • ALTIN ($/KG)
  56.668,00
  % -0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0874
  % 0,35
 • € EURO
  9,7457
  % 0,71

Altın Destek Noktasında! Altın Alınır Mı?

Altın Destek Noktasında! Altın Alınır Mı?

10 Haziranda FED’in açıklamasından önce de piyasalarda anormal bir fiyatlanma ve risk kaçışı var. Amerika’nın 10 yıllık faizleri düşüyor ve tahvil alıyor , buna karşın olarak faizde düşüyor. FED zaten para veriyordu ancak bu dönemde de piyasayı canlandırmak adına para vermeye devam edecek. Altın alınır mı?

Altın 11 Haziran’da aşırı satış baskısı ile desteğe oturdu. Desteğe oturmasıyla beraberinde yatırım uzmanları , güvenli liman Altın için alım fırsatı verdiğini düşünüyor.

Altın alınır mı?

Altın Omuz-Baş-Omuz formasyonunu gerçekleştirdi. Altın FED açıklamalarına göre yatırım danışmanlarının yorumlarına kapı çaldı ve düşmesi beklendi. Altın riskten kaçış dalgası ile beraberinde aşırı alış ile yükseliş gerçekleşti. Bu sayede omuz-baş-omuz formasyonu bozulmuş oldu.

Altın bulunduğu seviyede direnci kırmayı deniyor. Eğer geçemezse omuz-baş-omuz formasyonu yaşanacak. Short işlem açanlar ise bu doğrultuda haklı çıkacak gibi gözüküyor.

Altın fiyatları , ABD’de yaşanan Black Lives Matter protestolarına karşın olarak hisse senetlerinin bazı bölgelerde pandemi salgınının ikinci dalgasıyla beraberinde ağır satış baskısı yaşayarak düşüşünü gerçekleştirdi. Güvenli liman Altın ise son dört haftada yaşanan ilk haftalık kazanca yönelmiş durumda.

ABD Hazine ve Maliye bakanı Mnuchin , ikinci dalga ile beraberinde vaka sayısında oldukça güçlü bir artış bekleniyor. Bu doğrultuda ekonominin tekrar kapanmaması gerektiğini belirtti. ABD’de şimdiye kadar 2 milyon kişi corona pandemisine yakalandı.

Altın bu yıl , pandemi sürecinde ekonomilerin kapanmasıyla ve kısıtlamalarla beraberinde küresel ekonomiye olan zararı ve hükümetlerin teşvik uygulaması ile %14 oranında yükseldi. FED , ABD Ekonomisine teşvik amacıyla faizleri 2022 yıl sonuna kadar sıfır seviyesine yakın tutacağını belirtti.

Oversea-Chinese Banking şirketi ekonomisti Lee , ” Piyasa , ABD’de artan pandemi sürecindeki vakalarla doğru orantılı olarak riskten kaçınma eğiliminde ve alış baskısı yaşanmıyor.” Önümüzdeki iki hafta boyunca çeyrek dönemin sonuna yaklaşmamız sebebiyle volatil bir hal alabilir. ABD Hazinesi ile tahvil faizlerinin daha da düşmesi gerekiyor. Eğer daha da düşmezse henüz altının yukarı yönlü eğilimi gerçekleşmeyecek.

Spot Altın %0.1 düşerek Singapur’da Singapur saati ile 10.27’de ONS başına 1,726.24 dolara kadar geriledi. Spot altın bu hafta %2.4 yükselerek üç hafta süren düşüşünü sonlandıracak.

Spot gümüşe bakmak gerekirse bu hafta %0.3 yükseliş yaşarken platin ise iki haftadır sürekli olarak düşüş eğiliminde , akabinde paladyum %0.7 düşüşle beraberinde geldi.