• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

Altın Bozdururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın Bozdururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın bozdururken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna cevap verirken, altının işçilik gideri olan ve olmayan şeklinde iki sınıfa ayrılması daha sağlıklı olacaktır.

Altın bozdurma işlemlerinde daha az zarar etmek için bu hususların dikkate alındığı kadar, aşağıda vereceğimiz ipuçlarını da dikkate almanız faydalı olacaktır.

Altın Bozdururken Nelere Dikkat Edilmeli?

İşçilik gerektiren altın bozumlarında zarar oranının daha fazla olma ihtimali, işçilik gerektirmeyen altın tiplerine göre daha fazladır. Bu nedenle işçilikli altın tipleri için önerilerde bulunacak olursak, şunlara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Gramını Net Olarak Öğrenin

Hassas terazilerde altın tartılmasının en önemli nedeni, gram ve hatta 1 gramın altındaki sapmaların dahi altını bozduracak kişiye kayıp yaşatmaması içindir. Aynı şekilde altını satan kişi için de, bu önem geçerlidir.

Bozdurmak istediğiniz altınlarınızın gramlarını tam olarak bilerek hareket etmeniz, hem art niyetle ve hem de art niyet olmadan kazara zarara uğratılmanızı engelleyecektir. Altının gramını bilmeniz halinde istenmeyen bir durumda, gramı üzerinden zarara uğramanın önüne geçebilirsiniz.

Bozduracağınız Ürünün Ayarını Bilin

Diğer yandan bozdurmak istediğiniz ürünün kaç ayar olduğunu bilmenizde, altın bozdururken dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Zira altın ürünlerin değerini belirleyen en önemli faktörlerden biri, altının ayarını bilmektir.

Altın ayarı hakkında net bir bilginiz olmadığında, art niyetli bir kuyumcuya denk gelmeniz halinde altının ayarından daha düşük bir ayar üzerinden hesaplamayla bozdurma işlemini gerçekleştirebilir. Bu sebeple altın satmadan önce, ayarının ne olduğunu bildiğinizden emin olmanız faydalı olacaktır.

Altının Üzerinde Değerli-Değersiz Taş Var mı?

Bozduracağınız aldığının üzerinde değerli veya değersiz taş olup olmadığı da, altın bozumlarında dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Düşük ayarlı bir altın ürün bozdururken üzerindeki değerli bir taş ürünün değerini çok yükseltebileceği gibi, bunun tam tersi olarak değersiz bir taşın gramaja girmesinin de sizi yanıltabileceğini unutmayın.

Uygun Zamanı Kollayın

Altın bozum işlemini uygun zamanlarda yapmak, sizin için bir avantaj olabilir. Özellikle yüklü bozumlarda, basit bir zamanlama bile size normal bozumlardan daha fazlasını kazandırabilecektir. Bu nedenle altın borsası iç piyasa taleplerini dikkate alarak bozdurmak, daha fazla avantaj sağlayabilir.