Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Altın yatırım yapmak ya da yatırımlarını birikime çevirmek isteyenler için oldukça avantajlı seçeneklerden biridir. Kısa vadede ve uzun vadede kazanç getirisi yüksek olan altında sahte altın dolandırıcılığı ya da gram hesabında yapılan yanlışlar nedeniyle çeşitli sorunlar yaşanabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına altın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda titiz davranılmalıdır.

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Güvenilir Yerlerden Alın!

Altın alırken dikkat edilecekler konusunda ilk sırada güven yer alır. Altın alacağınız yerin kuyumcu, sarraf ya da mücevherat satışı yapan ve çevresi tarafından güvenilir olarak adlandırılan bir adres olması gerekir. Son zamanlarda ortaya çıkan altın suyuna batırılmış gümüş takıları satan bir dükkana denk gelmemek adına güvenilir adresler seçmelisiniz.

  • Patent Damgası ve Ayar!

Altın alırken eğer takı alıyorsanız her takının üzerinde ufak yazılarla takının ayarı ve patentinin nereye ait olduğuna dair bir damga bulunur. Özellikle takı alırken dolandırılmamak adına altının üzerindeki bu ufak rakam ve yazılardan oluşan kısmı incelemelisiniz.

  • Gram ve İşçilik Bilgisine Dikkat Edin!

Altın alacağınız zaman elinizde mutlaka bir kağıt ve kalem olmalı. Takı alıyorsanız bu takıya ait gram, fiyat ve işçilik fiyatı bilgilerini tek tek yazmalısınız. Eğer çeyrek altın ya da cumhuriyet altın gibi farklı çeşitler alacaksanız altını aldığınız günün alım ve satım fiyatını not edebilirsiniz. Özellikle yeniden altınlarınızı satmak istediğinizde 22 ayar altın takılarınızın fiyatını daha net bir şekilde görebilmek için bu yöntem etkili olacaktır.

  • Sahte Altını Gramla Ayırt Edin!

Çeyrek, yarım ya da cumhuriyet altını gibi seçenekler alacaksanız bu altınlar darphane tarafından kulpsuz bir şekilde üretilirler. Kulp takılı olan kısım hafif kırmızımsı bir renkte olur ve grama dahil değildir. Çeyrek altın 1,75 gram, yarım altın 3,50 gram ve cumhuriyet altını ise 7.00 gramdır. Sahte olan altın bu gramlardan daha düşük çıkar. Bu nedenle yatırımlık altınlarda grama bakabilirsiniz.

  • Online Altın Alırken Dikkat Edin!

Sanal dünyada yapılan altın satışlarında her ne kadar güvenilir adresler bulunuyor olsa da altın alırken nelere dikkat edilmesi gerekir diyorsanız bizzat kuyumcuya giderek altın almayı seçin. İnternet dünyasında dolandırılma ihtimaliniz daha fazla olacaktır.

 

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir