• ALTIN (TL/GR)
  460,35
  % 1,36
 • ÇEYREK ALTIN
  741,00
  % 1,20
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  415,45
  % 1,34
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,08
  % 1,36
 • ALTIN ($/KG)
  56.837,00
  % 0,75
 • %
 • %

30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Ne Zaman Verilecek

30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Ne Zaman Verilecek

Özellikle esnafların merakla beklediği 30 bin tl tutarındaki faizsiz kredi, bazı bankalar tarafından esnaflara verilmektedir. Bankaların bazılarının bu krediyi esnafa vermesi esnafın yüzünü güldürürken, kendilerinin daha fazla bir şekilde üretim yapabilmesini ve ülke ekonomisine fayda getirmesini sağlamaktadır. Esnaflara 30 bin tl tutarında ensaf kredisini veren bankalar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Halkbank, diğeri ise Ziraat Bankası’dır. Bu bankalar krediye esnafa verirken bazı şartlar ve kurallar koymaktadırlar. Bu kurallara ve prosedürlere uygun şekilde hareket eden esnaf, almış olduğu krediden yararlanmaktadır. Bu bankalardan özellikle Ziraat Bankası, bu tutardaki faizsiz krediyi dönem dönem vermektedir. Bankaların esnaflara faizsiz bir şekilde kredi verecek olması ise, esnaflar tarafından tarih olarak merak konusu olmaktadır. Gerekli detayları öğrenmek isteyen esnaf, krediye veren bankaya giderek bilgi alabilir.

30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Hangi Zamanlarda Verilecektir?

Esnaflar arasında oldukça sık bir şekilde sorusu sorulan bu konu, merakla kendileri tarafından cevap beklemektedir. 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi bankalar tarafından öncelikle mikro işletmelere verilecektir. Bu işlemin ise kademeli olarak yapılması beklenmektedir. İlk olarak verilmesi gereken küçük esnaflar bu faizsiz krediden yararlanacaklardır.

Küçük esnaflar içerisinde yer alan işletmeler ise şunlardır.

 • Bakkallar
 • Manavlar
 • Kasaplar

ilk olarak düşünülen esnaf kesimidir. Bunların dışında ise, üretim alanında çalışmalar yapan mikro kobi’ler bu krediden yararlanabileceklerdir. Küçük işletmeler içerisinde yer alan atölyeler, eğer işletmelerine yeni bir eleman almaları durumunda %0 faiz ile, 100 bin liraya kadar destek kredisi almaya hak kazanacaktır.

30 bin liralık krediden yararlanmak isteyen bazı işletmeler, aynı işletme adına Kosgeb ve benzeri başka bir kurumdan kredi almamaları gerekmektedir. Bu gibi yerlerden kredi almadıklarını ise, yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Yazılı olarak beyan ettikleri takdirde, esnaf kredisinden 30 bin lira gibi bir tutarı, faizsiz olarak hibe olarak alabileceklerdir.

Halkbank Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Veriyor

Ziraat Bankası gibi esnafa faizsiz bir şekilde 30 lira esnaf kredisi veren bankalardan bir tanesi de, Halkbankası’dır. Halkbankasının esnafa vermiş olduğu bu kredi, verilen kosgeb kredisi ile karışıtırılmamasının bilinmesi gerekiyor. Eğer esnaf Halkbankasının vermiş olduğu bu tutardaki esnaf kredisinden faizsiz olarak yararlanmak istiyorsa, ”Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine” bizzat başvurusu ile gerçekleşecektir. İşletmenin ihtiyacı olan makine ve diğer malzemeler için talep edilen bu kredi tutarı, esnaf ve sanatkarlar kooperatifine başvuru yaptıktan sonra, Halkbankası aracılığı ile kullandırılacaktır. Kullanılan 30 bin tl tutarındaki faizsiz kredi, hazine destekli olup bizzat kendisi işletmenin yapması gerekmektedir. Bu faizsiz krediden yararlanmak isteyen esnafın sicil kaydının olması, ilk olarak zorunlu şartlardan bir tanesidir. Aksi halde krediden yararlanamayacaktır.

Halkbank Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Krediyi Hangi Şartlarda Veriyor?

Halkbankasından bir esnaf olarak 30 bin tl tutarında faizsiz kredi almak istiyorsanız, bazı kurallara uymanız gerekmektedir. Bu kuralların hepsine uyan esnaf ise, halkbankasının hazine destekli 30 bin tl tutarındaki faizsiz kredisinden yararlanmış olacaktır.

Esnaf olarak uymanız gereken kurallar şunlardır.

 • Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifine bizzat esnaf olarak başvuru yapmanız gerekiyor.
 • Bu başvuruyu yaparken, sicile kayıtlı bir işletmenizin olduğunu gösteren belgeyi ibraz etmeniz lazımdır.
 • Başvuru yapan esnafın mali ve ekonomik durumu, krediye verecek kurum tarafından detaylı bir şekilde incelenmektedir. Borcu olmadığı görülerek, kendisine kredi verilmektedir.

Küçük işletme sahibi olan esnafın faizsiz kredi talebi yapılan başvuru sonrası, Halk bankasına iletilecektir. Halkbankası ise, kredi isteyen esnafı belli aşamalarda incelemeye alacaktır.106

Gerekli olan incelemeler yapıldıktan sonra, çıkan olumlu sonuç sonrasında ise, Halkbankası tarafından esnafa faizsiz bir şekilde 30 bin tl olarak kredi verilecektir. Esnaf ile Halkbankası arasındaki bu kredi tutarını gösteren sözleşme imzalanarak, kağıt üstünde resmi hale gelecektir. Esnaf ise bu parayı hesabına halkbankası tarafından yatırılarak alacaktır.

30 Bin Lira Faizsiz Krediden Kimler Yararlanabiliyor?

30 bin lira gibi bir tutardan, faizsiz olarak yararlanmak isteyen esnafların öncelikle Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne bizzat başvuru yapan kişilerden oluşacaktır. Eğer bu krediden yararlanmak isteyen esnaflar, özel bankalardan kredi aldığı ise ve borcu varsa, bu krediden yararlanamayacak ve muaf tutulacaktır. Ayrıyetten kosgeb hibe kredisinden faydalanmamış olan esnaflar, bu 30 bin tl tutarındaki faizsiz krediden yararlanabileceklerdir. Özel sermayaye sahip olan bankalardan kredi almış ve borç altına girmiş olan küçük işletme esnaflar, maalesef bu kredi tutarından yararlanamayacaktır. Borçlu olması ve diğer özel bankadan kredi alması, kredi almasına engel olmaktadır.

30 Bin Lira Faizsiz Krediden Kimler Yararlanamaz?

Hazine destekli verilecek olan 30 bin tl tutarındaki faizsiz krediden yararlanamayacak olanların içerisinde, daha önce faizsiz kredi almış ve daha önceden almış olduğu kredi borcunu, sonraki yıla devir yapanlar bu krediden yararlanamazlar. Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifine bizzat başvuru yapmayanlar ve özel bankalardan kredi alarak borcu olanlar da, bu tutardaki faizsiz hibe kredisinden yararlanamayan kurumlardır.