• ALTIN (TL/GR)
  461,93
  % 0,35
 • ÇEYREK ALTIN
  744,00
  % 1,60
 • 22 AYAR ALTIN TL/GR
  416,56
  % 1,60
 • 18 AYAR ALTIN TL/GR
  198,84
  % 0,20
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,76
  % 1,63
 • ALTIN ($/KG)
  56.850,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0923
  % 0,40
 • € EURO
  9,6892
  % 0,07

11 Temmuz 2020 Günlük Altın Yorumları

11 Temmuz 2020 Günlük Altın Yorumları

11 Temmuz 2020 günlük altın yorumları için analistlerin açıklamaları ve sektörün ileri gelen yatırım firmalarının yöneticileri, çeşitli değerlendirmelerde bulunarak gündemin nabzını tutmuştur. Graltin.com analist ekibimizin de, 11 Temmuz ve sonraki birkaç günlük süreç için yaptığı analizler, birbiriyle örtüşür nitelik taşımaktadır.

11 Temmuz 2020 Günlük Altın Yorumları

Altının 2020 yılının ilk 5 aylık sürecinde ciddi bir çıkış yakalaması, yükselme beklentilerini artırmaya devam etmişti. Birkaç gün öncesine kadar iyi bir yükselişle gelen altın, sonrasında düzeltme beklenirken herhangi bir düzeltme gelmeyerek yatırımcıları şaşırttı. Son birkaç günlük güncel altın fiyatları için söylemek gerekirse, düşüşe geçmeye devam edeceğe benziyor.

Piyasa paritesi ile ilgili analiz yapan birçok önemli kuruluş, altın düşüşünün kademi olarak devam edeceğini beyan etmişti. Koronavirüs salgınının etkileri altında sarsıntılara ve nihayetinde ciddi bir yükselişe neden olurken, bugün itibariye Ayasofya’nın ibadete açılması kararı da piyasalara etki edecek faktörlerin başında geliyor.

Dünya basınında geniş yankı uyandıran karar sonrası ABD hayal kırıklığına uğradığını, AB ise karar için üzgün olduklarını belirtti. Henüz yarın için bu kararın ne derece etkili olacağını söylemek mümkün olmasa da, beklenenin aksine bir seyrin ortaya çıkması muhtemel gözüküyor. Ki alınan kararın, bir süre gündemi meşgul etmesi muhakkaktır.

Altın Düşer mi, Yükselir mi?

Bugüne kadar gelinen süreçte verileri ele aldığımızda, yarın yanı 11 Temmuz 2020 tarihi için altında düşüş olacağını söyleyebiliriz. Bu düşüşün yine cüzi oranlarda olması beklenirken, uzun vadeli yatırımlar yapmak isteyenler için de yorumları dikkate almalarını tavsiye ederiz.

Koronavirüs, ABD Protestoları ve DSÖ Altını Etkiler mi?

Uzun vadeli düşündüğümüzde, koronavirüs etkilerinin eskisi kadar olmasa da altın fiyatları üzerinde etkisini sürdüreceği söylenebilir. Diğer yanda ABD’de yapılan protestolar sonrası siyahi bir grubun silahlarla sokaklara inmiş olmalarının, piyasalar üzerindeki olumsuz etkileri devam edebilecek gibi geliyor.

Amerika’nın birkaç gün önce aldığı kararla Dünya Sağlık Örgütü’nden ayrılma kararı almasının ise, yıl sonuna kadar altın fiyatları üzerinde nasıl bir etkiye sebep olacağını şimdilik kestirmek zor görünüyor.

Yatırımlarını nakde çevirmek isteyenlerin altında 2-3 aylık süreçte kademeli düşüş olma ihtimalini değerlendirmeleri gerekir. Aynı şekilde günlük altın yorumları arasında buna yer veremeyecek olsak da, uzun vadede altın almak isteyenlerde bu analizleri dikkate almalıdır.